Příroda to vzala hopem: tady na severu se pomalu začíná klubat jaro pod posledními nánosy sněhu a v Čechách napadlo poměrně nezvykle dost sněhu.. Azuro láká, ale venku je stále mrazivo a tak si chci zpestřit jídelníček barevně a chuťově výrazným jídlem. Volba tedy padla na delikátní salát z grilovaných paprik, cibule a chleba. Zbyl mi tu kousek 3-denního domácího chleba, který hodlám zužitkovat! Vše vyšperkovala velmi zajímavá zálivka z tamari omáčky a ume octa. Pokud tyto asijské pochutiny nemáte zrovna doma, tak nezoufejte a použijte červený vinný ocet. Teplý salát pohladí vaší zjitřelou duši toužící po jaru. Je až neskutečně lahodný díky šťavnaté zelenině a křupavým krutonkům.. Navíc zpracujete zbytek staršího chleba, je škoda ho nevyužít! Slibuji, že nebudete litovat!
Když jsem byla v Čechách, tak jsem si nechala v prodejně zdravé výživy poradit ohledně pro mne zatím neznámých ochucovadel pro vaření. Volba padla na tamari omáčku a ume ocet. A nelituji toho ani omylem. Dnes jsem se rozhodla těchto nováčků využít při výrobě zálivky na salát z grilovaných paprik, cibule a chleba. Následující rozpis je na 2 porce jako hlavní jídlo.
Ingredience
- 2 větší barevné papriky, omyté, na čtvrtky pokrájené, zbavené jadřinců a stopky
- 2 střední červené cibule, oloupané, rozčtvrcené, ale lehce ořízlé kořínky tam ponechte, ať se jednotlivé vrstvy nerozpadnou
- 3 – 4 tlusťoučké krajíce kvalitního kváskového chleba, okrájejte kůrku (je lepší, když není čerstvý) a natrhejte rukama na větší kousky
- pažitka nebo zelené výhonky jarní cibulky pokrájené na drobno
- olivový olej
- 1 lžička sušeného česneku
- sůl, čerstvě namletý pepř
- 1/2 lžičky mleté sladké papriky, nejlépe uzené sladké papriky
- červený vinný ocet
- pokud máte přidejte i ume ocet a tamari sójovou omáčku – ale obojí není podmínkou, jen pro ozvláštnění chuti
- kdo má rád, přidá trošku čerstvě podrcených chilli vloček
- jako bonus přidejte klidně pár zelených listů římského salátu nebo růžovoučké čekanky
Postup
Rozehřejte si troubu s grilem na 220°C, pokud použijete i horkovzduch snižte teplotu na 200°C.
Připravené papriky a cibule dejte do mísy se 2 lžícemi olivového oleje, trochou soli a pepře (já přihodila i pár vloček chilli). Pěkně rukama zeleninu okoupejte v olivové lázni (aby se opravdu olej dostal všude) a přendejte na pekáček s pečícím papírem. Dejte papriky pod gril a po zhruba 3-4 minutách kontrolujte jednotlivé kousky zeleniny, aby se jen lehounce připekly zvrchu (zejména u horkovzduchu to jde fakt rychle). Na paprikách by se měly utvořit tmavé puchýřky na svrchní straně slupky. A to je správně, přesně to potřebujete. Budete papriky grilovat cca 12-14 minut. Doporučuji zpočátku cibuli schovat pod papriky, aby tak rychle nezačaly tmavnout (potřebují kratší čas) . Při druhém či třetím kontrolování zeleniny cibulku vystrčte na povrch. Používejte k manipulování s horkou zeleninou kuchařskou pinzetu (kleštičky).
Do mísy, kde se připravovala zelenina přilejte ještě tak 2 lžíce olivového oleje (klidně nějaký ochucený), přidejte sušený česnek, dosolte a opepřete. Promíchejte metličkou a vhoďte kousky chleba (krutony) a pěkně obalte každý kousek ochuceným olejem.
V tu dobu už budou pečené papriky s cibulí. Papriky přesuňte do hlubší misky a ihned zakryjte potravinářskou folií, nechte zapařit. Cibuli si přemístěte jen na prkýnko.
Do pekáčku po ugrilované zelenině přendejte chlebové krutony a dejte do trouby pod gril. Bude to velmi rychlé (vcelku asi 5 minut) a bude potřeba kousky chleba jednou otočit, aby se ogrilovaly ze všech stran do křupava. Doporučuji od trouby neodcházet a vše kontrolovat. Snadno se to celé může připálit…
Nyní zpracujte ogrilovanou zeleninu. Rozdělte lehce vychladlé cibulové čtvrtky na jednotlivé vrstvy cibulových lístků, ukrojte jim ostrým nožem kořínky. Dejte na chvíli stranou. Paprikám zapařeným pod folií stačí 3-4 minutky. Každou papriku zvlášť přemístěte kleštičkama na prkýnko a špičkou ostrého nožíku jí odstraňte slupku (přidržujte si jí kleštičkama, pálí to). Papriky pokrájejte na nepravidelné, zhruba centimetrové proužky a přidejte k cibuli. Všechnu zeleninu vraťte do mísy, ve které se zapařovaly grilované papriky, neb je tam výtečná a sladká šťáva z výpeku a všechnu tu dobrotu ještě zužitkujete.
V tu dobu měly být hotové chlebové krutony, přemístěte je do misky k zelenině.
V mezičase si do malé skleničky s víčkem připravte zálivku, kterou prostě jen protřepejte. Máte několik možností, dejte na svou intuici a chutě:
BUĎ:
- smíchejte 3 lžíce vinného octa s 1/2 lžičkou uzené papriky a kapkou olivového oleje (popř. špetkou chilli)
NEBO:
- 2 lžíce vinného octa, 1 lžičkou umeocta a 1 lžící Tamari omáčky (a případnou špetkou chilli)
NEBO
- vinný ocet, uzená paprika, olivový olej, chilli a pár kapek ume octa – tahle varianta mi přilšla nejchutnější ze všech
Všechny vybrané suroviny ve skleničce zajistěte víčkem a prošejkrujte jako zkušený barman 😉
Nakonec do mísy s veškerou grilovanou zeleninou a krutony přidejte pažitku (či zelené výhonky jarních cibulek), samozřejmě i směs listových salátů (pokud je použijete a já vám to vřele doporučuji). Zalijte to prošejkrovanou zálivkou a vše řádně (klidně rukama) promíchejte, aby se vše poctivě chuťově propojilo. Dosolujte až úplně na závěr nebo vůbec, neb tamari i ume ocet slané už jsou. Nakonec rozdělte salát na dvě porce do mističek, nalijte si k tomu nějaké dobré vínečko…
Vychutnávejte si plnými doušky salát z grilovaných paprik, cibule a chleba, nejlépe ještě trochu teplý. Užívejte tu báječnou chvíli pohody a lahodných vůní i chutí slaďoučké grilované zeleniny, křupavého chleba (trošku ovoněného česnekem). Spolu s netradiční zálivkou to celé dohromady vydá za slušně vydatný vegetariánský pokrm. Pokud jste přidali i čekanku či římský salát, tak bude křupání obzvláště výživné 😎 .
Když máte chuť trošku experimentovat, tak si kupte lahodnou sójovou omáčku tamari – je hutnější a výraznější než klasická sójovka. A ume ocet? Ten už od teď bez pochyby bude stálicí mé kuchyně nejen z důvodů chutí, ale zejména pro jeho zdravotní účinky (viz sekce Idea).
Jestli pořád přemýšlíte, zda začít péct kváskový chleba, tak nakoukněte třeba SEM a nechte se inspirovat. Nejen chleba se dá z kvásku upéct, ale i sladkosti, na které jen tak nezapomenete..
Idea
Věděli jste, že tamari je druh sójové omáčky, který má výraznější chuť, hustější konzistenci, tmavší barvu a neobsahuje lepek? Jako bonus obsahuje vysoce kvalitní aminokyseliny a mikroorganismy. Je sice držší než klasická Shoyu, ale věřte mi, že Tamari určitě rádi využijete při výrobě zálivek, pomazánek, dipů či ochucení polévek. I u tamari platí, že by se pro zachování obsažených enzymů neměla vařit, ale přidávat do pokrmu až na konci. Tak směle do objevování nových chutí!
Ume ocet chemicky vzato není vlastně ani ocet v pravém slova smyslu. Spíše má slano-kyselou chuť (doopravdy nahradí sůl i ocet zároveň). Sice se vyrábí jako “odpadní” produkt při fermentaci tradičních asijských švestek umeboshi, ale o to více pozitivních účinků má na lidské zdraví. Neničí krev a střevní mikrofloru jako tradiční ocet. Navíc má umeocet silné neutralizační schopnosti, obsahuje velké množství minerálních látek, enzymů a vitamínů ve vstřebatelné podobě, posiluje trávení a imunitu, stimuluje funkci střev. Báječně funguje proti únavě a nevolnosti, dodává energii a revitalizuje, při kožních problémech. Ume ocet Je také výborný pro sportovce – váže v těle vodu a dodává mu cenné látky. Jako nápoj (max 2 lžičky rozmíchané ve sklence vody) vyrovnává pH lidského těla při překyselení, odstraňuje také všechny kvasinky a plísně z organismu.
A to už stojí za ozkoušení, ne?
S láskou Madla.