Po návratu ze slunné dovolené do chladného Švédska mne zklátil “moribundus”. Je tedy třeba upravit i stravu vzhledem k únavě (tedy i pokud možno úkony v kuchyni s minimem námahy). Objevila jsem nádhernou máslovou dýni za pár korun a hned se vrhla na “vaření – nevaření”. Během hodinky byla na stole snadná polévka z pečené máslové dýně. Ikdyž 10-ti minutové loupání, krájení a mixování ani snad nepovažuji za kategorii “vaření”, neb zbytek dřiny vykonala trouba a mixer. Máslová dýně je sama o sobě plná antioxidantů, vitamínů, vlákniny a hlavně má protizánětlivé účinky. Jako bonus je nesmírně chutná! 🙂 . Takže proč si tuhle zdraví prospěšnou dobrotu nedopřát uprostřed chladné zimy…? Nebojte se, je to snadný recept pro každého a určitě se nezapotíte z množství práce v kuchyni 😉
Ingredience
- 1 máslová dýně (cca 500-600 g); oloupaná, vydlabaná, nakrájená na rovnoměrné kousky
- 1-2 oloupané cibule; pokrájené na klínky
- 1/2 hlavičky česneku; stroužky rozebrané, ale nevyloupané
- 1/2 kg brambor (3-4 ks); nakrájené na kousky jako dýně (ale nemusí být v polévce vůbec být)
- 50 g másla; (nebo i kokosového oleje či obojí jako já na obrázku)
- sůl, pepř
- cca 1 litr horkého zeleninového vývaru
- 250 ml smetany na vaření (či kokosového mléka, obě varianty mají své..)
- na ozdobu hrst slunečnicových nebo dýňových semínek (klidně je na sucho opražte na pánvi)
- jako bonus přidejte špetku nastrouhaného muškátového oříšku
Postup
Rozehřejte si troubu na 160°C s mřížkou na střední příčce. Neb v troubě se bude odehrávat maxim pracovní činnosti, tak vás nyní čeká jen pár minut ručních prací se škrabkou a nožem. Ostrou škrabkou na zeleninu oloupejte máslovou dýni, uřežte oba její konce a podélně dýni rozpulte. Lžící z ní vydlabejte semínka s dužninou. Pak už ji stačí jen pokrájet na menší kousky spolu s bramborami a cibulí. Připravte si ještě česnek vyloupáním jednotlivých stroužků, nicméně slupku na nich ponechejte. Veškerou zeleninu dejte do pekáče, osolte, opepřete, přidejte tuk. Pekáč dejte do trouby, pečte na 160°C na 45 minut s občasným promícháním.
Až zelenina bude upečená, tak prvně vylovte stroužky česneku a vyloupejte je zpátky do pekáče, slupky vyhoďte. Do pekáče přilijte horký zeleninový vývar a ponorným mixerem (či ve stolním mixeru) rozmixujte do hustého krému. Nedávejte tam zpočátku všechen vývar, aby polévka nebyla příliš řídká. Naředit se polévka dá vždycky… 😉 . Nakonec přilijte smetanu či kokosové mléko a dolaďte tím hustotu polévky. Promíchejte a dochuťte solí, pepřem či případným strouhaným muškátovým oříškem (ten stojí za vyzkoušení).
A tím máte vše hotovo, snadná polévka z pečené máslové dýně se může podávat! Každou porci na talíři ozdobte slunečnicovými či dýňovými semínky (kdo rád křupání, tak semínka na sucho opraží v nepřilnavé pánvi za stálého míchání). Jestli doma klíčíte různá semínka, tak i čerstvé klíčky jsou ideální zdravou ozdobou talíře!
Pokud polévku nezkonzumujete ihned, tak se stydnutím i malinko zhoustne a můžete jí pak ještě naředit. Já jsem zbytek polévky naporcovala do zipových sáčků, naplocho uložila do mrazáku a zamrazila (v tomto tvaru se rychleji rozmrazí).
Snadná polévka z pečené máslové dýně dělá čest svému názvu, neb ji uvařit je zcela nekomplikovaná záležitost. Oloupat, pokrájet, upéct a umixovat – toť celé, přátelé 😉 . Navíc ta výsledná chuť je prostě delikátní a krásně se rozplývá na jazyku svou sametovou texturou. Křupavá semínka jsou jako třešínka na pomyslném dortu, určitě si je dopřejte 😎 . Navíc spolu s dýní a semínky do těla dostanete nezanedbatelné množství vlákniny, minerálů a vitamínů, které naše tělo v zimě tak moc pořebuje (ale bezpochyby i po zbytek roku).
Idea
Máslová dýně patří mezi takzvané „superpotraviny“ velmi prospěšné našemu tělu i zdraví. Obsahuje alfa a beta karoteny, známé jako vysoce antioxidační a protizánětlivé látky, vitamín C a E, draslík, hořčík a kyselinu pantotenovou, tedy vitamín B5. Máslová dýně má velký podíl vlákniny, ale je málo kalorická, neobsahuje téměř žádné tuky a navíc se při tepelné úpravě zvyšuje absorpce užitečných karotenoidů v těle.
Přeji dobrou chuť.
S láskou Madla.
Hej Madla!
Včera jsem při pátrání po novém receptu na polévku z máslové dýně narazila na tento a velmi mne zaujal obrázek švédských surovin. Ještě více mě ale zaujala krásná a bezchybná čeština textu, vymykající se ostatním internetovým popisům.
Polévku jsem dle receptu uvařila a potvrzuji, že je výborná, nejlepší, jakou jsme kdy jedli 😋.
Také jsem si přečetla o autorce a zjistila, že jsme krajanky ve dvojím smyslu – českém a švédském!
Už se těším na prozkoumání a vyzkoušení dalších receptů této stránky a Madle moc děkuji a přeji, aby ji inspirace nikdy neopustila a k tomu také pevné zdraví, štěstí a stálou radost ze života 🤗
Mirka
Zdravím Mirko, moc děkuji za zpětnou vazbu a je mi potěšením vědět, že je tady ve Švédsku další dobrá česká duše se zájmem o dobré vaření 🙂
Češtinu se snažím udržet čtením českých knih a textů, konverzací s přáteli v Česku. Jestli vás má čeština zaujala, tak je vidět, že se snažím opravdu dosyta. Za tuto pocvalu vám patří můj hluboký dík. Protože jen ten, kdo žije dlouhodobě a sám v zahraničí pochopí, že udržet si rodný jazyk není jen tak samo o sobě a snadné.
Přeji vám Mirko krásné podzimní tvořivé dny a bude se těšit na další reakce i dotazy.
S láskou Madla