Vegetariánský vývar (zabiják viróz) je v dnešní době tak aktuální recept! Navíc je doopravdy snadný a neskutečně voňavý! Zahajte frontální útok proti virům i na gastronomické úrovni. V době, kdy vznikal tento recept jsem byla marod a tohle mne postavilo na nohy během dvou dnů. Začala jsem tomu říkat “vrahounkův vývar” 😎 . Tedy co Tě nezabije, to Tě posílí! Pokud jste nachlazeni a navíc všude krouží Corona virus, tak se zkuste poléčit i tímto vegetariánským vývarem. Navíc jako bonus si z něj obratem uvaříte vietnamskou polévku pho spolu s rýžovými nudlemi a čerstvou zeleninou (klikněte ZDE).
Teď si připravme vegetariánský vývar (zabiják viróz) jako základ pro polévku pho. Podotýkám, že jsem v době vaření byla marod, bez síly něco odměřovat, jít někam nakupovat a vše dělala jen tak od oka, žádné přesné míry a použila suroviny CDD = tedy Co Dům Dá.
Příprava vám zabere cca 15 minut, vaření 3-4 hodiny, ale to se vaří samo. Inspirací mi byly vývary asijského typu a plus moudrosti našich babiček. Tedy mix všeho dobrého a vyšel z toho luxusní vegetariánský vývar. A ta vůně linoucí se vaším domem…to se musí zažít!
Ingredience
- 1 celý pórek, podélně rozříznutý a pořádně propláchnutý od zbytků zeminy mezi jednotlivými vrstvami; odříznutá kořínková část
- 2-3 rozčtvrcené cibule, zbavené jen svrchní slupky a kořínků
- cca 6-7 oloupaných stroužků českého česneku, ale klidně dejte i celou palici, pokud nemáte český silný česnek
- 2-3 oloupané mrkve; pokud chcete , tak použijte i další kořenovou zeleninu, já jí doma neměla…
- čerstvé či sušené chilli papričky (klidně dejte i méně, záleží na “síle” vašich papriček, ty moje byly opravdu extra pálivé a já to miluji)
- jedno balení hlívy ústřičné či shitake hub (ty jsou mnohem zdravější); houby očistěte vlhkým ubrouskem; nebo použijte houby sušené
- 1 oloupaný a na kousky pokrájený zázvor (1 hrst)
- 1/2 velkého pomeranče (nebo jeden malý) pokrájeného na silné plátky, kůru okrájet
- 1/2 neloupané bio limetky, pokud nemáte bio kvalitu, tak je ale potřeba kůru spařit v horké vodě a dobře odrbat kartáčkem, aby se z ní dostaly případné vosky
- 1 celá skořice
- 5-6 kousků celého hřebíčku
- 3-4 hvězdičky badyánu
- 1 lžička celého pepře (dejte klidně černý nebo mix bílého, růžového a černého)
- cca 3,5-4 litry studené vody ve velkém hrnci
Postup
Je to jako v pohádce o tom, jak Pejsek s Kočičkou pekli dort… Prostě všechny suroviny očistěte, dejte do hrnce, zasypte kořením a nakonec zalejte studenou vodou tak, aby při tomto množství zeleniny jste měli cca 4 litry. Dělala jsem doopravdy “od oka”, nemusíte se vůbec přesně držet receptu. Přiveďte to k varu. Pak stáhněte plamen na mírné probublávání a nechte vařit pod poklicí alespoň 3-4 hodiny až dostanete temně zlatý odstín vývaru.
Jen pozor na hořkost citrusových plodů – pomeranč i limetku je potřeba nejdéle po 1 hodině varu z hrnce vyndat! Na to prosím nezapoměňte, aby jste neměli pak hořkou celou polévku, to by byla škoda. Po celou dobu varu se vaším domem budou linout nesmírně libé vůně, které s přehledem převálcují lecjakou aromalampu. Je to ohromný vjemový zážitek!
Vegetariánský vývar (zabiják viróz) je potřeba v cedníku přefiltrovat přes plátýnko, nejlépe dvakrát. Stačí k tomu třeba čisté tričko, utěrka, čisté prostěradlo apod. Dostanete nádherně čistý vývar, plný síly, vůní a chutí, který už jen osolte. Je až překvapující, jak výborně to po dosolení chutná! Neskutečně vás zahřeje od konečků prstů na nohou až po vlasové kořínky. Vaše tělo dostane extra porci energie!
Hotový vegetariánský vývar buď použijte na přípravu polévky pho (viz další recept TADY) nebo ho prostě rozdělte na porce do uzavíratelných sáčků/nádob a zamražte.
Další inspirativní nápady na polévky naleznete ZDE a ty nejsou nejen zimní záležitostí v době viróz…
Přeji vám všem pevné zdraví!
S láskou Madla.
Dobrý deň, prosím ide do vývaru i soľ a ak áno, v akom množstve?
Zdravím Lindo,
ve většině případů samotný vývar nesolím. Solím až finální pokrm, který z vývaru vyrobím. Množství soli je vždy na preferencích každého z nás a i na typu soli, kterou použijete. Například himalájská sůl solí o něco méně než klasická kuchyňská sůl. Ale zlaté pravido je: musí to především chutnat Vám. Dejte na svou intuici, ochutnávejte a dolaďujte. Začít s menším množství se vždy vyplatí, dosolit se pokrm dá vždycky. Obráceně už je to vcelku komplikované…
Ať se vám daří 🙂
Madla
Vývar je velice dobrý. Ale když se do něj přidají hovězí žebra, tak je úplně nejvíc nejlepší.
Simonko jsem potěšena, že vývar vám chutná a musím uznat, že vyvařit v tom žebra je zcela geniální nápad! Sice nic pro vegetariány, ale chuťové nebe pro ostatní konzumenty 🙂
Přeji krásné podzimní dny.¨¨S láskou Madla
Tak mně se vývar bohužel nepovedl. Nevím, kde se stala chyba, použila jsem vše jako v receptu, citrusy vyndala… Polévka strašně pálí od pepře a silně chutná po badyánu. Takže bych asi doporučila napoprvé dát koření spíš míň 🙁
To mne mrzí, ale s tím se už teď nedá nic dělat. Klidně uberte koření či pálivosti dle libosti, tak jak to vyhovuje vám osobně. U koření těžké určit přesnou “sílu”, neb nikdy neznáme jeho čerstvost. Kupující nikdy neví, kde, jak dlouho a za jakých podmínek bylo koření skladováno a jak moc tedy ztratilo na síle či nikoliv.. A tak je to se vším kolem potravin.
Dalším faktorem jsou chuťové receptory konzumentů, do kterých není snadné se trefit. Pokud někdo není zvyklý na silnější exotické vůně a aroma, tak zrovna tato polévka může být prubířský kámen..
Zatím se mi na tento recept sešly jen pozitivní reakce a tak je přirozené, že i ty opačné se jednou mohou dostavit 🙂
Ať se daří lépe. S pozdravem Madla
Wow!!! Explozia chuti a prirodnej sily… z Vasho vegetarianskeho vyvaru sme boli s manzelom nadseni….taaa chut a taaa vona, nehovoriac o okamzitej energii…dlho sme sa snazili najst nejaky dobry recept v pripade zacinajucej alebo uz prepuknutej choroby na jesenne a zimne obdobie a tento vas vege vyvarovy pocin je pre nas perfektny…dakujeme velmi pekne
Katarino naprostý souhlas s každým popsaným dojmem!!! 🙂 Ať slouží!!
Madla