Je období sváteční a taky tedy dost často o obžerství, co si budeme namlouvat! Nicméně tu a tam se ve mně pohne svědomí a přeci jen upeču něco trošku zdravějšího. Dneska to bude vícezrnný kváskový chleba se semínky. Je to rozepsáno tak, aby ho zvládli upéct hlavně méně zkušení pekaři, krok po kroku, včetně časového harmonogramu. Pokud máte hotový rozkvas nebo si vedete kvásek v pokojové teplotě, tak stačí ráno zadělat a na oběd máte chleba upečený! A to, že je chlebík z kategorie zdravější ani zdaleka neznamená méně chutný. Ba naopak!
Rozpis pro vícezrnný kváskový chleba se semínky je tentokrát zejména pro ty z vás, kteří ještě nezvládáte “odokáče” bez míry a váhy, neb zde jsem se doopravdy snažila napsat recept na gramy. Zkušenější pekaři to prostě pojedou “po svém” a s dílčími úpravami 😉
Ingredience
směs ze semínek:
- 80 g různých semínek (slunečnice, sezam, len, konopné apod)
- 30 g vloček (žitné, špaldové, ovesné..); já dala špaldové
- 70 g/ml vody
na těsto:
- 190 g mouky (v mém případě to byla špalda)
- 75 g celozrnné mouky (použila jsem pšeničnou)
- 35 g hrubě mleté žitné mouky
- 180-190 g/ml piva (či vody) pokojové teploty
- 140 g hotového (aktivního, rozkvašeného) rozkvasu,
- 8 g soli
- hotová namočená směs ze semínek a vloček
Postup
Nejdříve si připravte 1/2 dne dopředu rozkvas se 100% hydratací. To znamená: smíchejte 70 g mouky se 70 g vody a malou lžičkou kvásku, co máte běžně v lednici. Dobře promíchejte a nechte stát v teple cca 6-10 hodin (záleží jak čilý kvásek máte a taky jak moc teplo u vás doma je). Já jsem připravila rozkvas ze špaldy.
V den přípravy chleba začněte s nasáknutím semínek a vloček. Semínka s vločkami zalijte vodou a nechte 30 minut stát přikryté. A protože to není zápara, nemusíte použít vroucí vodu.
Z nabublaného rozkvasu si odeberte lžičku a dejte zpět do sklenice s “mateřským”kváskem do lednice a lehce zakryjte víčkem, které neutahujte.
Zbylý rozkvas promíchejte s pivem nebo vodou) určeným k zadělání těsta. Hezky ho rozmíchejte, až se úplně rozpustí. Do mísy robotu s hnětacím hákem prosijte mouky a přiljte rozkvas. Spusťte robota na nejnižší rychlost a nechte suroviny lehce spojit v takovou beztvarou masu. Jde jen o to, aby v těstě nebyla suchá místa a hrudky, nemá to být vůbec uhnětené. Trvá to tak minutu. Pak mísu přikryjte a nechte celé stát v pokojové teplotě alespoň 30 minut. Tomuto procesu se říká autolýza a je bez soli!
Teprve po uplynutí 30 minut do těsta přidejte rovnoměrně sůl postupným přisýpáním během hnětení na nejnižší rychlost. Pak zvyšte rychlost na vyšší (já dávám jen 2 z 5 možných rychlostí) a hněťte těsto až se začne odlepovat ze stěn, kolem 8 minut celkem. Bude to hezky kompaktní masa. V případě nutnosti (po lžících) můžete přidat tekutinu.
Snižte opět rychlost a přidejte postupně nasáknutá semínka a vločky. Snažte se záparu rozdělit do těsta rovnoměrně. Pokud nevlastníte robot, vůbec nic se neděje! Vykasejte si rukávy a hněťte prostě ručně a uděláte tím službu svému vlastnímu zdraví! 😉 Vícezrnný kváskový chleba se semínky za to stojí!
Uhnětené těsto přemístěte do lehoulince naolejované mísy či plastového boxu. Zakryjte a nechte fermentovat v pokojové teplotě cca 2,5 hodiny s tím, že těsto ho 2 x během této doby přeložte (za cca 50 a 100 minut). Překládání je snadné, nebojte! Stačí jen v míse, není nutno těsto vytahovat na pracovní plochu). Těsto v míse natáhněte mokrýma rukama, přeložte na 1/3, otočte mísu a z protilehlé strany, natažené těsto přeložte opět přes tu již přeloženou třetinu těsta (jako psaníčko). To samé udělejte z obou bočních stran. Mísu si otáčejte dle potřeby. Opět těsto zakryjte.
Po uplynutí 2,5 hodiny fermentace s překládáním těsto vyklopte na lehce pomoučněný vál. Předtvarujte si z něj kouličku, krásně se s tím pracuje. Tu na 1/2 hodiny přiklopte mísou a nechte odpočívat. Po půlhodině si z kouličky těsta vytvarujte tvar bochníčku podle ošatky, ve které bude kynout. Ošatku si lehce postříkejte vodou z rozprašovače a vysypte škrobem (či ještě lépe rýžovou moukou). Vytvarovaný bochníček umístěte do ošatky švem nahoru, lehce povrch chleba pomoučněte a zakryjte buď utěrkou či kouskem igelitu. Těsto nechte v ošatce kynout cca 2-3 hodiny a krásně na něm funguje prstový test kynutí. Viz níže v sekci IDEA.
Rozpalte si cca 30 minut před pečením troubu i s kamenem na 250°C. Na dno trouby si dejte starý pekáček či víko od litinového hrnce, aby jste troubu pak mohli zapařit.
Před vyklopením chleba z ošatky na sázecí lopatu či kousek kartonu ho lehce pomoučněte. Lehounce chleba pomoučněte i z druhé vrchní strany a do hloubky zhruba 1 cm nařízněte, nejlépe navlhčenou žiletkou či sklapelem. Klidně udělejte jediný podélný řez odshora dolů, nemusí to být zrovna řezbářské veledílo. Vícezrnný kváskový chleba se semínky bude báječný i bez nařezání 😉
Vložte chleba na rozpálený kámen/ plech a chrstněte hrnek vařící vody do zapařovací nádoby na dně trouby. Ihned zavřete, aby pára neutekla. Stáhněte výkon trouby ihned na 230 °C a pečte 8 minut se zapařením (neotvírejte troubu). Po 8 minutách troubu vyvětrejte a dopečte dalších cca 20 minut. Pak troubu úplně vypněte a nechte v ní chleba ještě “dojít” po dobu 10 minut s tím, že dvířka nechte pootevřená (dejte tam třeba rukojeť měchačky). Teprve pak chleba vytáhněte z trouby ven.
Vícezrnný kváskový chleba se semínky nechte vychladnout na mřížce. Výsledný bochníček by měl mít něco kolem 700g. Chleba má výslednou sametovou texturu střídky s krásně měkkými semínky. A taky nádherně voní! Je to chlebík z té kategorie zdravějších, bez extrémně velkých otvorů ve střídě a nesmírně chutný! Myslím, že i zatvrzelí odpírači semínkových chlebů v tomto případě mají šanci připustit, že zdravý chleba nemusí být nutně tuhý či ne příliš chutný (tak jako ty kupované). No posuďte sami a až upečete, dejte mi vědět vaše postřehy a dojmy. Budu moc ráda! 🙂
Idea
PRSTOVÝ TEST KYNUTÍ TĚSTA:
Pomoučeným prstem jemně píchněte do těsta.Když ďolík hned zmizí, těsto je nedokynuté.Když se ďolík pomalu vrátí tak napůl, těsto je tak akorát a je třeba ho obratem upéct.Když tam ďolík zůstane, je už těsto překynuté. V takovém případě těsto znovu stočte do bochníku, dejte do ošatky a ihned začněte rozpalovat troubu; chléb co nejrychleji upečte.
Časový harmonogram:
den před pečením
- Kolem 22:00 založit rozkvas
následující den:
- 07.00 nechejte nasáknout semínka a zároveň smíchejte suroviny na autolýzu
- 07:30 – 07:40 přidat sůl do těsta, hnětení s přidáním nasáknutých semínek ke konci hnětení
- 08:30 první překladání
- 09:20 druhé překládání
- 10:10 předtvarování těsta
- 10:40 stočení bochníčku do ošatky
- 12:00 začněte rozehřívat troubu
- 12:45 upečte chleba
- 13:15 máte hotovo a stačí jen počkat, až chleba vychladne 😎
S láskou Madla.
Dobrý den, recept zněl krásně a s vervou jsem se do něj pustila. Těsto je strašně řídké a z osmi minut hňoucání se stala hodina, pak už mi povolily nervy a začala jsem přidávat mouku, ale těsto je pořád strašně řídké. Hňoucala jsem robotem, ručně, vařečkou, horem, dolem, všemi možnými způsoby, a stejně se neskutečným způsobem lepí. Nechci zase dávat dvojnásobek mouky než co je v receptu, ale už opravdu nevím, jak tomu pomoct.
Není to můj první chléb, ale je pravda, že s řídkým těstem mám problémy pokaždé. Čím to může být?
Předem děkuji za odpověď.
Kateřino děkuji za tento podnět. Mrzí mne, že se vám nedaří, ale určitě je to řešitelné. Nevzdávejte se.
Pokud to vezmu vylučovací metodou, tak receptem to není, neb sama píšete, že s řídkým těstem máte problém pokaždé i u jiných chlebů.
Takže budete muset začít asi u kvásku-zkuste omladit kvas, vyměnit sáček s moukou. Následně po týdnu kvas krmit 24 hod 2-3 x v pokojové teplotě, než s ním zaděláte. Pravidlo je, aby kvas změnil objem na dvojnásobek v době zadělání chleba. Dejte si na sklenici gumičku/rysku,abyste viděla, jak moc narůstá kvas v objemu.
Pak uberte malinko tekutiny namísto dosýpání mouky. Zkuste třeba začít ubrat 20-30 ml/g. Savost mouky je totiž nepředvídatelná, nicméně regulovatelná množstvím vody v těstě.
Tady bych já sama začala a je na vás, zda to zkusíte.
Moc vám fandím a držím palce.
S láskou Madla
Ještě jednou vás zdravím Kateřino, opakovaně jsem přemýšlela nad tím, jak popisujete svou práci s těstem.
Došlo mi, že hodinovým hnětením těsta z něj doslova a do písmene “vymlátíte” veškerý gluten. Ten je základní stavební strukturou chlebového těsta. Je v podstatě stavební mřížka, která během celého procesu fermentace a kynutí vytváří podpůrnou struktru těsta. Díky němu a dalším faktorům chleba naroste a má strukturovanou střídu.
Někde už v základním procesu vzniká chyba při vašem hnětení…nemohu si pomoci. Chlebové těsto nesmí téci (tedy pokud se nebavíme o hydrataci 100 a více procent), má to být příjemně tvarovatelná hmota a u méně zkušených pekařů doporučuji začít s hydratací kolem 65% do 75%, aby se s tím dalo dobře pracovat.
Neznám váš způsob hnětení, ale mrkněte na to úplně nejtriviálnější a zcela funkční metodou kleští. Zároveň tam uvidíme i hustotu těsta.
Mám to na videu na mém youtube kanálu zde: https://www.youtube.com/watch?v=8aWU4YYa_Ms.
Je tam tedy vícero videí, tak zkuste mrknout.
Uvnitř mých receptů na kváskové chleby máte mnoho fotodokumentace a taky odkazů na videa světově proslulých pekařů.
Zkuste se u nich podívat a zkuste se inspirovat tam a třeba to zafunguje. Já sama jsem se naučila péct chleby právě díky Youtube…
S pozdravem Madla
Dobrý den, moc děkuju za tipy. Jdu vyzkoušet druhý pokus, chleba jsem minule upekla a byl moc dobrý, i přes moje potíže při výrobě. Navíc jsem došla k tomu, že mi pravděpodobně někdo nasypal žitnou mouku do pšeničné – čili chleba byl celý žitný.
Vyzkouším začít s menším množstvím vody a dolévat, raději než přisypávat mouku.
Ještě jednou děkuji.
Kateřino tedy s tou žitnou moukou! Tedy to je terno! Pak naprosto chápu, co se vám to dělo pod rukama s těstem- neb žito naprosto nesnáší hnětení. Pak totiž doslova teče a nikdy to neudrží formu jako těsto plné lepku….
A ano, vodu opravdu přidávejte postupně. Stačí pomálu, jen třeba namočenýma rukama ponořenýma do těsta… Uvidíte sama, dejte na svou intuici. Naučíte se postupně vnímat těsto při dotyku-proto za sebe doporučuji ruční hnětení. Tam totiž tkví velké kouzlo, jak rozpoznat chování těsta….
Držím vám palce, ať to klapne!
S pozdravem Madla
Ještě jednou děkuji. Chleba už je v troubě a tentokrát se mnou těsto spolupracovalo mnohem víc. A chuťově je tenhle recept neskutečný.
A já už aspoň vím, v čem byl problém. To je základní krok ke zlepšení.
Děkuju vám. 🙂
No tak to zní naprosto úžasně, Katko! Jupíííííí! Najití podstaty problému je velký posun k dalšímu pokroku a vývoji! Huráááá fakt jste to zmákla, mám z vás radost!!! Jen tak dál…..
S láskou Madla
Dobrý večer,
Velice mě zaujali vaše články.Kvaskový chléb peču už několik let. Většinou jsem pekla pšenično-žitny se semínky, protože manžel jiný nechce. Po koupi nové trouby se mi tento nedaří tak hledám různé rady. Už jsem vyzkoušela všechno možné,ale stále to není ono.
Chtěla bych se zeptat zda by i tento recept šel udělat pomocí lednicového kynutí. Láká mě to vyzkoušet ,ale zároveň se mi líbí tento recept. Předem moc děkuji za radu a krásné čtení.
Alča
Alčo děkuji za vaši odezvu. Tomu problému s novou troubou fakt rozumím, potkalo mne něco obdobného. U nás to bylo teplotou-nakonec jsem se zcela rozhodla igorovat, kolik říká termostat v troubě a kolik v receptu. Zvyšuji teplotu o dobrých 30C, abych dosáhla alespoň z části uspokojivých výsledků. Ale pár chlebů na to doopravdy padlo…
Co se týká tohoto konkrétního rcp: ano, lednice by určitě šla použít. Zkuste závěrečné kynutí přesunout do chladu. Nechat těsto rozjet v pokojové teplotě alepsoň 30-60 minut a pak s ním šup do chladu. Teploty a časy si budete muset poladit sama, nikde neexistují stejné podmínky…
S láskou Madla
Dobrý den. Váš chlebík vypadá úžasně a hrozně jsem se nadchla a zkusila ho upéct. Dnešní druhý pokus skončil opět strašně. Nevím, kde je chyba. Rozkvas zakládám ze žitného kvásku, vypadá čile. Přidávám dle návodu špaldu a vodu, ale ani po 10 hodinách rozkvas nenabyde tolik, jako u obyčejného chleba. Výsledné těsto je pak lepivé, tahá se jako žvýkačka, lepí se i na stěny mísy. Jsem začátečník, nenapadá mně, co dělám špatně. Jsem z toho nešťastná a nejraději bych ten kus tmelu vyhodila do popelnice 🙈 Myslíte, že by problém mohl být v tom žitném kvásku?
Až mně přejde vztek, pokusím se znovu. 😊
Děkuji moc za případné rady.
Lucka
Lucinko nevzdávejte se, prosím. Chybu lze nalézt tzv. “vylučovací metodou”.
Pár postřehů, když čtu váš mail:
kvas ani po 10 hodinách nenabyde —> buď není kvas v pořádku a potřebuje omladit nebo je to moukou. Protože kvas, ve kterém jsou namnožené nežádoucí potvůrky se sice může tvářit aktivní, ale množí se tam něco, z čeho dobrý chleba neupečete. Sice bublá, líně nabývá na objemu, ale chleba z něj je tuhý, mazlavý, táhla oka a je kyselý, nízký, gumovitý.
Já to též poznám stav kvásku i podle vůně, ale to se přes písmenka těžko sděluje. Svůj kvásek si často očuchejte, má mít lehce nakyslou ovocnou vůni.
To, co popisujete zní jako když není vůbec vyvinutý lepek…
Za mne tedy nemáte co ztratit, když:
-omladíte kvásek
-vyměníte sáček s moukou a klidně tam dejte pšenici místo špaldy, vůbec nic se neděje
(kvalitu mouky našimi lidskýmmi smysl nedokážeme posoudit. Nikdy nevíte, jak dlouho a za jakých podmínek byla kde skladována, než přišla k vám domů.
-klidně uberte pár ml vody (tedy hydrataci), vždy je snazší vodu přidat než mít lepivé tekuté těsto.
-typem kvasu by to být nemělo, já zcela běžně používám žitný celozrnný, z velmi hrubě mleté mouky do téměř všeho pečiva – ale podmínkou je, že musí být v kondici.
Moc vám držím palce a hlavně nebuďte prosím Lucinko naštvaná či zklamaná.. Tohle se stane fakt každému pekařovi, sama já jsem toho zářným příkladem. A jestli někdo říká, že ne, tak nemluví pravdu a není k sobě upřímný.
Nepodarky v našem životě existují z jednoho zásadního důvodu: abychom si osobně získali novou zkušenost, kterou už nám nikdo nesebere.
Protože když začnete blíže zkoumat příčinu problému, najednou se dozvídáte kupu nových informací, které spolu navzájem souvisí a udělají vám postupně celistvější obrázek o dané problematice.
Takže se vlastně učíme… Je to prosté a tak přirozeně lidské, už od kolébky a prvních krůčků…Když se poprvé postavíme na nohy a pak zakopneme, upadneme, pláčeme….ale na ty nohy se postavíme stejně znovu 🙂 . Protože kdybychom to neudělali, část planety by byla zahlcena bytostmi, co neumí chodit.
Stejné je to i s pečením chleba a dalších věcech v životě, princip je úplně stejný… Takže se není proč zlobit, že něco neklaplo dle představ. Naopak. Je to ohromná šance naučit se něco nového… Přijmout to jako výzvu a postavit se tomu čelem je nejlepší možná cesta 🙂
Hlavu vzhůru a bude to jen a jen lepší!
S láskou Madla
Dobrý den, paní Madlo,
jsem úplná začátečnice v pečení s kváskem, ale protože už jsem vyzkoušela pár Vašich receptů (zvláště špaldové buchty mají vždy úspěch jen když zmíním, že je budu péct) a velice mi vyhovuje způsob, jakým vše “polopatě” vysvětlujete, mám na Vás aktuálně bleskový dotaz. Potřebuji jít dříve spát, ale nemohla jsem odolat a tento lákavý recept na chlebík jsem musela hned vyzkoušet. Co se týče lednicového kynutí, dělám ho, ale mám zkušenost jen s jiným receptem na pšeničný chleba. Co myslíte v tomto případě, když mi chlebík právě začal “fermentační fázi”, jak dlouho ho potom můžu nechat kynout v lednici, kde máme cca 5°?
Mockrát děkuji za trpělivost.
Hezký večer.
Barbara
Dobrý den Barbaro,
díky za vaši odezvu i dotaz, ikdyž odpověď na něj není zrovna blesková (stavíme stále dům, takže nestíhám reagovat na blog).
Na váš dotaz neeexistuje objektivní a správná odpověď, neb každý kvas se chová jinak z mnoha důvodů a podmínek.
Přistupujte k těstu jako pšeničnému, kde už máte zkušenosti- tedy vše na intuici, kdy už víte, jak moc má být ošatka plná na xy množství těsta. Je to o osobních zkušenostech, které postupem času každý sám získáváme v našich vlastních podmínkách. Šablonu na to nelze uplatnit..
V tom vám nikdo objektivně poradit nemůže, aniž by riskoval, že se splete a poradí vám nesmysl.
Moc vám držím palce, jtse už určitě šikovná, když zvoádte buchty a pšeničné chleby. Sázím na to!
Madla
Dobrý den, chlebík je skvělý! Ráda bych se zeptala, zda-li je nějaký recept na žitný nebo špaldový chléb, který by měl větší “oka”, byl by více nadýchaný? Je to vůbec reálné při uvedených typech mouky? Děkuji
Dobrý den Martino, děkuji za feedback. K vaší otázce: ano, i takové chleby mohou větší oka, ale o fantastické nadýchanosti typu tartine to asi úplně nebude. Typově to bude jiný chléb. Vždy to je to otázkou poměru žito:špalda – s tím si budete muset pohrát a najít ideální poměr pro vaše chutě. Žito nemá rádo hnětení- to mějte na paměti při jeho použití do těsta. Takže třeba s laminací u překládání bych nepočítala s vyšším podílem žita.
No a vždy to bude o trpělivosti: fermentace a kynutí v chladu, neb obojí dodá nejen na chuti, ale na lepší struktuře. Můžete zvedat hydrataci-pomalu a postupně, dělejte si poznámky o podílech, ať si to můžete vychytat. Vyberte si nějaký recept a laďte ho až k úplné vaší spokojenosti (to je moje rada, která se mi osobně velmi osvědčila).
Nevím, zda se úplně vyhýbáte pšenici (to neuvádíte). Protože pokud pšenici můžete, tak zkuste pro začátek ochutnat tento nadýchaný chlebík s celozrnnou špaldou a quinoa: https://www.korenizivota.com/kvaskovy-chleba-celozrnnou-spaldou-quinoa/. Postupně si při každém pokusu si klidně zvedejte podíl špaldy namísto pšeničné chlebové. Tuším, že budete patrně muset zvednout i hydrataci.
Pokud chcete opravdu hodně žita a doplnit ho špaldou, tak zkuste skandinávský semínkáč, který je můj opravdu nejoblíbenější z kategorie “zdravých” chlebů. Kupa semínek, žito, špalda… Je to cihlička, ale s výbornou trvanlivostí.
Já aktuálně peču tartine s dlouhou fermentací, kde si ale upravuji poměry oproti originál rcp: zvedám podíl cz žita od jeho použití v rozkvasu až po jeho přidávání do těsta, plus k tomu přidávám sušené pšeničné klíčky. Nicméně vedu stále dlouhou fermentaci v chladu a hodně to sleduji na objem v průhledné míse-na časy nehraju. Víc se dívá na těsto než na hodinky. Pořád je to ještě nádherný nadýchaný chléb, jen oka nejsou tak ohromná a to přesně mi vyhovuje a mým odběratelům také.
Tak snad vás nějaká z uvedených informací posune k vašemu vysněnému chlebu.
S láskou Madla
Pěkný den Madli!
Moc děkuji za tento recept. Chlebík peču už po několikáté. Byl to můj úplně první kváskový chleba a povedl se hned na poprvé. Je to nejoblíbenější kváskový chlebík mojí dost vybíravé dcerky 🙂 Jiné mé kváskové chleby jí nechutnají (mně vlastně tento chutná taky nejvíc, není vůbec kyselý jako ty ostatní). Nevím čím to je, že když vezmu žitno-pšeničný kváskový chleba u nás ve zdravé výživě tak také není nijak kyselý a je krásně nadýchaný. To se mi u kváskových chlebů doma nikdy nepodaří. Tento Váš je, ale vyjímkou. Není ani kyselý, ani nijak moc sražený, i když teda nemám robota a mísím ručně. Moc díky a ať se Vám daří!
Děkuji a velmi mne těší, že i mlsná dcerka dokáže ocenit maminčinu láskyplnou práci s kváskem. Těžko ovšem říct, co všechno se do kupovaných chlebů dává. Určitě zvýrazňovače chuti, různá éčka, kypřidla apod. jsou bezesporu uvedena na etiketě. To, že váš domácí kvasový chleba nemá kyselinku znamená, že kvásek je ve výborné kondici a dobře se o něj staráte a celý proces fermentace vedete dobrým způsobem.
Já už několik let jinak než ručně chlebová těsta ani nemísím. Rukama dokážete těsto vnímat v konzistenci, postupně se s ním sžijete a pochopíte, zda je vše v průběhu práce s ním v pořádku. Bude z vás velmi rychle dobrý pekař s vyvinutou intuicí. A to je k nezaplacení…
Moc moc vám přeji hodně štěstí na cestě za pekařským štěstím! Máte nakročeno dobrým směrem!
S láskou Madla
Vyzkoušeno a zamilovala jsem se. Vynikající chlebik, do seminek jsme přidali i ořechy a je to úžasné. Měkký, chutny nadychany, zkrátka k nakousnuti. I odpůrci seminkovych chlebu mi jej jedi. Díky za recept!
Klárko, tak tento komentář mne velmi potěšil, neb semínkové chleby nejsou zase až tak moc populární… Ale vy jste to dokázala! Gratuluji vám k úspěchu a konstatuji jediné: jen tak dál!
S láskou Madla
Tak tenhle chlebik je naprosto luxusni!!!! Sice mam testo ridsi, nez ma obrazku, ale to se vychyta. Bochnik mizi pod rukama. Dekuju! Priste bude granola 🙂
Martinko je moc dobře, že semínkové chleby vám tak chutnají 🙂 Je to dobrý a výživnější způsob, jak připravit pečivo v trochu zdravější verzi než klasika bílý chleba… Granola je na tom obdobně, semínka všemožných druhů v jediném pokrmu, co navíc má báječnou trvanlivost. Navíc dá se připravit do zásoby, když máte kolem sebe bandu velkých jedlíků :-).
Přeji hodně chutných počinů ve vaší kuchyni 🙂
Madla
Dobrý den jak prosím udělám kvasek?diky za super recept!
Lído, způsobů je poměrně mnoho…. Výborný postup, včetně fotek je u kolegyně Kláry na webu Co nového na kopci. Nejsnazší cesta je ale kvásek darovaný,neb můžete namísto čekání 10 dnů začít rovnou péct. Existuje kvásková mapa, kde se v okolí vašeho bydliště můžete podívat a požádat někoho o kvásek. Je zdarma nebo popřípadě za malinkou drobnost… Další možností je požádat o kvásek ve skupině Pečem pecen. Několik desítek tisíc pekařů je vždy ochotno napomoci :-). Můj kvásek pochází od kolegyně pekařky z Rakouska.. Cesty kvásku jsou nevyzpytatelné 😉 Navíc tím většinou člověk naváže užitečné přátelství a získá tím i mnoho rad do začátku…
Držím palce, ať se daří!
Madla
Parádní recept – hlavně oceňuji ten časový rozpis. S tím mívám velký problém.
Chtěla bych se zeptat na kůrku. Jak docílíte takové hezky tmavé kůrky? Peču už dost dlouho, ale pokud se snažím dodržet časy pečení, většinou mívám chleby dost bledé (vypadají nedopečeně – ale dopečené jsou, kůrka je světlá). Bojím se, že chleba by byl suchý, kdybych prodloužila dobu pečení.
Máte krásné stránky, radost číst!
Lucie
Zdravím Lucie,
tmavé kůrky lze docílit jednak pečením za vyšších teplot a déle a jednak použitím Sladnky či medu. Dochází k jejich karamelizaci během pečení. Nedávno jsem otestovala pšenično-žitný pecínek v rozpáleném litinovém hrnci pod poklicí 25 mi/250C, pak snížit na 230 a dalších 10minut s poklicí stále. Nakonec odklopit a dopékat ještě 25 minut/230C. Ke konci zvrchu na volno přikrývám plátkem alobalu, neb má stařičká trouba peče velmi nerovnoměrně. Prostě to chce zkoušet…každý recept chce to své, trouba ovšem taky. Nedat na recepty, ale na intuici… Té my ženy máme hodně moc 😀
Madla
Jedním slovem….VYNIKAJÍCÍ !!!! krásně nadýchaný, jen se rozplývá na jazyku 🙂 S kváskováním teprve začínám, mám za sebou asi deset chlebíků, některý se povedl a z pár jich byla placka, ale tento byl naprostá jednička! Právě mi tu kynou další dva, jeden pro nás a jeden pro mamku, tak snad se opět podaří.
Jo a odpoledne se chystám na palačinky s kváskem – děti si je objednali, tak uvidíme, to bude premiéra 🙂 🙂 🙂
Petro tak to mne velmi těší, že vaše pečení má takový úspěch! Dobrý recept je jen polovina úspěchu, neb je to také hodně o vaší šikovnosti! No a šikulka jste bez pochyby veliká! Gratulujui a budu doufat, že nadšení s radostí vám ještě dlouho vydrží 🙂
Palačinky se určitě také vydaří, máte mou důvěru 😉
Přeji krásné dny a hodně úspěchů!
Madla
Moc děkuji za detailní popis přípravy. Chlebík opravdu chutná!
Simonko, je mi potěšením, že tento detailní popis postupu pomáhá mnoha pekařům upéci chutný chleba i možnost trochu porozumět základním procesům kolem kváskování. Že není nutno spoléhat jen na “náhodu” při každém pečení a ve stresu čekat u trouby, co z ní vypadne… Sama jsem si těchto chvil užila dostatečně a právě proto jsem celý postup napsala opravdu do podrobností pro všechny. Nechť i nadále slouží dobrým učelům tento recept.
Jsem moc ráda, že se vám daří a chleba přináší vedle báječné chutě i potěšení na duši pekařské. Jen tak dál! 🙂
S láskou Madla
Nedá mi to nenapsat 😉. Opravdu výborný chleba, předčil mé očekávání a povedl se hned na poprvé 😊. To vše i díky naprosto precizně popsanému postupu. Vaše recepty jsou skvělé!
Zdravím Vás, Šárko, jsem velmi potěšena, že jste neodolala a napsala pár písmenek, neb to dává smysl celému mému počínání. Mít spokojeného čtenáře/strávníka! 🙂 . Snaha o preciznost vychází z mé osobní zkušenosti, kdy jsem jako pekař-začátečník sháněla informace všude možně a dáva z nich do kupy cosi použitelného. Vyžadovalo to velký kus energie a námahy. Svět internetu je velmi obsáhlý a není lehké se v takovém obrovském přísunu informací dobře zorientovat. A tak mi přišo, že psát blog o jídle, sice zdlouhavě, ale precizně do posledního detailu, je to správné počínání. Mnoho čtenářů třeba můj styl odradí, ale plno jiných se v něm právě najde…. Je to risk, ale zatím to funguje báječně.
Přeji mnoho úspěchů i spokojenosti.
S láskou Madla.
perfektne napisane,ale netusim co robim zle.vsetko vyzera super, do momentu kym nechcem vyklopit cesto z osatky. vypadne mi len cast,ostatne sa len taha a zostane prilepene. skrob som nemala,tak som vysypala osatku len mukou.
co robim prosim zle?
Ivanko zdravím, takhle na dálku je těžké přesně radit. Ale tady je má zkušenost popsaná v téměř všech mých kváskových receptech: používám jen mouku rýžovu a pár kapek vody z rozprašovače. I na hodně hydratovaná těsta a lednicovou fermentaci. Zatím doposud úspěšně! Běžnou mouku jsem použila jedinkrát ze začátku a chleba se po částech trhal z ošatky. Proto už běžnou mouku nepoužívám. Rýžovka u nás stojí doslova pár korun a půlkilový sáček mi vystačí na pár měsíců… Pokud doma není nic jiného než běžná mouka (stane se i mně), tak použiji tenké plátýnko, které rukama posypu moukou a prstama pěkně zapracuji do struktury textilie. Teprve pak s tím šup do ošatky/cedníku a na to teprve dát těsto. Tohle si časem sama vychytáte, určitě se další podaří. Důležité je to nevzdávat při neúspěchu…
Moc držím palce na další pokud, Ivano 🙂
Madla
Opat fantasticky chlieb. Uz pecem druhy. Prvy bol zo zitneho kvasku, cesto trosku lepilo, ale mokre ruky to zvladli 😉. Dnes robim so spaldovym kvaskom, cesto je krasne hebke, pridala som trosku viac piva 😉, a pouzila som celozrnnu cervenu psenicu. Recept vyborne napisany!!! 👍👍👍
Beo, děkuji za chválu, ale hlavní podíl na tom všem mají pekaři jako Vy, neb se do toho receptu pustili. Moc mne těší, že se sama pouštíte do úprav a to mne doopravdy hřeje na duši! Šikulka!!
S láskou Madla
Lákavý chlebík, precízne napísané, musím vyskúšať.
Zdravím Vás Jarmilo, snažím se psát právě pro snadné pochopení bez zbytečných momentů tápání, aby se každý čtenář citil v pohodě při tvůrčím vaření/pečení. Na váš další dotaz, (který tady zůstane skrytý) je odpověď snadná: žádná emailová adresa u komentářů není vidět. Takže buďte bez obav.
S pozdravem Madla