Švédský voňavý svařák glögg

Švédský voňavý svařák glögg je opravdu historicky zakořeněná gurmánská tradice v čase Adventu a Vánoc. Nejen tedy ve Švédsku, ale v celé Skandinávii a ve zbytku Evropy. V Česku mu říkáme prostě svařák, tedy svařené víno. Švédská verze je jen o něco jinak kořeněná a má svůj specifický tradiční styl servírování.

Skandinávci si temné polární noci dokáží doopravdy zpříjemnit množstvím báječného jídla i pití a používají k tomu fantastická voňavá koření. Anýz, kardamon, skořice, hřebíček…. Všechna výše jmenovaná jsou nedílnou součástí atmosféry Vánoc tady na severu.

Glögg je velmi snadný na přípravu. Základem je nechat koření naložené 24 hodin. Pak už se směle pusťte do konzumace spolu s hrstičkou loupaných mandlí a rozinek. A protože jsou Vánoce, máte v článku schované hnedle dva voňavé recepty 😉 

Švédský voňavý svařák glögg

Suroviny jsou vždy rozepsané pro dávku 1 standardní láhve červeného vína (0,7 litru), takže pokud čekáte větší společnost, zvyšte úměrně množství ingrediencí. Na dávkování používám odměrky 100 ml, takže žádné vážení na gramy atd. Prostě snadno a rychle, čili “hrníčkový recept” 😉 .

První recept je opravdu “lomcovák” a druhý recept je vskutku švédská klasika. Takže nezapoměňte srolovat až ke konci stránky, aby ta švédská klasika náhodou neunikla vaší pozornosti…

Ingredience

  • 200 ml tmavého rumu /vodka/koňak/brandy/calvados atd.
  • 4 celé skořice
  • 10 celých hřebíčků
  • 1 čajová lžička drceného kardamonu nebo 1 celá tobolka
  • 1 hvězda anýzu
  • cca 2 cm oloupaného kousku zázvoru
  • 100 ml rozinek (nejlépe nesířených)
  • z 1/2 pomeranče omytá, jemně nastrouhaná kůra

následně po vylouhování přidejte:

  • čerstvě vymačkaná šťáva z 1 pomeranče; nejlépe přecezená
  • 0,7 litru červeného vína
  • cca 100 ml cukru, nejlépe třtinový; množství upravte dle své chuti

na servírování:

  • loupané mandle
  • rozinky

základní suroviny; přidejte už jen cukr a víno

Postup

Nejdříve si dopředu naložte koření s alkoholem. Do skleněné lahvičky dejte všechny druhy koření včetně pomerančové kůry (jen tu oranžovou část, nikoliv tu bílou a hořkou), zalijte rumem nebo vámi zvoleným alkoholem. Nechte stát v pokojové teplotě až 24 hodin.

Ještě se pozastavím u kardamonu. Zkuste koupit kardamon, který není mletý. Buď celou hvězdičku nebo již vyloupaná drobná semínka, která ale nejsou drcená na prášek. Protože takový kardamon má neskutečně omamnou vůni, ale hlavně chuť! Budete překvapeni!

Druhý den vlijte tuto nesmírně voňavou směs spolu s červeným vínem do kastrolu, přidejte cukr a pomerančovou šťávu. Pomalounku celou směs začněte zahřívat na sporáku. Jen zhruba minutu prohřejte, až se z kastrolu bude kouřit, ale tekutina nesmí bublat!

Slijte tekutinu s kořením přes plátýnko (či jemný cedník), aby se zachytily všechny pevné části koření. Servírujte ještě horké spolu s loupanými mandlemi a rozinkami do malých hrníčků či skleniček.

Švédský voňavý svařák glögg naložte do sklenice na 24 hodin

Tento švédský voňavý svařák glögg je velmi silný nejen na aroma, ale i co se týká obsahu alkoholu. Takže opatrně s tím, je to zrádné.

Švédové tradičně glögg konzumují v miniaturních hrníčcích anebo krásně zdobených malinkatých skleničkách. Každý glögg dostane jako bonus lžičku loupaných mandliček spolu s rozinkami, které si host servíruje sám dle libosti. Nádoba s glöggem se po dobu konzumace ohřívá v nádobě nad čajovou svíčkou, takže tahle lahodná tekutina nevystydne.

po 24 hodinách marinování koření s alkoholem tekutina poměrně ztmavne

Klasický švédský glögg

Toto je ta nejklasičtější verze glöggu, žádný silný “zabiják”, což samozřejmě záleží na vašich preferencích 😉 . Jako vždy ale platí pravidlo o nutnosti koření řádně vylouhovat po dobu 24 hodin, aby tak glögg nasál všechna potřebná aroma.

V mezičase si pak připravte loupané mandle. Někdo je spařuje horkou vodou a pracně je pak loupe. Já jsem od přírody pohodlná a tak mandle večer prostě namočím do studené vody na pár hodin (většinou přes noc) a pak z nich snadno prstama slupku stáhnu, neb to jde úplně samo jediným pohybem ruky. A navíc si u toho nepopálíte prsty.

Ingredience

  • 0,7 litru červéno vína
  • 6 celých hřebíčků
  • 1 celá skořice
  • špetka sušeného zázvoru (na špičku nože) nebo kousek loupaného čerstvého
  • 1 hvězda anýzu
  • 10 cm omyté pomerančové kůry (tenká oranžová část, nejlépe škrabkou)
  • cca 1/2 hrnku třtinového cukru (používám muscovado); cca 100 g
  • 50 ml koňaku či jiného oblíbeného alkoholu

Švédský voňavý svařák glögg servírovaný s loupanými madlemi a rozinkami

Postup

Všechny suroviny vyjma cukru a koňaku dejte do hrnce na 1 den marinovat, tedy nechte to zakryté stát v pokojové teplotě.

Následující den jen přidejte cukr a koňak. Množství cukru ale prosím uzpůsobte své vlastní chuti a taky je to dost závislé od typu vína, které na glögg použijete. V receptu uvedená míra je tedy pouze orientační.

Opět celou voňavou směs jen prohřejte na sporáku, lehce míchejte, až se cukr rozpustí. Ale nesmíte glögg vařit, jinak se to nejlepší z něj vypaří!. Slijte přes plátýnko či jemné sítko. Ještě horký glögg servírujte s loupanými mandlemi a rozinkami, které umístěte do mističek na stole.

Švédský voňavý svařák glögg

Švédský voňavý svařák glögg vás zahřeje nejen na těle, ale i na duši, všechny smysly budou potěšeny nezaměnitelným aroma. Přecezený alkohol od koření můžete v uzavřené lahvičce skladovat v chladu do dalšího použití. Takže si toho naložte prostě víc a je to kdykoliv připraveno k použití, jen přidáte víno a cukr.

Švédové při servírování glöggu používají malinkaté hrníčky a k tomu ještě malinkatější lžičky, kterými si spokojeně nabírají loupané mandle a rozinky před dolitím další porce. Navíc k udržení horkého glöggu nádobu postaví na malí držák umístěný nad čajovou svíčkou. To neodmyslitelně patří k atmosfře času Adventu tady na severu a já to prostě miluju!

glögg servírujte s loupanými mandlemi a rozinkami

Švédský voňavý svařák glögg servírujte s rozinkami a loupanými mandlemi

Nechte si chutnat a hlavně se nikam nehoňte. Zkuste zažít atmosféru Vánoc trochu jinak, než jen gruntovaním, leštěním, pečením jak pro závodní jídelnu.. Ježíšek totiž není žádná kontrola z hygieny, ale je to čas být spolu a v poklidu. Principem času vánočního (ale nejen toho) je užít si všeho a všech plnými doušky. To původní kouzlo Vánoc se pomalu a jistě kamsi vytratilo. Je to škoda. Nicméně není nemožné to změnit. Je to o nás. O našem smýšlení, prioritách a přístupu. Švédský voňavý svařák glögg je cestou, jak si tu změnu zpříjemnit 😀

Přeji jen to nejlepší, nejen v čase Vánoc, přátelé!

Švédský voňavý svařák glögg jako symbol vánoční severské pohody

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Švédský voňavý svařák glögg

  1. Iva

    Dobrý den, děkuji za originální recepty na svařáček.
    Měla bych takový dotaz ohledně koření. Taky si míchám sama, ale to s macerací v alkoholu přes noc se mi líbí. Udáváte tam kardamon, tobolky, ty taky dávám. A hvězdička , to mne napadá badyán. Anýz nedávám, ale vyzkouším. Je parádní, že výluh máte kdykoliv k dispozici.
    …a s dovolením si Vás přidávám na instagram.
    Ještě jednou děkuji, že se podělíte o inspirativní recepty a mávám ze Znojma.
    Iva

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivano moc děkuji za reakci, překlep jsem opravila na tobolku kardamonu, někdy je hlava rychlejší než prsty na klávesnici 🙂

      Tento recept je přes zimu stálící mé kuchyně a v lednici je stále malá lahvička výluhu k dispozici pro všechn prokřehlé návštěvníky našeho domu :-). Vítejte i na mém Instagramu, snad bude inspirativní (časem…musím se naučit ho začít používat..)

      Mávám do milovaného Znojma, co zůstává hluboko zapsán v mém srdci, neb má tak krásnou atmosféru!

      Přeji poklidné svátky a zbytek roku. Omlouvám se pozdní odpovědˇ, neb jsme byli za rodinou na svátky v Česku a já si dovolila luxus být bez počítače a věnovat se rodině v plné polní 😉

      S láskou Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..