Jsem vášnivý houbař a Skandináve je země zaslíbená! Jelikož byla opět úrodná sezóna, tak mám poměrně dost hub nasušeno do zásob. A ty je potřeba někdy i zkonzumovat nebo alespoň rozdat.. Za okny se střídá ryze aprílové počasí s teplotami pod nulou a druhý den o 15°C tepleji. Jenomže dnešek je přesně ten hodně chladný, šedý…tedy bude třeba houbová polévka! Vnitřní potřeba se zahřát nejen na duši, ale i na těle vzrostla na maximum! Napadá mne švédská krémová houbová polévka svampsoppa 〈čtěte jak to vidíte, tentokrát to není gramaticky záludné〉! Je to původní skandinávský recept s minimen surovin i námahy, věřte mi 😎
Svampsoppa je voňavá houbová polévka, kterou zvládnou uvařit i naprostí začátečníci z jakýchkoliv sušených hub i čerstvých, co doma máte. Švédové si nesmírně cení jako delikates lišek obecných a lišek nálevkovitých, takže jsem využila oba druhy. Samozřejmě použít se dají snadno i houby čerstvé! Když už skandinávská polévka, tak poctivá 😉
Ingredience
- 20 g sušených hub nebo miska čerstvých očištěných
- 2 lžíce másla
- 2 červené cibule (nebo jednu nahraďte větší šalotkou) jemně pokrájené
- 2 stroužky česneku pokrájené na drobno
- 2 lžíce kukuřičného (nebo jiného) škrobu; používám ho namísto tradiční mouky k zahuštění
- 1 litr kuřecího nebo zeleninového vývaru; snadný domácí recept je TADY
- 1 lžička posekaného čerstvého tymiánu nebo 1/2 lžičky sušeného
- sůl a čerstvě namletý pepř
- 2 lžíce suchého sherry či portského vína (klidně ale využijte jiný sladké likérové víno); jinak polévka je výborná i bez této suroviny, pokud nic takového doma nemáte
- cca 90 ml smetany na vaření (6 polévkových lžic)
Postup
Namočte sušené houby. Buď na 30 minut ve vlažné vodě anebo 20 minut ve vařící vodě. Houby následně nechte okapat přes cedník a vylouhovanou tekutinu slijte do vývaru.
Máslo rozpusťte na středním plameni v hrnci, kam vhoďte cibuli, česnek a houby. Opékejte do změknutí, ale ne do hněda. Pokud houby pustí ještě nějakou vodu, nechejte ji vypařit.
Odeberte trochu z vývaru do menší mističky a pečlivě v něm rozmíchejte škrob. Dejte stranou. Zbylý vývar spolu s tekutinou z namočených hub vlijte do hrnce s houbovým základem a přiveďte k varu. Vhoďte tymián, osolte a opepřete.
Až se bude polévka vařit, tak opatrně za stálého míchání vlijte tekutinu se škrobem. Rozmíchejte škrob v horké polévce a přivěďte opět k varu, pak zmírněte výkon sporáku a nechte lehce probublávat cca 10 minut. Pak vypněte sporák a vmíchejte smetanu a portské víno (sherry). Podávejte s kouskem dobrého (nejlépe domácího) chleba.
Švédská krémová houbová polévka svampsoppa se vaří napříč celou Skandinávií, jen tu a tam s mírnými lokálními obměnami. Ale tento základ zůstává stále stejný. Švédové ne příliš často sbírají houby a přitom jich tu rostou tuny v nádherném čistém prostředí skandinávských lesů. Druhově je to na 90% shodné, řekla bych.
Pokud Švédové nějaké houby sbírají, tak jsou lišky obecné (žlutém známé i v Čechách) a lišky nálevkovité. Ty druhé krasavce určitě znáte z českého lesa a dost možná je opomíjíte jako nejedlé houby. Což je škoda, neb lišky nálevkovité mají výraznou masovou texturu i chuť! Zejména pak sušené jsou v gastronomii zcela nezaměnitelné. Mrkněte na web české mykologické společnosti ZDE. Tuším, že mnozí z vás si řeknou: “ty houby znám”! ;-). Rostou v trsech někdy po stovkách až do prosince, takže pokud na ně narazíte, tak se pozorně rozhlédněte kolem sebe a máte úrodnou houbovou sezonu zajištěnou.
Švédská krémová houbová polévka svampsoppa je výraznější aromatická, s krémovovou konzistencí, co vás pohladí po duši. Navíc i v tomto případě platí, že v jednoduchosti je krása a to zde platí dvojnásob. Pokud si do ní budete chtít dát bobkový list, brambory atd., je čistě na vás.
Zde prezentuji recept v původní podobě, ikdyž mi cuká ruka, tam něco přihodit navíc. Ale držím se! 😎 Barevnost a struktura hub společně s červenou cibulí a čerstvým tymiánem lahodí oku a nejvíce pak chuťovým buňkám. Samozřejmě se svampsoppa dá uvařit i z hub čerstvých, pokud je máte zrovna při ruce. Lišky nálevkovité rostou i přes zimu (pokud je mírná a nemrzne zásadním způsobem) anebo do prvního sněhu (tehdy už prostě nejsou vidět….).
Pokud ozkoušíte tento skandinávský recept, tak dejte vědět, jak vám chutnalo! Jestli hledáte další insiraci na pokrmy s houbami (bedly, hříbky, žampiony atd.), tak ZDE KLIK a otevře se vám celé houbové menu. Přeji krásné dny s přívalem nových energií do života.
S láskou Madla.
Musím říci že mě velmi mile překvapila. Rychlá úprava a neskutečná chuť. Určitě ji zařadím do svých receptů. Doufám že se zde objeví více receptů ze švédské kuchyně.
Za tuto reakci jsem velmi ráda, neb je to velmi chutná polévka a pokud se uvaří z lišek nálevkovitých, tak i s extrémně aromatickou chutí! Gastronomická delikatesa švédské kuchyně! Určitě se zda další švédské recepty objeví, nějaké mám v záloze, ale zatím nenafocené, neb moc často je nevařím-spíš přes zimu, neb je to dosti “hutná” kuchyně a já přes zbytek roku mám raději odlehčenější jídla. Nicméně dny už se nám tu velmi zásadně zkracují, čas strávený u krbu prodlužuje, takže tato doba nastane velmi brzy 😉
Děkuji a moc vás zdravím!
Madla
No uz Jen ten obrazek hovori sam za sebe. Musi to byt opravdu neco gurmanskeho . Ja to rikam parad. Zlate ceske ruce a obvzlast kdyz patri jeste velice sympatickemu cloveku 😊 , pro nehoz je, to co dela, opravdu srdcova zalezitost , jakoz stejne tak pro mne .
Med vänliga hälsningar Pascha
Houbová polévka je můj švédský tajný favorit 😉 Vařím a peču jen s láskou, jinak to ani nemá smysl dělat, neb vše bude prostě chutnat jinak, pokud to člověk dělá “z musu” a ne od srdce… Věřím, že tohle v sobě už máš, tak teď jen něco vyzkoušej uvařit a dej vědět 😉 MVH Madla från Östergotland