Rebarborová sezona je v plném proudu, teploty šplhají k tropické třicítce i ve Skandinávii! Na zahradě se hrdě tyčí nádherná barevná rostlina s obrovskými listy a růžovými řapíky. Existuje tisíce receptů na to, jak tuhle báječnou rostlinku využít, ale pamatujte si, že se konzumují jen řapíky (nikoliv listy) a vždy tepelně upravené. Dneska jsem dostala chuť na šťavnatý rebarborový koláč z pánve. Litinová pánev mi totiž přišla málo využitá. Rebarbora je velmi šťavnatá, takže výsledek je zaručen, žádný sucharda se konat nebude 😀 . Jako bonus jsem přidala trošku mraženého lesního ovoce pro větší barevnost, ale není to podmínkou úspěchu. Navíc samotný recept je velmi snadný na přípravu, nenáročný na nádobí i kuchyňské pomocníky, takže se toho není třeba obávat.
Pokud budete péct v pánvi, tak prosím opatrně s její manipulací, až jí budete vyndavat z horkou z trouby, neb podvědomě jí budete chtít chytit holýma rukama jako při běžném vaření na plotně. Ale je třeba mít ochranné chňapky, aby jste se nepopálili.
Ingredience
- 4 hrnky na hrubo pokrájené oloupané rebarbory (či mixu s ovocem) / cca 400-500 g
- 3/4 hrnku hnědého třtinového cukru / cca 120-150 g podle kyselosti rebarbory
- 5 lžic rozpuštěného a vychladlého másla; rozdělte na 2 části, viz v receptu níže
- 2 vejce pokojové teploty, lehce našlehané vidličkou
- 1/2 hrnku bílého jogurtu s troškou mléka / cca 110 ml (pokud nemáte jogurt, dejte jen mléko
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1,5 hrnku prosáté hladké mouky (použila jsem jemně mletou špaldovou, neb má nádherně oříškovou příchuť i barvu) / cca 150 g
- 2 čajové lžičky prášku do pečiva
- 3/4 hrnku cukru / cca 150 g, ale klidně dávku snižte či zvyšte dle toho, jak moc sladké těsto chcete mít
pokud budete chtít křupavou drobení navrch, tak si připravte:
- 1-2 hrsti ovesných vloček
- 1-2 hrsti třtinového cukru
- zbytek rozpuštěného másla ze základního receptu
- na vymazání pánve či pečící nádoby je třeba kousíček másla a hrst strouhaného kokosu
Postup
Rozehřejte troubu na 170°C. Použila jsem na pečení koláče nikoliv tradiční formu, ale starou litinovou pánev, přišlo mi to takové víc rustikální a navíc mám pro ní další využití (vedle pečení chleba). Nádobu na pečení si vymažte kousíčkem másla. Pokud to máte rádi, tak ji i vysypejte zlehka strouhaným kokosem (krásně pak křupe a dává koláči další chuťový rozměr).
Řapíky listů rebarbory očistěte, pokud to půjde, tak je i oloupejte a pokrájejte na kostičky dle libosti. Doma mi zbyla hrst mraženého lesního ovoce (maliny a borůvky), tak jsem je do náplně koláče přidala také, aby to bylo celé barevnější. Jinak naprosto v pohodě uděláte šťavnatý koláč jen čistě z rebarbory. Rebarboru posypte třtinovým cukrem v misce, hezky ty kousíčky ovoce obalte a dejte stranou. Ovoce mezitím pustí šťávu, cukr se rozpustí a těsně před vložením do koláče tekutinu slijte.
Do mísy rozklepněte vejce, 3 lžíce rozpuštěného másla, bílý jogurt lehce naředěný mlékem (či jen mléko) a vanilkový extrakt. Metličkou (či v robotu s metličkou) suroviny spojte dohromady. Postupně přimíchejte cukr, mouku smíchanou s práškem do pečiva a vyšlehejte do hladkého a hustého těsta, které vlijte rovnoměrně do připravené vymazané pánve. Těsto posypte rebarborou (pokud pustí šťávu, tak tu slijte) a případným dalším ovocem. Pokud budete dělat křupavé drobení na vrch, tak koláč posypte ovesnými vločkami, posypte třtinovým cukrem a zakápněte zbytkem rozpuštěného másla. Jestli se rozhodnete upéct koláč bez drobenky, tak jednoduše jeho povrch pokapejte zbytkem rozpuštěného másla a dejte péct. Prostě šťavnatý rebarborový koláč z pánve pečte dle vlastního gusta..
Dejte péct do vyhřáté trouby na cca 40-45 minut na střední příčku (pekla jsem bez horkovzduchu). Šťavnatý rebarborový koláč z pánve je hotov, až když má na povrchu zlatavou barvu a suchá špejle zabodnutá do těsta z ní vyjde suchá.
Šťavnatý rebarborový koláč z pánve je nejlepší podávat ještě vlažný s kopečkem zmrzliny, či vanilkové omáčky nebo klasické šlehačky. Nebojte se občas romazlovat a dopřejte si něco navíc 😉 . Je důležité si dopřávat, mít se rád, neb život je tak krátký 🙂 . Koláč je delikátně vláčný a na povrchu lehce křupavý díky drobení… Tím, že šťavnatý koláč zmizel během jediné návštěvy, tak tento recept ukázal, že je to prostě “k sežrání” 😀
Idea
Pokud máte doma starou litinovou pánev (či jiný druh litinového nádobí) a vypadá malinko nevzhledně a zašle, je flekatá apod.? Tak ji nevyhazujte! Zahraňte si takový unikátní kousek do vaší gastrosbírky velmi jednoduchým ošetřením. Postup, jak ošetřit zašlé litinové nádobí je velmi snadný! Použijte vlhký hadřík (houbičku), který budete pak moci vyhodit. Na vlhký povrch pánve ze všech stran aplikujte obyčejnou sůl a trpělivě jí drhněte až do momentu, kdy budete spokojeni s jejím vzhledem. Opláchněte všechen ten nepořádek z pánve. Pokapejte bavlněný hadřík obyčejným stolním olejem a celou pánev jím ošetřete. Nakonec litinové nádobí dejte “vypéct” do rozhřáté trouby na 250°C cca půl hodiny. Využívám k tomu rozehřátou troubu po upečení chleba.
Přeji krásné slunečné dny, plné téměř letní pohody!
S láskou Madla.