Zdravím vás všechny opět od moře a protože mi to nicnedělání během dovolené není úplně vlastní, tak alespoň jednou za den připravím lehký a rychlý recept. Dnes mne přepadla chuť na rybu, ale trošku jinak upravenou než obvykle. Připravíme si lehký a přitom výživný salát s upečenou rybou na rozmarýnu, česnekovými krutonky a samozřejmě kupou čerstvé zeleniny kolem. Nebude to nic složitého, pokud máte po ruce rybí filet ať už čerstvý nebo rozmražený. A balsamico ocet je další důležitou surovinou v receptu. Koupila jsem na trhu čerstvou rybu krásně nafiletovanou a připravenou k použití. Vy klidně použijte vaši oblíbenou i třeba z mrazáku. Po rozmražení dobře osušte od přebytečné tekutiny. Tento salátek bude aromatický, díky česneku a lahodné chuti balsamico octa, který chuťově ničím nelze nahradit. Rozpis je opět pro jednu osobu, míry a gramáže zcela orientační.
Ingredience
- cca 200g ryby, očištěné a osušené
- 100 ml balsamico octa
- 5-6 stroužků česneku
- 1/2 citronu
- 2 plátky včerejšího chleba (chorvatské pecny jsou menší cca jako ciabiatta, doporučuji tento typ nadýchaného chleba spíš než šumavu)
- olivový olej, sůl, pepř
- snítka rozmarýnu, lístečky ze stonku odrhnout a pokrájet na drobnější kousky
- zelenina na salát dle vašeho výběru
Postup
Rozehřejte si troubu na 210°C na horkovzduch, pokud ho nemáte, tak dejte 220°C. Filátka z ryby (měla jsem 3 menší) si osušte a připravte menší pekáček či zapékací misku. Rybu z obou stran osolte, opepřete, lehce zakápněte citronovou šťávou, pokapte olivovým olejem a na závěr posypte 2/3 rozmarýnových lístků (zbytek si schovejte na krutony). Pokud máte rádi, tak k rybě přidejte 3-4 česnekové stroužky ve slupce. Já to udělala a bylo to super rozhodnutí, neb česnek tady v Chorvatsku má fakt sílu a přitom tak lahodnou chuť po upečení ve slupce. Celou tuhle parádu zakápněte cca 70 ml balsamico octa, což je odhadem 6-7 lžic, klidně dejte i víc. Hezky v tom rybu okoupejte a obalte. Než jsem dala rybu péct, tak jsem ještě pokrájela polovinu citronu na plátky a přihodila do pekáčku. Dejte do trouby do horní poloviny. Po deseti minutách rybu otočte a polejte lahodnou šťávou, která mezitím lehce zkaramelizuje a pečte dalších 10 minut (já přidala funkci grilu, ale nemusíte).
V mezičase si připravte bylinkovo-česnekové krutony, neb půjdou za chvíli též do trouby. Pokud máte starší chleba, tak oběma plátkům zlehka seřízněte kůrku, ať nepřijdete o zuby a prstama natrhejte na menší kousky, žádná symetrie není třeba. Dejte je do malého pekáčku či zapékací misky, zakapejte poctivě olivovým olejem (chleba ho pěkně nasaje). K chlebovým krutonům vhoďte rukou podrcený či pokrájený česnek (alespoň 2 stroužky) a také zbytek rozmarýnu. Důkladně rukama promíchejte, ať se chléb obalí veškerou tou lahodou . Až budete rybu otáčet, tak do trouby dejte i pekáček s krutony. Ty bude potřeba trošku víc hlídat, neb potřebují max 6-7 minut pečení. Ty potvůrky mají tendenci se připalovat.
Poslední krok je pokrájení vaší oblíbené zeleniny, zakápnout olivovým olejem, lehce osolit, opepřit a pár kapek citronu neuškodí taktéž. Salátek si klidně posypte i semínky. Hlavní ingrediencí do zeleniny je ale balsamico ocet (cca 3-4 lžíce), na ten nezapoměňte!
Vytáhněte z trouby jako první krutony, aby se nespálili, odstavte a nechte trochu vychladnout. To samé udělejte s rybou, kterou pak ještě za tepla vidličkou naporcujte na přiměřeně velké kousky, tak akorát sympatické na sousto. Jednotlivé kousky ryby ještě před vytažením z pekáčku obalte zbylou omáčkou z balsamica.
Teď už je stačí promíchat zelenový salát s bylinkovými křupavými krutony a rybími kousky a můžete hodovat! Je to je naprostá symfonie chutí! Pečený česnek je jemňoučký (už ne tak aromatický) a ve spojení s balsamico octem naprosto dokonalá kombinace.
S láskou Madla.
Vypadá to úžasně. Také se chystáme do Chorvatska. Mohu se zeptat, zda Tě tam něco zaujalo, co by bylo dobré nakoupit na vaření doma, nějaké přísady, koření, bylinky apod.?
Díky, Jitko. Chorvatsko je gastronomicky zajímavé celé. Miluju cokoliv z mořských plodů a ryb. Domů si vozívámjejich pálenku z horských bylina taky miluju Ajvar, kozí sýry (ty tvrdé a zralé jsou fakt top!). Je dobré chodit a ochutnávat, zejména mimo turisticky vytížené oblasti, vnitrozemí skrývá poklady… Jediné, co Chorvati fakt neumí je víno… ani Graševina za mne není zrovna degustační zážitek. To jsme si jako jediné vozili svoje. Jinak za mne velmi zajímavý kus světa, zejména od Splitu na jih. Na severu to má mnohem blíže k Itálii v mnoha směrech.
tak ať se vám líbí!!
Madla