S ubývajícím světlem tady na severu přibývá úměrně nutnost zahřát se na duši i těle dobrým domácím jídlem. Poctivá domácí zelňačka s klobásou je přesně ten typ receptu, po kterém pookřejete a zvládne ho i naprostý začátečník. Základem jsou kvalitní suroviny, zejména kysané zelí či dobrá klobása. Já jsem jako bonus přihodila hrst čerstvých lišek nálevkovitých, jež rostou doslova po kilech v lesích během pozdního podzimu. Pokud nemáte čerstvé houby nevadí! Naplno využijte koncentrované síly a aroma sušených hub– ty jsou fantastická volba!
Většina základních surovin jsou v mém případě domácího původu: vlastní brambory, kysané domácí zelí, kuřecí vývar, sušené i čerstvé houby (lišky nálevkovité), ale i klobása, která byla vskutku pikantní. Kdo má rád více barev a pikantnost, tak mohu doporučit použít během vaření i pálivou mletou papriku jako přísadu do polévky. I špetka uzené mleté papriky zde není vůbec od věci použít, ale to už je na každém z vás.
Nebojte se experimentovat s chutí i vůní- ostatně to doporučuji u každého tvoření :-). Poctivá domácí zelňačka s klobásou je k tomu jako stvořená!
Ingredience
- 1 velká cibule, oloupaná, nakrájená na kostičky
- 2 bobkové listy
- 3 nová koření
- 2 lžíce oleje/sádla
- 1 pikantní klobása, pokrájená na kolečka
- 2 brambory, olupané a pokrájené na kostky
- cca 150 g kysaného zelí; propláchnuté, vyždímané a pokrájené
- 1 lžička uzené nebo sladké mleté papriky; klidně obojí
- 1/2 lžičky drceného kmínu
- sůl a čerstvě mletý pepř dle chuti a slanosti vývaru
- 750 ml horkého kuřecího/hovězího vývaru
- 100 ml smetany
- zakysaná smetana dle chuti
- zelená nať petrželky
- jako bonus: hrst sušených hub nebo čerstvých hub
Postup
Suroviny jsou rozepsány v takovém pořadí, v jakém je budete používat při vaření (aby to bylo snadnější i pro začátečníky). Je dobré si vše připravit po ruce již oloupané, nakrájené apod. Vývar doporučuji horký a kdyby jste chtěli zkusit svůj domácí kuřecí vývar, tak zde máte návod, jak na to: KLIKNĚTE ZDE.
V dostatečně velkém hrnci rozehřejte olej a dejte osmahnout cibuli, přidejte rovnou bobkový list i nové koření, krásně to cibulový základ polévky ovoní. Když je cibule osmažená do světle zlaté barvy, přihoďte klobásu a opět osmahněte. Pustí nádherně červenou barvu a aroma.
Až okraje klobásy budou začínat křupat, přidejte brambory, pepř, kmín a nechte je malinko obalit v té nádherně voňavé šťávě z klobás. Nakonec lehce poprašte uzenou paprikou, 1 minutu míchejte a ihned zalijte horkým vývarem, aby paprika nezhořkla.
To jestli budete solit či nikoliv je závislé od slanosti vývaru – zde je to na vašem úsudku. Když používám domácí vývar, vždy si na sáček před jeho zmrazením poznamenám, zda byl osolen či nikoliv, abych se vyhnula nehodě s přesolením výsledného jídla. To je jen takový malý tip z mé kuchyně..
Pokud budete přidávat houby, tak teď nastal ten správný čas je do hrnce přihodit 😉 . Věřte, že poctivá domácí zelňačka s klobásou dostane tímto bonusem další chuťový rozměr, kterého nebudete litovat. Sušené houby v tomto případě předem nenamáčím, neb si samy nasáknou aroma z vývaru a na oplátku do polévky uvolní svou koncentrovanou sílu z lesa.
Přiveďte polévku k varu, stáhněte výkon sporáku na minimum tak, aby polévka probublávala a přiklopte poklicí. Stačí zhruba cca 8-10 minut varu. Nyní přisypte do hrnce propláchnuté, vyždímané a na menší kousky pokrájené kysané zelí. Opět přiveďte k varu, stáhnětě sporák na minimum, přiklopte poklící a nechte za občasného promíchání probublávat zhruba 10-12 minut.
Pak už stačí jen rozmíchat v polévce trochu smetany a teprve nyní dochutit solí úplně na závěr. Se solí opatrně, neb ta už je obsažena v klobáse, zelí i vývaru. Proto sůl dávám až na závěr, když aroma všech použitých surovin doopravdy propojí. A to chce čas a chlad.
Protože poctivá domácí zelňačka s klobásou je o vůních, chutích, ale zejména trpělivosti čekat. Nejvíc chutí i vůní všeho z ní totiž dostanete až druhý či třetí den, pokud jí necháte v chladu “rozležet”. Pokud to tedy psychicky vydržíte :-). Zelňačka prostě zraje…jako víno! 😉
Po závěrečném dochucení vypněte sporák a nechte polévku “dojít”. Nyní přidejte zelenou petrželku a třeba i pořádný kopec zakysané smetany. Ten prostě jen rozmíchejte v horké polévce. Anebo tento krok nechte na každém strávníkovi zvlášť, ať si svou porci ochutí každý sám až na talíři…
Poctivá domácí zelňačka s klobásou je pod delší době recept i s masem, protože klobása svou pikantností dodá polévce nádherně sytou barvu, nezaměnitelnou vůni. A ty houby navíc? To je opravdový gurmánský bonus v mém světě!
Kysané zelí nemá chybu, zejména pokud je domácí, dobře vykvašené – je to velmi prospěšné našemu tělu pro posílení imunity a získání tolik cených vitamínů a minerálů, zejména v zimním období. Já (zejména v zimě) konzumuji denně alespoň malou mističku nevařeného kysaného zelí nebo domácích kvašáků pro podporu imunity i trávení. Také kefír, kimchi a jiné fermentované potraviny
Letošní prazvláštní rok nás dotlačil změnit životní styl, víc se zajímat o své bližní i sami sebe. Zamyslet se, jak doopravdy chceme žít, co všechno pro sebe mohu udělat, abych vylepšila svou imunitu, ale i kvalitu bytí tady na Zemi. Konečně… Nastal čas změn. Ano, změny občas bolí. Docela i dost. Ale v rámci životní rovnováhy za každou bolestí přichází i radost. Je to o drobnostech. Ne o ohromujících činech…
Každý musí ale začít sám u sebe. Zkusit překročit svou osobní zónu komfortu.
Za sebe jsem udělala jednu z mnoha změn: začala jsem se otužovat v doslova ledové sprše a nyní od podzimu pokračuji ranním plaváním v jezeře u domu. Každé ráno rovnou z postele popadnu připravený župan a osušku, mozek i oblečení nechám doma a vyrazím k vodě. Bez zestavení se, bez zamyšlení. Rovnou do vody.
Ano, tušíte správně, voda z naší studny má teplotu jen kousek nad nulou, jezero není ani o chlup teplejší. No upřímně chvíli to bylo fakt peklo, to přiznávám bez uzardění. Občas se to neobešlo bez jekotu, ale ten pocit, když z té sprchy vylezete ven je prostě nepopsatelně krásný… Ohromná vlna radosti, nepotlačitelný úsměv se vám usadí na tváři a tělo je doslova nakopnuto k neskutečnému výkonu, ale v ohromné radosti zároveň.
Lidskému mozku trvá zhruba 28-30 dnů zvyknout si na novou “rutinu” a pak už to jde samo, není třeba se s tím prát. Dnes se z otužování stala má nová doslova závislost. Když na mne jdou podzimní chmury, tak hup do vody. ikdyby jen na minutu, ale dovést své tělo k šoku, aby přišlo na jiné myšlenky – s okamžitou platností… tělo se bleskově zaplaví endorfiny a je po chmurách. Nejlepší antidepresivum na skandinávské šedé dny…
A víte, co si s chutí dám, když se vrátím z ledového ponoru? Horkou polévku! Poctivá domácí zelňačka s klobásou je jednou z variant. Proč si nedat horkou polévku hned po ránu? Nebo jen čistý horký vývar? Je to geniální cesta, jak nastartovat svůj den i tělo.
Nechte si chutnat v čase nejen v čase pomalu už adventním…. Polévky do tohoto času zimy i plískanic prostě neodmyslitelně patří. Vyzkoušejte i další recepty na polévky, naleznete je TADY KLIKNĚTE.
S láskou Madla.
Tuto polévku naše rodina přímo miluje. Dělám ji podobně, jen s malými odchylkami. Začátek je stejný, usmažím cibulku, u nás zásadně na domácím sádle, pak přidám uzenou červenou papriku a až vše provoní, tak přidám klobásu a potom domácí zelí, včetně části nálevu. Tudíž žádné proplachování a vyždímání. To je velká škoda, neboť neupravené zelí dodává zelňačce tu správnou chuť. Nedávám žádné další koření a většinou ani sůl. Pouze přidám nakrájené a předem namočené, sušené houby. Podle množství zelí přidávám pouze vodu a tučnou, bezlaktozovou smetanu. Vývar a případné koření mění chuť a to nechci.
V tomto případě vařím brambory zvlášť. A po uvaření je k polévce přidám.
Petrželku až na talíř.
PS: Vše domácí, včetně pikantní paprikové klobásy
Dobrý den Marku, krásně jste to vše popsal – až se sliny sbíhají :-). Je moc prima vědět, že každý z nás máme “ten svůj vychytaný recept” a jsme ochotni se o něj podělit s dalšími gurmány. Moc díky za vaše řádky.
S láskou Madla
Super, konečně pořádný recept.
To mne těší, snad jich najdete víc, co vás potěší….
Madla