Zeleninové ragú shakshouka se ztracenými vejci je moje velmi intenzivní a voňavá vzpomínka na Afriku. Jedná se o typické severoafrické jídlo z paprik, rajčat, cibule, česneku a vajec, které extistuje v mnoha variacích (s cizrnou, lilkem, bramborami, fazolemi, pita chlebem atd.). Každá země má “to své” v receptu, od Afriky až po Střední Východ. V Čechách máme lečo, ale zeleninové ragú shakshouka je o kousek zajímavější varianta i díky způsobu přípravy. Včera jsem doma našla svůj utlapkaný kuchařský notýsek z doby mého života v Africe. Kde se vzal tady ve Skandinávii, netuším! Je umaštěný a kořením voňavý… Tedy dost autentická a živá vzpomínka, co mi vyvolala úsměv na tváři! Hned na první stránce na mne jukla právě shakshouka (čti “šakšhuka”). Doma byly všechny potřebné suroviny, navíc v troubě se už vyhříval nádherný křupavý chleba tartine. Takže bylo ihned rozhodnuto!
Použijte k vaření shakshouky spíš širší než vysokou pánev či hrnec, ale určitě by to mělo být se silným dnem. Nejlepší je litinové nádobí, nicméně i klasika v nerezu je v pohodě. Toto je rozpis na 2 porce.
Ingredience
- 3-4 lžíce olivového oleje
- 1 velká cibule, oloupaná a nakrájená na kostičky cca 1 cm
- 1 velká červená nebo žlutá paprika, očištěná a pokrájená na obdobně velké kostičky jako cibule
- 3-4 stroužky česneku, oloupaného, podrceného plochou stranou nože a pokrájeného na jemno
- sůl a čerstvě namletý pepř, zkuste někdy citrónový pepř…
- 1 lžička mletého římského kmínu (nezbytný základ)
- navíc můžete přidat špetku skořice a 1/2 lžičky mletého koriandru
- 1 lžička sladké mleté papriky (nebo mix sladká a uzená 1:1)
- 1 lžíce kvalitní tomatové pasty/rajského protlaku
- 1 lžíce pikantní paprikové pasty harissa
- 4-5 hodně zralých velkých rajčat nebo plechovku celých loupaných
- 3-4 velká vejce nebo více menších, v kombinaci třeba se zbylými žloutky z nějakého jiného receptu
- na ozdobu troška zelené petrželky či natě koriandru
- bonus/obměna: přidejte třeba 2 hrsti cizrny
Postup
V pánvi si zahřejte olej na vyšší střední výkon sporáku, na kterém osmahněte cibuli do lehce nazlátlé barvy. Pak přihoďte papriku, česnek a koření. Nechte vše krásně rozvonět. Přidejte ještě rajský protlak, harissu a promíchejte. Nechte smažit do doby, než papriky změknou, zhruba 8 minut. Nakonec přidejte rajčata, zamíchejte a nechte opět probublávat dalších zhruba 10 minut. Pokud máte celá rajčata z konzervy, tak je vidličkou či zadní stranou lžíce rozmačkejte na menší kousky, ale ne úplně na kaši. Zachovat strukturu zeleniny je víc než žádoucí 😉 .
Zeleninové ragú shakshouka krásně zhoustne, bude mít krásně rubínovou barvu, zejméně pokud máte čerstvá rajčata. Nezapomeňte jí osolit a opepřit dle vaší libosti.
Nyní připravíte naprosto snadno ztracená vejce a shakshouka zeleninové ragú bude hotova doslova za pár minut. Podle počtu vajec, která použijete, udělejte zadní stranou lžíce odpovídající počet “dolíčků” v shakshouce. Do každé takové jamky opatrně rozklepněte jedno vajíčko. Pokud možno tak, aby se nepoškodil žloutek. Jestli chcete, můžete velmi opatrně vidličkou okraje bílků promíchat s troškou omáčky, ale stále si zachovejte celistvé žloutky. Pokud máte i nějaké samostatné žloutky, udělejte jim taky malou prohlubeň a opatrně je tam vlijte.
Stáhněte výkon sporáku na téměř minimum a nechte probublávat dalších 8-10 minut. Doba vaření je zde závislá na tom, jak moc tekuté žloutky máte rádi. Následně odstavte ze sporáku a zeleninové ragú shakshouka pár minut nechte prostě “dojít”.
Sami vidíte, že africká kuchyně je snadná a nic nekomplikuje složitými postupy. Dokonce i ztracená vejce jsou naprosto nekomplikovaná záležitost v jejím podání. tak snadno, jako u naší klasické kulajdy (recept najdete ZDE).
A to je vážně celé! Servírujte ještě horké širší obracečkou jednotlivé porce tak, aby každý měl alespoň jedno ztracené vejce posazené ve voňavé omáčce shakshouka. Každý si svou porci může ještě ozdobit třeba zelenou petrželkou, vajíčko osolit a opepřit. Pokud by na někoho byla shakshouka moc ostrá díky harisse, tak jednoduše dejte na stůl mističku bílého jogurtu nebo labnehu, které zmírní pikantnost.
Zeleninové ragú shakshouka je naprosto geniální spolu s čerstvým pečivem (bagety či domácí pšeničný chleba). Je to naprosto famózní záležitost, když tekutý žloutek můžete nabrat kouskem měkounkého chleba. Sametová střídka si nasaje žluťoučký žloutek a rudou omáčku s voňavým kořením…. Nedá se to slovy asi dost dobře popsat, tohle si musí každý asi vyzkoušet prostě sám! 😛 .
Ačkoliv harissa je pikantní pasta, tak ale jistá kyselost rajčat i protlaku a nasládlost papriky s cibulí to nádherně vybalancuje, není se čeho bát. Harissa je vyrobená chili papriček, česneku, koriandru, římského kmínu, papriky, soli a olivového oleje smíchaných do pasty. Harissa je naprosto typická pro tuniskou kuchyni a vlastně i další země Maghrebu. Najdete většinou jako stolní koření hned vedle olivového oleje, oliv a kousků bagety nejen v restauracích, ale i v domácím prostředí.
Pokud si nemáte možnost si dovézt originální harissu přímo z Tuniska či Maroka, tak se nicméně dá koupit ve většině evropských obchodů s dobrým sortimentem koření. Protože harissa je podstatný základ shaksouky, stejně jako čerstvá zelenina.. Nicméně kvalitní konzervovaná rajčata udělají stejně dobrou službu vašim chuťový buňkám, když te’d již není sezona rajčat.
Nesmírně ráda vzpomínám s láskou v srdci na své roky strávené v Africe. Naučila jsem se tam mnohému. Nejen o místní kultuře a tradicích, vaření v naprosto odlišném stylu a podmínkách od toho evropského způsobu, ve smyslu jednoduchosti a využití do té doby pro mne neznámých koření apod. Ale i sama o sobě, o lidech jako takových. Jsou to vzpomínky zcela nesmazatelné, neb jsou velmi velmi hluboké, stejně tak jako mnohá přátelství zachovaná až do dnešní doby… A není jich zrovna málo. Cítím vzájemnou úctu a respekt k těmto lidem blízkým mému srdci.
S láskou Madla.
Manžel povedal – napiš jej, že to africke lečo bolo výborne a keď vydá knižku tak ju kúp. Ako základ som použila domace lečo a miesto harisy chili papriku z Turecka a paprikovu pastu. Váš blog využívam hlavne na pečenie kváskoveho chleba a fakt mate môj obdiv nina
Nina moc děkuji, váš komentář mi vykouzlil úsměv na rtech a chuťové pohárky touží po shakshouce 🙂 Manžela moc pozdravujte a jestli se jednou vrhnu na knihu, dám určitě vědět 🙂
Máte báječné nápady- domácí lečo je geniální zrovna do tohoto pokrmu!! a pevně věřím, že turecká papriková pasta tomu dala grády par excellence! 🙂
Přeji vám hodně úspěchů a spokojená bčíška při vaření i pečení 🙂
Madla
Díky za super recept 🙂 Hledal jsem autentický recept, shakshouku jsem párkrát vařil a tohle je přesně ono. Těším se až na ni zase skočím!
Zdravím Petře a moc děkuji za pochvalu! Fakt!! Cením si jí, protože není mnoho lidí, co umí ocenit opravdu tento druh jídla (název i suroviny jako harissa zní asi až příliš exoticky). Mám v zásobě další recepty z této oblasti, takže je se na co těšit. Afrika mi zůstane navždy zapsána v duši gurmána nesmazatelným písmem…
S pozdravem Madla