Na severu se léto pomalu, ale jistě začíná lámat v podzimní sezonu se vším všudy. Tuny borůvek, brusinek a pomalu na nás vykukují z podhoubí podzimní druhy hub, včetně lišek. A na pultech zelinářů se stále ještě lesknou nádherně barevné lilky! Ty překrásné tvary! Myslím, že lilek je poměrně neprávem opomíjená zelenina ve středoevropském jídelníčku a přitom se dá upravit na X velmi chutných způsobů! Jedním z nich je uzená lilková pomazánka baba ghanoush, která sice spadá spíše do orientální kuchyně, nicméně i pro naše evropské mlsné jazýčky je velmi lahodná. Navíc po téhle delikatese nepřiberete kila navíc a udělá radost všem nemasožravcům. 😉 Využít se dá nejen jako pomazánka, ale i jako dip pro namáčení. Výroba je časově sice trošku delší (o čekání spíš než o vaření), ale trpělivost se zde vskutku vyplatí. Následující rozpis je na cca 3-4 porce. V lednici v uzavřené nádobě vám lilková pomazánka vydrží několik dnů.
Ingredience
- 2 středně velké lilky
- 1-2 lžíce olivového oleje
- max 1/2 jemně nastrouhaného stroužku česneku
- 1 zarovnaná lžíce sezamové pasty tahini
- 1 necelá lžíce čerstvě vymačkané šťávy z citronu
- 1 lžíce bílého jogurtu
- 1/4 lžičky uzené mleté papriky
- špetka římského kmínu (na špičku nože)
- 2 lžíce čerstvých listů plocholisté petrželky
- sůl a čerstvě namletý pepř
Postup
Rozehřejte troubu na 230°C. Opláchnuté a osušené lilky potřete olivovým olejem. Pěkně je namasírujte a pak je na několika místech propíchejte vidličkou, aby vám v troubě neexplodovaly. Pak jim ještě uřízněte zelené konce. Pečte je cca 1 hodinu s tím, že každých 15 minut je lehce pootočte, aby se propekly rovnoměrně a nepřipálily se. Dužnina během pečení krásně změkne, ikdyž lilky už nebudou tak foremné. Po upečení je nechte zlehka vychladnout.
Připravte si cedník nad mísou a opatrně lilky nařízněte, můžou být uvnitř ještě teplé. Lžící vydlabejte dlužninu a případně i semínka. Zbývající slupku vyhoďte. Nechtejte dužninu vykapat nad cedníkem zhruba 30 minut za občasného promíchání. Uzená lilková pomazánka baba ghanoush má tedy základ již hotový a teď už jen závěrečné dochucení.
Vykapanou a lehce vyždímanou dužninu přendejte do misky a rozmačkejte ji vidličkou. Pro zjednodušení můžete použít i mixer. Jen pozor, ať nepřemixujete, neb to nebude pak mít žádnou texturu. Takže s mixerem opatrně, pár krát pulsnout… Vmíchejte ještě česnek, tahini, jogurt, citronovou šťávu, uzenou papriku, římský kmín a petržel. To už doporučuju míchat ručně, ať z toho nemáte naprostou kaši bez struktury. Nezapomeňte, že i uzená lilková pomazánka baba ghanoush potřebuje trošku soli a pepře. Nejlepší je nechat pomazánku odležet v chladu, klidně i do druhého dne v uzavřené nádobě.
Chutě by měly být vyvážené ze všech směrů. Je důležité nepřehnat to s česnekem i kořením, jogurtem apod. Aby to “nezabilo” jemnou chuť lilku. Všeho tak akorát….To poladíte dle vašich preferencí, důvěřujte si! Uzená lilková pomazánka baba ghanoush je velice delikátní právě kvůli zastoupení mnoha vůní a příchutí. Vše dohromady tvoří symfonii pro naše chuťové buňky. Ráda baba ghanoush servíruji k opečeným proužkům tortill či pita chlebu. Jen tak hezky namočit v pomazánce a vychutnat si to! Jinak i na jednohubkách z domácích baget baba ghanoush neudělá ostudu a výborně se kombinuje s koktejlovými rajčátky či olivami…
Idea
Věděli jste, jak moc je lilek prospěšný lidskému zdraví a zároveň obsahuje minimum kalorií?
“Vzhledem ke značnému množství karotenu jsou lilky vydatným zdrojem provitaminu A. Kromě toho obsahují řadu dalších důležitých vitaminů: například B3, známý také jako vitamin PP, který je nutný pro tvorbu hormonů estrogenu, progesteronu, testosteronu, kortizonu a dalších. Vždyť také Arabové a Španělé považovali baklažány za afrodiziakum.
Dále je v lilku vitamin B6 (pyridoxin), který je nezbytný pro dobrou funkci imunitního systému, vitaminy B5 a B9 a malé množství vitaminu C.Je také výborným zdrojem draslíku, v tomto směru předčí i zelí, cibuli, mrkev a salát. Obsahuje i řadu dalších minerálů a prvků, například železo, hořčík, zinek a mangan.
V baklažánech je kolem devadesáti procent vody, jsou proto vynikající součástí diet na hubnutí. Sto gramů baklažánu má pouhých 35 kcal.”
Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-lilek-prospiva-zdravi/
Přeji dobré chutnání a mějte se rádi!
S láskou Madla.