Pečená povidla bez míchání

Urodilo se ohromné množství švestek tady na severu. Jsou trošku menší a růžovější než ty naše české, ale uvnitř v dužnině žluťoučké a šťavnaté, jako ty z Čech. Dostala jsem jich plný košík a taky dovolení otrhat si celou úrodu na stromě u sousedů. Tak jsem během soboty stála u plotny, kuchtila, vypeckovávala 10 kilogramů švestek, vyvařovala sklenice a víčka..atd. Prostě povidlové šílenství  😀 ! Nikdy jsem povidla nedělala, tak jsem lovila na netu, JAK na to.

Povím vám, že receptů je neskutečné kvantum! Nakonec mne kamarádka navedla na stránky TOP recepty a dala tip na ozkoušený recept od uživatelky yanull. Pečená povidla bez míchání! To zní skoro bezpracně! Tak se na to pojďme podívat zblízka a otestujeme si, jak to funguje v reálu. Musím říct jedno: pečená povidla jsou naprosto famózní záležitost, má poklona! S pár “ALE”…

Nejdřív jsem vše řádně pročetla včetně komentářů, což mi zabralo dobrou hodinku. Autorka říká, že recept dostala před časem mailem a úspěšně ho používá! To zní bájo! Ale jsem zdatný teoretik a vím, že příprava je někdy holt nutná (komentáře pozitivní i negativní..prostě “přeber si to”).  Vyplatilo se to! Těch dávek jsem nakonec udělala celkem 5. Ufff! U každé dávky jsem zkoušela vyladit teplotu, koření, konzistenci, přidala zelené byliny, atd.. S tím vás nebudu zatěžovat, dám vám rovnou celé poznatky. Co si z toho vezmete, je na konec na vás samotných.

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

  1. V receptu se uvádí rozpis na 2 kila švestek, což jak se nakonec ukázalo být akorát na mé technické vybavení domácnosti.  V  receptu se uvádí lehce obšírně “pečte na 200°C – 250°C”, což je dle mého názoru dost široký pojem mezi nedopečením a vyšším rizikem spáleniny na uhel..  Ale to chápu, každá trouba peče jinak, to si musíte sami ozkoušet.
  2. Dále se tam píše na 2 kila švestek celkem 500g cukru. Hmmm, to je vcelku i dost. Nejsem milovník přeslazených jídel (naše babičky povidla dělávaly bez cukru úplně, co pamatuju). Takže jsem začala 1. dávku jen s 370 g cukru. A bylo to dobře! Sladké dostatečně, později jsem ještě ubrala na 300g cukru na 2 kila švestek. Ale tuhle položku si bude každý ladit dle svých chutí a potřeb, přisladit se dá vždycky.. Naopak už ne.
  3. No a jako poslední otazník zbývaly mnohé komentáře o finální velmi tekuté podobě povidel. Tak nevím.. Za mého mládí bývala povidla spíš hutnější, ikdyž stále k namazání vhodná nebo se ředila rumem v případě potřeby. Toto je ale opět individuální záležitost každého z vás.
  4. Jako geniální se ukázal autorčin nápad dát na dno pekáče navlhčený pečící papír. Funguje to! Jen je dobré ho nechat přesahovat přes okraje pekáče, aby za něj nezatékala povidla. Já ale namočila celý vnitřek pekáče a mokrýma rukama jsem papír pěkně na těsno přimáčkla na dno i stěny pekáče a vytlačila dlaněma vzduch, aby se to během pečení nenadouvalo a neprskalo odspodu. Navíc nic se nepřipálí a pekáč budete v budoucnu moci využívat dál.
  5. Naprosto odolejte potřebě povidla míchat!! Fakt se jich ani nedotkněte během pečení!
  6. Pokud máte možnost, využijte funkci horkovzduch, neb povidla nebudou tak řídká a můžete péct kratší dobu na nižší stupeň.

Ingredience

  • 2 kg omytých, vypeckovaných, odsťopkovaných a osušených švestek
  • 300 – 500 g cukru dle vašich chutí, rozděleno do 2 rovnoměrných dávek
  • 2 lžíce octa
  • 4 lžíce rumu a další rum na zalití povrchu povidel pod víčkem před uzavřením sklenky
  • 1 lžička mleté skořice
  • 3 rozdrcené hřebíčky (použila jsem už rovnou umletý a dala ho 1/2 lžičky)
  • volitelně: kardamon a mletý zázvor, obojí max 1/2 lžičky; čerstvá citronová šťáva

Vybavení

  • skleničky vypařené vařící vodou s kapkou octa a jaru, včetně těsnících víček; okapané a osušené
  • pekáček s vyšším okrajem
  • pečící papír navlhčený pod proudem vody
  • čistá naběračka
  • čistý hadřík na otírání okrajů naplněných sklenic
  • tyčový mixer

Postup

Začněte ovocem: očistit, omýt a vypeckovat. Používám svou oblíbenou metodu oplachu ovoce: do dřezu napustit vodu a šplouchnout tam velkého panáka octa, který zahubí případné choroboplodné zárodky.

Troubu nechte rozehřát na 250°C bez horkovzduchu; anebo 230°C s horkovzduchem, horní i dolní ohřev. Dno vyššího pekáče vystelte navlhčeným pečícím papírem, který nechte delší přes okraje pekáčku. Mokrýma rukama ho pěkně “přilepte” ke dnu a ke stěnám pečící nádoby, dlaněma vyhlaďte případné vzduchové bubliny.

vypeckované uložené na pečícím papíru švestky a promíchané s octem se teď budou péct

vypeckované uložené na pečícím papíru švestky a promíchané s octem se teď budou péct

Vsypte 2 kilogramy švestek, ty zakápněte 2 lžícemi octa (nebojte, vůbec to v povidlech nebude cítit), pořádně promíchejte a dejte do vyhřáté trouby na nižší příčku. Tady udělám rozcestník na pečení s horkovzduchem a bez, neb jsem otestovala rozdílnost v času i teplotě a má to poměrně vliv na výslednou konzistenci povidel.

Pečení s horkovzduchem

Švestky promíchané s octem pečte na 230°C po dobu 20 minut. Po uplynutí doby vyndejte pekáč z trouby, posypte bublající ovoce rovnoměrně polovinou vámi zvolené dávky cukru a vraťte do trouby na dalších 20 minut. NEMÍCHEJTE, ať se v troubě děje cokoliv..

po první fázi pečení se pečené ovoce posype rovnoměrně poloviční dávkou cukru

po první fázi pečení se pečené ovoce posype rovnoměrně poloviční dávkou cukru

Znovu vyndejte z trouby a posypte rovnoměrně po celém povrchu zbytkem cukru, dejte zpět do trouby a snižte teplotu na 210°C. Už se bude tvořit tmavá krusta na ovoci, ale odolejte a NEMÍCHEJTE! Vydržte s nervama dalších cca 30 minut. Povytáhněte pekáč z trouby a lehce s ním šoupněte po pečící mřížce, zda se vám zdají povidla ještě hodně moc tekutá (vraťe je tam ještě na pár minut a hlídejte připálení) nebo už mají hustější konzistenci (jako puding) a v ten okamžik je vyndejte ven.

upečené ovoce teď okořeníte a umixujete do požadované konzistence

upečené ovoce teď okořeníte a umixujete do požadované konzistence

Pečení bez horkovzduchu

Švestky promíchané s octem pečte 25 minut na 250°C. Poté posypte rovnoměrně polovinou vámi zvolené dávky cukru a vraťte do trouby na dalších 25 minut. NEMÍCHEJTE! Pak posypte rovnoměrně povrch tmavnoucího ovoce zbytkem cukru a vraťe do trouby na 40 minut, ale snižte teplotu na 230°C. NEMÍCHEJTE! Ke konci této doby zkontrolujte povytažením pekáčku z trouby a pošoupnutím po pečící mřížce hustotu povidel. Pokuď jsou stále dost tekutá, tak je tam vraťe zpátky do trouby a lehce snižte teplotu na 220°C. STÁLE NEMÍCHEJTE! Ale teď už vizuelně povidla hlídejte pro ti zuhelnatění. Pokud už jsou hustá dostatečně, tak je z trouby vyndejte ven.

Závěrečná fáze pro oba postupy

Horká povidla nechte chvilku odstát, ať se zbytečně nepopálíte. Opatrně je pak začněte přesunovat pomocí sběračky do vhodné hlubší mísy, kde je dochutíte rumem, kořením a umixujete do vámi požadované konzistence.

upečená povidla po dokořenění a umixování

upečená povidla po dokořenění a umixování

Ještě teplé je plňte do připravených sklenic cca 1 cm pod okraj. Na povrch povidel ve sklence kápněte rum, aby se jejich povrch pokryl. Dobře otřete okraje sklenice od povidel. Zavíčkujte na těsno a obraťte víčkem dolů. Nechte vychladnout. Budete mít tak cca menší 4 sklenky.

Pečící papír z pekáče opatrně stáhněte a sami uvidíte naprosto minimální připáleniny (pouze v místech, kde případně povidla stihla vybublat ven). Pokud máte co čistit, tak pekáč naplňte horkou vodou s mycím prostředkem a nechte odmočit. Vše půjde v klidu umýt později. Báječně funguje jedlá soda zakápnutá pár kapkami vody (jako kašička) a to samé používám na čištění trouby.

pokud namočíte pečící papír před pečením, tak se vám nevytvoří žádné spáleniny na pekáči

pokud namočíte pečící papír před pečením, tak se vám nevytvoří žádné spáleniny na pekáči

Musím upřímně říct, že lepší povidla jsem snad v životě nejedla! Povidla pečená v troubě bez míchání jsou prostě famózní záležitost a to bez diskuzí! Když si vychytáte sladkost a hustotu dle vašeho gusta, tak už nikdy více nebudete chtít vařit jiná povidla. Je to fakticky bezpracné, žádné mnohohodinové postávání u plotny a posilování bicepsů mícháním povidel, žádné spáleninou zlikvidované nádobí… V mezičasech pečení stíháte v klidu odklidit nádobí či vypeckovat další várku švestek (to trvá cca 15 minut u drobounkého ovoce, jako jsem měla já; u klasických velkých švestek to máte za poloviční čas).

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

Pokud si trochu projdete weby s recepty, tak zjistíte, že tato varianta je bezkonkurenčně časově nejkratší a fakt funguje! Považuji to za vynikající recept a doporučuji vyzkoušet, třeba i na jiném ovoci (hrušky či jablka s tenkou slupkou a bez jadřinců). Zima už se blíží a myslím, že většina z nás později za dlouhých sychravých večerů oceníme naše nynější snažení o uchování chutí i vůní léta v zavařeninách. Věřte mi, že obojího je v těchto pečených povidlech víc než dost! Lahoda!!!

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

127 komentářů u „Pečená povidla bez míchání

  1. Šlo by to z mrazených?

    Ahoj Madla. Si strašne sympatická, pekne píšeš, spoznala som ťa cez kváskové buchty (parádne) a celé som si to vychutnala, tvoje fotky s atmosférou aj mini epizódky (ochkajúci viking:-).
    A teraz mám otázku: veľkú chuť mám na tieto povidla, ale zmeškala som slivkovú sezónu. Ale! Mám voľačo v mrazáku – myslíš, že by to šlo aj z mrazených? Ja si hovorím, že prečo nie, ale možno to má nejaký háčik… Čo povieš?
    Želám ti príjemné jesenno-zimné dni a veľa radosti v kuchyni, v lese a všade.
    Iva Kozubková

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivko zdravím Tě a velice děkuji za tvá písmenka, co vyčarovala úsměv na mé tváři a pocit pohody na duši. Za to ti patří velký dík 🙂

      K tvému dotazu ohledně mraženého ovoce: já sama jsem to ještě nezkoušela, takže budeš evidentně průkopník. Na druhou stranu v tom nevidím žádný háček ani důvod, proč by to fungovat nemělo. Cílem je rozpečené ovoce a to bude dle mého naopak velmi snažší s tím rozmrazeným, neb nebývá zrovna pevné konzistence. Takže možná, že ze zmrazeného ovoce by to mělo jít úplně báječně…
      Nenapadá mne jediný důvod, proč by to fungovat nemělo.

      Takže za mne: směle do toho a dej prosím vědět, jak a zda to zafungovalo. Pomůže to mnoha dalším čtenářům blogu, kteří budou rádi za tvou novou zkušenost :-).

      Ještě jednou díky a přeji pohodový adventní čas ve voňavé kreativní kuchyni…

      S láskou Madla

  2. Pranvera

    Dobrý den, povidla opravdu parádní!!!!
    Jen se chci zeptat máte někdo zkušenost s uchovanim povidel v keramické nádobě?
    Jaký je postup když je chci uchovat v keramice?? 🤔

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Jaruško, moc děkuji za zpětnou vazbu i za dotaz. Já sama osobní zkušenost s uchováváním povidel v keramice jen ze svého dětství. Moje babička mívala keramickou nádobu na kamenné podlaze chladné špajzky, vršek zakrytý celofánem a zagumičkovaný po obvodu, aby to lépe těsnilo. Pokud si dobře vzpomínám, tak na povrch povidel nalívala vždy trošku rumu (ale nevím, zda to bylo proti plísni nebo tam pak chodívala potajnu upíjet 😉 haha 🙂

      Tak za mne asi takto, ale třeba někdo z čtenářů bude mít čerstvější zkušenost z moderní doby 🙂

      S láskou Madla

  3. Daniela

    Dobrý den, paní Madlo,
    hledala jsem dobrý recept na povidla v troubě tzv. bez míchání a našla jsem ten Váš “nejlepší”. Úžasně popsaný postup a věřím, že pokud se dodrží postup, výsledek musí dobře dopadnout. Odpoledne vyrážíme do švestkové aleje a večer se na to vrhnu.
    Ještě jednou moc díky za Vaši práci a dám vědět, jak jsem dopadla.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Danielo moc vám držím palce, ať nasbíráte chutné švestičky a upečete ještě chutnější povidla, protože u tohoto receptu je výsledek víc než jen gurmánský zážitek 🙂

      Madla

      1. Daniela

        Dobrý večer, paní Madlo,
        jak jsem psala dopoledne, tak se ozývám s večerním raportem. Povidla dopadla na jedničku. Dávku švestek jsem měla necelých 2,5 kg, cukr jsem dodržela (švestky byly sladké), jednoduchá práce, poměrně rychlé upečení v troubě. Držela jsem se Vašeho receptu, povidla jsou mňamózní.
        Děkuji Vám za Vaše poznatky a skvělý soupis receptu🌺.
        Jdu prozkoumat Vaše stránky s ostatními dobrotami. Určitě najdu něco dalšího stejné dobrého, jako Váš pro mě první recept, který jsem dnes vyzkoušela. Děkuji Vám a těším se na další recepty, které zveřejníte.

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Zdravím Danielo, to jsou v mnoha aspektech povzbudivá slova a hřejí mne u srdce. Díky za ně!
          Vaše spokojenost a nadšení z vás přímo sálá, radost ze života ve vysoké koncentraci a tak to má být! 🙂

          Snad vás můj styl vaření a pečení bude bavit i nadále 🙂 Přeji vám, ať naleznete další inspiraci a nevyčerpatelnou chuť i inspiraci do života..

          S láskou Madla

  4. Zdenka

    Mňam. Mňam. Tiež pečiem lekvár (povidlu). Tento rok aj z popadaných cooking apples. Známa ma hovädziu farmu a tak jej nad neostáva čas. Dostala som tip, že má na záhrade veľa popadaných jabĺk, tak som odhodila ostych a opýtala sa, či môžem nejaké. Doniesla mi 2 vedrá. Robil sa môj prvý Apple butter. A bude sa robiť už každý rok. Jablčný lekvár je tiež skvelý. Skúste

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdeničko úplně se mi sbíhají sliny při myšlence na apple butter! Miluju tuhle verzi povidel z jablíček…zejména, když se zadaří najít vyvážený mix chutí jablíček kyselejších s těmi sladšími…hmmm teď vám tiše závidím! 🙂 Užívejte života v celé jeho pestrosti !

      S láskou Madla

  5. Natálie Sixtová

    Úžasné! Dělám už druhý rok za sebou, přesně dle receptu, z vyjmenovaných koření používám všechny :). Povidla jsou vynikající, moc děkuji za skvělý recept. Natálie

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Natálko vaše úspěchy a spokojenost s povidly mne velmi potěšila! Jen tak dál, úsměv spokojeného člověka je nade vše 🙂

      S láskou Madla

  6. Eva

    Právě dodělávám druhou dávkua jsou opravdu exkluzivní. Děkuji za recept a všem váhajícím doporučuji k vyzkoušení 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Milá Evo, to mne velmi těší, že se vám takto daří a povidla chutnají! Připojuji se k vašemu doporučení pro váhající mlsaly a doopravdy tuhle dobrotu bez obav vyzkoušet 🙂

      Madla

  7. Bětka

    Dobrý večer, opravdu nechápu, ale povidla jsou naprosto dokonalá!!! Ach!
    Když srovnám práci, když jsem vařila poctivě v (připáleném) hrnci od rána do noci a chuťově myslím, že si nemohou konkurovat. Pečení má prostě kouzlo! Děkuji za recept!!!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Bětka tak přesně taková slova mne doopravdy zahřála u srdce!! 🙂 Jsem šťastná, že se u vás povidla zadařila a ušetřila jste energii třeba pro sebe ! Tak to má být!

      Přeji mnoho dalších úspěchů 🙂

      Madla

    2. Dagmar

      Dobrý večer, tak jsem právě dovařila povidla dle výše uvedeného receptu a jsou naprosto dokonalá! Měla jsem cca 2,5 kg vypeckovaných švestek, které jsem dala do vysokého pekáče s keramickým povrchem. Protože vrstva byla vyšší než na plechu do trouby, tak jsem prodloužila dobu pečení v 1. kroku o 10 minut, ve 2. a 3.kroku o 5 minut. Teploty jsem dodržovala. Použila jsem celkem 300 g cukru. Naplnila jsem celkem 4,5 skleniček o obsahu 350 ml. Použitý pekáč jsem nechala pár minut odmočit teplou vodou a je opět jako nový. Takže kdo ho má, nemusí hmotu přendávat kvůli rozmixování do jiné nádoby a též si ušetří spoustu práce s následným mytím. Ještě jednou díky za báječný recept.

      1. korenizivo Autor příspěvku

        Dašo moc děkuji za podnět, tahle rada se určitě někomu ze čtenářů blogu bude hodit, pokud takový pekáč mají. Jste velmi tvůrčí žena, jen tak dál! 🙂

        Madla

  8. Tomáš

    Dobrý den, asi je to blbá otázka a možná to už zde v diskuzi i zaznělo, ale chtěl bych se zeptat, jaký je důvod povidla v troubě nemíchat? Chápal bych to v hrnci, možná i v té troubě, ale v případě, že na plechu nebude pečící papír. Ale když použiji pečící papír, je nějaký důvod, proč by se neměla míchat? Pekl jsem je a promíchal a nezdálo se mi, že by to mělo na něco vliv. Bylo to tedy až po několika hodinách, abych ověřil hustotu, ale i tak. Ještě teda možná jeden rozdíl v postupu, já švestky nejdříve rozmixoval a péct jsem dal až výslednou směs. Naopak v tomto případě mi přišlo, že zamíchání bylo ku prospěchu, protože se tekutější část zespodu dostala napovrch.
    Děkuji za odpověď.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Tomáši, berte to tak, že je to ozkoušený recept líné kuchařky a pokud máte potřebu míchat, tak míchejte, jak se vám zlíbí..

      Madla 🙂

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Michale není co vysvětlovat. Je to prosté…recept se jmenuje Pečená povidla BEZ MÍCHÁNÍ a proto SE NEMÍCHAJÍ :-). Pokud jste si přečetl úvod receptu, tak já ani původním autorem nejsem… Jen jsem pečlivě sesbírala všechny nejen své zkušenosti i postřehy, prostě je dala dohromady v jediném článku, aby čtenáři nemuseli sedět dlouho na internetu a skládat si všechny informace sami. Je účelné mít všechny praktické zkušenosti pohromadě.
          Já povidla nemíchám a funguje to. Za sebe nevidím jediný důvod, proč to měnit.. Pokud vám to vyhovuje jinak, dělejte to tak. Ciťte se volný v tvůrčím duchu a experimentujte, jak je libo – k tomu nabádám vždy.

          A pokud “náhodou” máte potřebu jít do negativní konfrontace se mnou, tak vás zklamu-jste bohužel na špatných stránkách 😉

          Madla

          1. korenizivo Autor příspěvku

            …tak i tohle je možnost, MICHALE, DÍKY. Nicméně je na každém ze čtenářů bloggu, zda bude či nebude míchat povidla BEZ MÍCHÁNÍ 🙂

            Díky za reakci 🙂

            Madla

  9. Dana Havlová

    Super, super, super, moc děkuji za pěkný a podrobný popis pečení, teď jsem dodělala první várku a pořád nemůžu pochopit že jsem u toho udělala tolik práce, povidla jsou úžasná!!!!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Danko děkuji a souzním s myšlenkou, že při pečení povidel se dá na okolo stihnout spoustu další práce 😉

      Přeji hodně úspěchů!

      Madla

  10. Jiří

    Přeji dobré odpoledne na sever a krasný zbytek neděle. Rád bych vám poděkoval za Váš recept. Je opravdu výborně napsaný, mám k dispozici i originální recept, ale díky vašim připomínkám je pro mne maximálně srozumitelný. Výsledek vypadá i chutná výborně, dokonce jsem udělal ještě jednu várku. Jak jste psala suroviny a trouba jsou pokaždé jiné a tak jsem dopékal ještě dalších 10 min. Chtěl jsem je mít tužší (do honzových buchet), a taky švestky mají výbornou cukernatost (zašel jsem ráno pro napadaný), proto jsem dal na první várku 300 g cukru a na druhou 250 g. Jestli udělám ještě jednu v týdnu dám už jen 100 g. Jinak děkuji za váš blog, pořádně ho prostuduji a budu se těšit jaké poklady tu objevím. Děkuji.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Milý Jiří, je mi potěšením slyšet, že originální recept se stal spolu s mými poznámkami a přidanými zkušenostmi srozumitelnější 🙂 Je mi ctí! Moc se mi líbí váš průzkumnický přístup a tvůrčí nadšení!! Gratuluji, život je pak o dost pestřejší 😉

      Přeji úspšné pokusy a spokojené strávníky.

      Madla

  11. Vlasta Vybíralová

    Dĕvčata, já se právĕ chystám péct povidla. Zatím jsem je dĕlala vždy bez míchání, ale na plotnĕ.
    Jen bych dala radu. Skleničky naplním hotovými povidly a nechám do druhého dne zaschnout. Na povrchu se udĕlá tenký škraloup.Teprve teď si nastříhám kolečka z pečícího papíru, namočím je do rumu, položím na zaschlá povídka a uzavřu sklenice. Také se mĕ osvĕdčují na plnĕní plastové kyblíky velikosti 1litr. Postupuji stejnĕ. Odebírám dle potřeby. Tak se to dĕlalo , když se povidla vařila v kotli, to je niķdo nezavařoval.

    Tak ať se to podaří.
    To Vám radí Vlasta V.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Vlasto děkuji za neotřelý nápad a pevně věřím, že čtenáři blogu i tuto vaši zkušenost rádi a úspěšně využijí! 🙂

      S láskou Madla

  12. Dana

    Letos jsem se rozhodla udělat povidla už jen z toho důvodu, že švestek je tak moc, že nebudu podporovat alkoholiky / a házet je na kvas / , ale všechny je zpracuji na dobroty sama . Včerejší první pokud hodnotím na 1******** – tento recept nemá chybu a po 70 ti minutách v horkovzduchu jsem měla povidla, které mi nespadly z obrácené lžíce. Dělala jsem z poměru 2,5 kg švestek českých klasických hodně zralých a sladkých , 2×150 g třtinového cukru + na dokončení 4 lžice rumu, 1/2 lžičky skořice, 1/2 lžičky zázvoru a 3 natlučené hřebíčky . – citron jsem neměla, tak tam není. Z tohoto množství mám 3 skleničky 300 ml . Dnes pokračuji dál – mám nakrájeno od večera 5 kg švestek a protože je recept bez míchání , tak můžu s klidem napsat tento komentář a pochválit se ,jak mi jde práce od ruky a za odpoledne zvládnu 2 várky . Na stromě ještě švestky vesele dozrávají dál , takže se letos budu těšit z luxusních pečených švestkových povidel . Vřele doporučuji a díky za nápad .

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dano děkuji za nás všechny za další inspiraci k dochucení povidel 🙂 a tu pochvalu si vážně zasloužíte!! Gratuluji ke spokojenosti a jen tak dál… 😉

      Madla

  13. Tereza

    Dobrý den, taky musím poděkovat za skvělý recept! Dostala jsem tip na pečená povidla, ale bez přesnějšího povidlu, tak jsem pátrala a pátrala až mě aše vychytávky přesvědčily, že snad není čeho se bát 🙂 Tak jsem včera večer dorazila domů, vypeckovala 3kg švestek – krásných velkých, tmavě modrých, od pecky šly samy a šup s nimi do trouby. Jen jsem se bála toho octa (babička přinesla od kamarádky pečená povidla kde se na dvě kg dávalo snad 3deci až půl litru a povidla jím byla neskutečně cítit) tak jsem dala místo obyčejného jablečný, ale 6lžic na 3kg. Nevím jestli to nebyla chyba, krásně voněl, ale povidla zrovna neokyselil, nebo jsem měla prostě hodně sladké švestky 🙂 nemíchat bylo docela dobré cvičení nervů, ale nic nepřipalovalo horkovzduch pomáhal zahušťovat – nechala jsem péci bez cukru o něco déle a pak i s první várkou cukru (přijeli známí tak jsem na chvilku vyběhla ven) a vůbec to nebylo na škodu, mám línější troubu. Rozmixováno bylo raz dva, přidala jsem koření, rum -to byla vůně! taky jsme dali ještě navrch každé sklenky a zavíčkovali. Jen jsem je neobracela, protože první sklenice mi po otočení dnem vzhůru vytlačila povidla a víčko se nechytlo ani do rána. Udělal mi to i kečup, tak od té doby toto tekutější neotáčím. Jen mi nechytlo dobře jedno, dvě víčka. Mamka a babička radí zavařit, pro jistotu, že povidla jsou potvory a rády plesniví. Jenže povidla jsem dělala včera večer a teď jsou samozřejmě už studená. Dát je do studené vody do hrnce a zahřívat postupně, nebo rovnou do teplé a až po chvíli zapnout hrnec? Jejich chuť je vynikající, sklenička co nechystla bude “koštovací” 😀 a zítra bude další várka, jen musím dokoupit sklenice. A taky se těším na hruškové, ale ty ještě visí na stromech. Škoda že jsem recept neznala dřív, tak bych aspoň líp zužitkovala spoutu letních hrušek co se po okoštování vosičkama rychle kazily, ale byly skladké jak med. Pomíchat je s jablky je báječný nápad, já k nim zkusím přidat ještě fíky, až budou. Známý nám jednou přivezl hruškovo fíková povidla a to byla lahoda!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Terezko, to je krásný eleborát vlastních zkušeností! Gratulujuji i k tomu, že ještě máte babičku s tolika moudrostmi… Se zavařováním povidel nemám zkušenosti, neb mám doma omylem jednu 4-letou sklenici plnou těchto konkrétních povidel a jsou úžasná! Takže já sama k tomu nevidím jediný důvod se s tí dál “patlat”. Konzervantů je v povidlech habaděj… Jestli chcete zavařovat, tak to určitě zkuste. Já zavařuju okurky do vroucí vody s utěrkou na dně hrnce.
      Mrkněte na maminčiny křupavé okurčičky, tam je postup jak na plotně, tak v troubě. Link je zde: http://www.korenizivota.com/maminciny-krupave-nakladane-okurcicky/

      Moc držím palce a přeji mnoho dalších úspěchů! 🙂

      Madla

      1. Tereza

        Díky moc za odpověď 🙂 včera jsem upekla další várku, vyladila jsem na naše trnky poměr octu – nebyla to chyba, jen prostě to chce toho jablečného víc 🙂 a dneska jsem právě dopekla dvě dávky hruškových. Je to lahoda! Hrušky ještě jsou a tak snad i na ta hruškovo fíková přijde čas 🙂 Váš recept je opravdu perfekní, jiný už zkoušet nebudu. A ty okurky třeba příští rok také zkusím 🙂

        Přeji vše dobré a spoustu nápadů na další recepty!
        Terka

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Tedy Terezko, ty fíky zní víc než lákavě!! Díky moc za inspirativní nápad pro všechny čtenáře 🙂 Ať se i nadále daří!

          S láskou Madla

  14. Hana

    Dobry vecer, Madlo, vyzkousela jsem vas recept …a povidla jsou naprosto FAMÓZNÍ!!! Zkousela jsem v pomalem hrnci, nebyly spatne, ale s temi vasimi se nedaji srovnat. Moooc vam dekuji za recept a hlavne za pruvodni slovo, které klidnilo moje zachvaty paniky. Mejte se moc hezky. Tesim se na vase další inspirace! Hana

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Musím se usmívat, Haničko, protože pečená povidla byla v mé hlavě též strašákem po dlouhou dobu…Bála jsem se připálených hrnců na vyhození, zápachu spáleniny v kuchyni apod. Jenže jsem tvor, který radši zkoumá na vlastní pěst, než aby podlehl mýtům ve své hlavě…
      A tak vzniklo tohle malé dílko, které (soudě podle návštěvnosti) je trhákem tohoto blogu a zjevně slouží tisícům spokojených čtenářů. A to doslova tisícům..

      Takže jsem velmi ráda za vaši reakci a přeji hodně štěstí v dalším tvoření 🙂

      Mějte krásné dny.

      S láskou Madla

      1. Hana

        Dobry vecer, Madlo, moc vam dekjji za vasi odpověď, a protoze jsem se diky vam stala tak trochu povidlovym maniakem – podle kamaradky Seliko hadra 😉 – musim se podelit o poznatky z dalsi nocni povidlove šou. Oproti puvodnim 400 g cukru jsem o 60 gramu ubrala a tentokrat pouzila velke ovalne svestky, ktere se mi zdaly jeste sladsi, nez ty malé klasické svesticky ze starych stromu nasich babicek, které jsem pouzila minule. Povidla jsou stale vynikajici, ale uz to neni takova pecka…Tak tady spekuluju, cim to. Po zrale uvaze jsem dospela k nasledujicimu: male svestky = vetsi podil modre slupky, ktera ma dle meho podil na chuti, a použití trtinoveho dark cukru – kombinovala jsem s bilym 1:1. Hypotezu muzu overit jedine dalsi varkou povidel z malych svestek za pouziti puvodniho mnozstvi 🤔 …. tak doufam, ze se ke mne jeste nejake, ty spravne, svestky dostanou 😀. Jestli se to podaří, určitě dam vědět, jak dopadl chutovy test. Mejte se krásně! Hana

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Hani, to zní jako zajímavá úvaha ohledně druhu švestek a myslím, že se to blíží k reálu. Samozřejmě na výsledek bude mít celkově zralost plodů / obsah pektinu, jakou sezonu strom zažil, podnebí atd. Ohromné množství proměnných a myslím, že každá várka je prostě jedinečná.
          Já raději používám tmavý třtinový cukr, chuť se mi pak zdá výraznější… Obdobně lze laborovat i s množstvím a druhy přidaného koření. Je to nekonečná řada možností 🙂
          Ale je moc prima, že se tím zabýváte!! Fakt mne to těší, neb já jsem obdobné povahy…

          Mějte krásné dny 🙂

          Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      To mne velmi těší, Ivano 🙂 ať slouží a daří se i nadále..

      Madla

  15. Vlasta

    Skvělý recept, Madlo 🙂 A hlavně ty vychytávky. Postupovala jsem podle rad, jenom jsem místo badyánu a hřebíčku přidala ke lžičce skořice půl lžičky perníkového koření. Výsledek je famózní 🙂 Díky 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Vlasti moc děkuji za chválu 🙂 Pokud se podíváte na složení perníkového koření, tak je v něm vše potřebné a aromatické právě pro povidla. Takže za mne geniální náhražka k původnímu koření, gratuluji! 🙂

      Přeji úspěšné tvoření 🙂

      Madla

  16. Libuše Kroupová

    Dobrý den, dle Vašeho receptu jsem vařila povidla ze švestek a jsou výborná. Dnes jsem upekla hrušky a rozmixovala, ale jsou v nich tvrdší kousky slupky.. tak nevím, zda mám na další várku hrušky raději oloupat či nechat raději dozrát, byly ještě tvrdé. Poradíte mi ?

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Libuško, hrušky jsou svou pevnou slupkou trošku specifické. Já jí třeba mám v povidlech ráda, neb získají texturu. ale pokud vám to jakýmkoliv způsobem překáží, tak ji buď oloupejte nebo upečená povidla projeďte pořádně tyčovým mixerem než je budete plnit do sklenic.. Zralost vašich hrušek na dálku neumí posoudit nikdo…záleží i na druhu, přeci… Máslovky se budou v povidlech vyjímat jinak, než klasické malé tvrdé zelené hrušky.. Nebála bych se zkoušet a testovat, co vám bude vyhovovat. Vždy jednu várku a prostě ochutnávat..

      Držím palce, ať to vychytáte k maximální spokojenosti 🙂

      Madla

  17. Magda

    Dobry den, chystam se take zpracovat hromadu svestek, moc se tesim, jen bych se rada vyhnula tomu cukru. Je v celem tom procesu nezbytny? Nestacilo by pect svestky bez nej a po rozmixovani v pripade potreby pridat trochu medu? Moc dekuji za odpoved. Magda

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Magdo cukr je zde jako konzervant a pokud se mu chcete jakkoliv vyhnout či ho nahradit, tak směle do toho. Určitě to zkuste! Já peču povidla pouze s cukrem a jiné zkušenosti osobně nemám. Všechny své zkušenosti jsem poctivě sepsala do receptu, víc jich nemám…

      Přeji hodně štěstí při tvoření 🙂

      Madla

  18. Tereza

    Dekuji za recept, delala jsem povidla poprve, pouzila jeste mene cukru nez uvadite, pridala badyan a vanilku a povidla jsou famozni! Kdo neochutna, neuveri ☺ Jen jsem pekla o cca 30 minut dele a stejne se porad bala, ze je stavy moc. Po umixovani ale perfektni. Diky.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Terezko to je dobře, že si recept přizpůsobujete dle svého, tak to má být! 🙂
      Ta šťáva je možná matoucí, ale po vychladnutí povidla krásně ztuhnou-osobně ozkoušeno…

      Mějte krásné a tvořivé letní dny.

      Madla

      1. Kamila

        Milá Madlo, děkuji za recept, povidla jsou báječná, rovnou jsem se rozhodla vyzkoušet stejný postup s jablky, ale ouha, při druhém 20 min pečení “vybuchla” a vytekla z pekáčku do trouby…tak bacha 🙂 Maminka vždycky jablíčka rozpékala na plotně v litinovém hrnci, tak se k tomu nejspíš vrátím. Prostě zlaté švestky, výbušná jablka (odrůda James Greef). Každopádně přeji hodně úspěchů s ovocnými dobrotami 🙂 Kamila

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Kamilo to slyším za ty roky úplně poprvé, že by se tohle někomu stalo.. A ani k tomu nevidím žádný důvod.. Ale to je prostě život, umí vždy překvapit! Nejsem navíc žádný odborník na odrůdy jablek, takže s tímhle vám nejsem schopná objektivně poradit.. Nicméně jak jsem pochopila, vy si poradíte i beze mne, jste žena činu 🙂

          Držím palce a děkuji za zkušenost.

          Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      To mne moc těší Jani, je to takový tradiční recept, teď už mnohonásobně ozkoušený nejen mnou, ale i hezkou řádkou kuchařů a milovníků povidel.

      Tak ať se daří!

      Madla

  19. Helena

    K tomuto receptu bylo napsáno tolik chvály ( a oprávněně), že už nevím co bych dodala. Před 4 lety jsem vařila povidla poprvé a katastrofa. Letošní nadúroda švestek mě vyprovokovala to zkusit znovu. A podařilo
    se. byla jsem tak nadšená, že jsem dnes vařila znovu a už ze tří kilo. Moc ,moc děkuji SUPER recept.
    Zdravím a ještě jednou děkuji. Helena

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Helenko tak tohle mne obzvláště těší i z důvodů toho, že jste se nevzdala!! Všichni zrajeme jako víno, včetně našich dovedností a zkušeností…je to zajímavá součást životního cyklu. A vy jste to dala! Gratuluji! 🙂

      Přeji mnoho úspěchů a tu zarputilou vytrvalost…

      S láskou Madla

  20. Magdalena

    Poprvé jsem dělala pečená povidla, Váš recept jsem si našla na internetu a musím souhlasit s ostaními spokojenými kuchařkami, FAKT SE POVEDLY a jsou chuťově výborná. Zdálo se mi, že tam nakonec mám moc šťávy, tak jsem ji před mixováním přecedila a dala zvlášť do skleniček (upotřebím do bílého jogurtu).
    Povidla jsou pěkně tuhá a už je vaří další moje kamarádky.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Magdi, to zní naprosto fantasticky a jsem velmi potěšena vaším úspěchem, který pak šíříte dál mezi své přátele.. Tak to má totiž být. Podělit se o zkušenosti 🙂 Jen tak dál..

      S láskou děkuji.

      Madla

  21. Stáňa Králová

    Zdravím Vás Madlo! Včera večer jsem se pustila do pokusné várky povidel z broskví…Letos jsme měli obrovskou úrodu a tak jsem si řekla, že to zkusím, jelikož už opravdu nevím, co ještě by šlo z těch kulatých potvor uvařit 🙂 Byly to nervy, nejtěžší bylo opravdu vydržet a nemíchat. Broskve jsem sloupla – přeci jen jsou chlupaté a tak jsem měla strach, co by to bez loupání provedlo. Nicméně takové ty vystrčenější kousky se mi začaly v troubě připékat. Přemýšlím, jak se tomu pro příště vyvarovat. Zatím to byla cvičná várka z 1kg a vyšla z ní jedna větší a jedna menší sklenka. Chuťově jsou povidla moc dobrá (koření jsem tedy u broskví vynechala, zato jsem nešetřila rumem 😮 ). Možná jsem je měla nechat trošku déle péct , aby byly hustší – já mám ráda opravdu hutná povidla – ale strach ze spálení mi to nedovolil 🙂 Teď doufám, že mi povidla nezhořknou po těch připečenějších kouscích. Neměla byste nějaký nápad, jak tomu při pečení u broskví předejít? Myslíte, že by bylo lepší nechat jim slupku? V lednici mi přebývá ještě několik kilo, tak bych je ráda zužitkovala 🙂
    Jinak moc děkuji za Vaše stánky, vždycky zde najdu spoustu inspirace a recepty jsou opravdu dokonalé. Už teď pokukuji po pickles a rajčatových chipsech 🙂
    Přeji Vám krásný den! Stáňa

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Stáňo děkuji, za tak rozsáhlý text se všemi zkušenostmi! Jste dobrá, že se těchto výzev nebojíte!! Gratuluji! 🙂 Povidla ještě lehce ztuhnou, až když úplně vychladnou, řídká jsem neměla ani jedna. Nicméně dejte na svou intuici ve všech ohledech, zkušenosti již zjevně máte 🙂 S broskvemi osobně zkušenost nemám, neb nám tu nerostou a kupované bývají podtržené a vcelku i drahé. Já bych v tomto případě lehce snížila teplotu o 10C a třeba prodloužila dobu pečení s bystrým okem dozoru či zkusila u nižší teploty horkovzduch…

      A když už jsme u těch pečených povidel, zkusila jste si upéct taky domácí kečup? 😀 tady je recept: http://www.korenizivota.com/domaci-peceny-kecup/

      Jinak rajčatové chipsy mám zrovna v troubě 😀 a ty prostě miluju! tak i vám přeji dobrou chuť!

      Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Maruško moc moc držím všechny palce, ať to dopadne na výbornou!!! Protože tato povidla mají tak fantastickou chuť!!

      Hodně štěstí! 🙂

      Madla

  22. Monika

    Ahojky,
    povidla miluji a taktéž můj syn. Máme nadúrodu švestek, což asi hodně lidí v letošním roce, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet Váš recept. Je bezkonkurenční, povidla lahodná a s velmi příjemnou konzistencí – ani řídká ani tuhá – prostě akorát ;o)) Moc děkuji za cenné zkušenosti, moc mi pomohly a k žádné újmě na nádobí nedošlo, což velice oceňuji. Přeji krásný zbytek prázdnin a já se vrhnu na další dávku 😀

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Moni ale to zní báječně! Ani žádný kus kuchyňského nádobí se vyhazovat fakt nemusel a to už je na pochvalu :-D. Takže gratuluji! Úrodu švestek závidím…nemám ani jednu..takže letos bez povidel…. Svůj zasazený stromek opečovávám s láskou, tak snad se již brzy přesune do stádia plození slaďounkých švestiček…

      Moc děkuji za pochvalu, neb u tohoto rcp jsem fakt testovala poměrně dlouho, než jsem dostala odvahu to postnout pro veřejnost a vyvarovat se zbytečných chyb… Zjevně se záměr podařil 🙂 a z toho mám doopravdy radost!

      Přeji pestré a úrodné léto plné tvůrčí fantazie a činnosti 🙂

      S láskou Madla

  23. Míša Smíša

    Většinou recepty nekomentuji ani nehodnotím. Ale povidel jsem se docela bála a hlavně mě od nich spousta lidí včetně mamky a tchýně odrazovalo. Že je to náročné na čas, energie a taky třeba nádobí (myšleno, že se zničí). Nicméně Velká úroda švestek a moji tři chlapi žrouti buchet a koláčů mě velmi motivovali. A musím všem tento recept doporučit!!! Všechno je skvěle popsáno a hlavně to opravdu funguje a povidla jsou skvělé.. Povidla jsem začala dělat večer a do rána jsem vzhůru být nemusela a žádné ztráty v kuchyni nebyly. Samozřejmě dle aktuálního stavu a vzhledu švestek jsem pár minut přidala.. Takže se pouštím do další várky.
    A Vám moc děkuji za parádní recept

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Woww Míšo, tak je mi ctí, že tento recept zrovna prošel vašimi přísnými měřítky! 🙂 Myslím, že jsem popsala maximum svých zkušeností a též mohu konstatovat, že žádné ztráty ani poškození kuchyně nemáme… Je báječné, že používáte vlastní intuici při vaření, já si toho moc cením. Protože intuice a spoleh na vlastní úsudek považuji ze velmi cenný dar do kuchyně (a nejen tam..).

      Moc děkuji za přidanou zkušenost a přeji hodně úspěchů s povidly 🙂

      Madla

  24. Eva Růžena

    Včera se mi z Fcb. dostal do ruky recept na pečená švestková povidla. Švestky teda nemám, ale rostou tu tzv. špendlíky. Žluté a červené. Jestli mi půjdou od pecky, tak to upeču z těch červených. Letos mám strom plný broskví. Džem už mám. Co tak zkusit povidla z broskví? U nás doma máme na palačinky raději povidla, než džem.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Určitě bych se do povidel z broskví dala! Neváhejte a pečte 🙂

      Zdraví Madla 🙂

  25. Petra

    Dobrý den, dodělávám 4 várku. Zatím super. Chci se zeptat máte i nějaký recep bez rumu, bojím se ho vynechat, ale chtěla bych dát i dětem 2,5 roku? jen namazat na chleba, takže né do pečení …. A ještě musím kouknout jestli tam máte něco s rakytníku a broskví. Děkuji přeji pěkný slunný den Petra

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Peti vůbec se toho alkoholu nebojte! Ad 1 je ho naprosto minimální množství a ad 2 se výtečně rozloží. Žádná alko párty se u vás z toho nestrhne…. Z rakytníku a broskví tu žádný rcp ještě nemám, neb můj rakytníkk je stále moc malinký na to, aby dával plody a broskve nám tu na severu nerostou…. Nicméně v této kombinaci bych se nebála udělat z toho klasickou marmeládu.

      Mějte krásné letní dny.

      Madla

  26. Zuzana

    Dobré odpoledne,tyto povidla jsou super; výborné. Delala ksrm, uz podruhé a jen chci se zeptat kolik vyjde sklenic ze 2 švestek? Me vyšla jedna a pul sklenice. Dekuju za odpověď ☺☺☺

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zuzko obávám se, že jsem asi ne úplně dobře pochopila o jakém množství švestek se zde bavíme… Máte na mysli 2 švestky jako kusy nebo stromy?? Protože kolik vám toho visí na stromě nedokáže nikdo odhadnout než vy sama, až to natrháte a zvážíte… A ze dvou plodů (kusů) nemá smysl povidla vůbec připravovat…

      Madla

      1. Zuzana

        Sarko jsem tele,ted jsem si vsimla, ze jsem to nenapsala 2 kg švestek, to se omliuvam.diky moc

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Nejste tele Zuzko, jen vám to prostě lidsky vypadlo z textu, to se stane každému přeci.. Ale kolik koknrétně sklenic povidel uvaříte ze 2 kg švestek fakt nemám tušení… Bude to závislé na šťavnatosti / stáří plodů a taky velikosti sklenic. Prostě to zkuste. Malé skleničky budou lepší.

          Madla

  27. Stivi

    Naprosto výborná povidla !!! Vynikající, jednoduchý recept !!! Moc doporučuji a děkuji 🙂 Celé okolí chválí jak jsou výborná 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      To jsem velmi ráda, že se daří, recept je už fakt vychytaný na maximum z mých zkušeností ( a že těch pokusů bylo…). Tak ať je úroda maximální!! 🙂

      S láskou Madla

  28. Zbyněk

    Dobrý den, paní Madlo!
    Dnes jsme poprvé dělali povidla podle Vašeho receptu. Je to naprosto dokonalé a potvrzuji tímto všechny předchozí kladná hodnocení. Doporučujeme!!!
    Ať se daří!
    Zbyněk a Tatiana

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Zbyňku a Tatiano! Velmi mne taková chvála těší a věřím, že polici ve vaší spižírně se už prohýbají pod zavařenou sklizní 🙂

      Mějte krásné letní dny a bohatou úrodu!

      Madla

  29. Edit.

    Dneska jsem zkousela poprvé, no bajo, povidla hutna, ani se nehnou, chutove vynikajici, udelala jsem presne podle receptu horkovzduchem. Muj oblibeny recept.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Edi! To jsou krásná slova a potěšila mne :-). Též využívám spíš tu verzi s horkovzduchem právě kvůli výsledné hutnosti povidel. Těch pár plechů “laborování” za to stálo vychytat to “nej”, co člověku vyhovuje…. Mějte krásné dny a zkuste třeba i další recepty 🙂

      S láskou Madla

  30. Hanka

    Krásný den, ráda bych poděkovala za skvěle popsaný recepis! Včera jsem tvořila letošní švestková povidla. Pečená povidla jsem dělala již několikrát, ale tentokrát jsou na super1. Přesně podle představ jak by povidla měla vypadat. Dělala jsem je z dávky cca 3 kila, švestky byli sladké, takže jsem snížila i přidaný cukr a stačilo to. Dobrý nápad, který jsem neznala byl pečící papír na plech – opravdu dobrá “vychytávka”. Před mixováním jsem vybrala naběračkou jen švestky a šťávu jsem nechala na plechu – je z ní chutný sirup. Povidla tak nejsou tekutá jako vloni, nemohla jsem je pak dopéci a dohustit:-( Pod víčka jsem již nepřidávala rum, myslím, že to bude v pohodě i tak. Moc ráda mou zkušenost s tímto receptem předám dále! A už se těším jak vyzkouším další recepty z vaší stránky… ať se vám daří, pozdravy H:-)

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Haničko, já Vás zdravím a velmi mne Vaše slova potěšila a vykouzlila úsměv na tváři. Z Vašich slov čiší spokojenost a tak to má být! Razím heslo, že člověk by se měl učit něčemmu novému celý život….a tak i podle toho žiji. Bez rumu povidla budou také super, o to vůbec nemám strach! Pokud by jste měla ještě nějaká tekutější, tak je buď pár minut navíc dopečte pod horkovzduchem nebo je po oteření ze skleničky zahustěte nastrouhanými perníčky – to funguje báječně! Navíc se perníkové koření v podstatě shoduje s tím, co dáváte do povidel ;-). Zkoušejte a předávejte dál, dobrých zkušeností není nikdy dost… :-). Budu ráda, pokud vyzkoušíte další recepty a dejte vědět, zda vám chutnaly. Určitě se vyplatí jít hlouběji do archivu, jsou tam poklady a zrovna přemýšlím jich pár vytáhnout na světlo boží a připomenout je novějším návštěvníkům blogu. Přeji krásné dny a hodně úspěchů!

      S láskou Madla

  31. Václava Koupilkova

    Dobrý den Madlenko,
    Dovoluji si Vám mooooc poděkovat za úžasný recept na pecena povidla. Letos se nám urodilo opravdu veliké množství švestek, a proto jsem zkusila Vás recept. Jsem nadšená a vřele ho doporučuji. Jediná práce je, že švestky musím zbavit pecek, a pak povidla rozmixovat a naplnit do sklenic. Ješte jednou moc děkuji.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím vás, Vendulko! To jsou krásná slova a nutí mne se smát, že jsme na stejně vlně dělat věci co nejsnadněji…v kuchyni speciálně :-). Je to pak o to větší radost, že člověk není utahanej a “otrávenej”. Život se má užívat a prožívat :-). Blahopřeji k velké úrodě švestek! Tiše Vám závidím.. ;-).

      Přeji krásný zbytek dne ze severu.

      S láskou Madla

  32. Lea

    Mooc díky za recept s podrobným popisem. Nejsem zrovna nejzkušenější, a tak jsem byla šťastná za tento skvělý recept… Švestková povidla jsou chuťově skvělá, paráda!

    Jen mám dotaz na poslední fázi :)) mám dolít rum do vrchu skleničky nebo jen tak, aby byla povidla zakrytá? Po zavření a převrácení skleničky víčkem dolů se mi povidla u první hned nahrnuly na víčko, u druhé skleničky zůstaly nahoře.

    Dělám něco špatně??? Děkuju a omlouvám se za pitomé dotazy, ale zavařuju poprvé :))

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Leo zdravím a vůbec není třeba se omlouvat za “pitomý” dotaz, neb tento Váš dotaz do takové kategorie ani nespadá. Jsem naopak ráda! Nsažím se vše psát právě i pro kuchaře, kteří teprve začínají, neb učený z nebe nespadl. Já dolévám rum jen tak, aby povidla byla zakrytá. Neděláte vůbec nic špatně… Některá zavařenina nahoře zůstane, neb je více napěchovaná a nemá vzduchové bubliny. Ale naprosto nic to nemění na kvalitě výsledného produktu. Až v zimě povidla budete používat třeba do buchet, tak pokud budou moc hustá a tuhá, nařeďte je troškou rumu. Pokud budou moc naopak řídká, nastrouhejte do nich klasické perníčky. Přeji hodně štěstí a neváhejte se ptát 🙂 Pokud budu vědět, ráda pomohu.

      Krásný víkend a úspěšné zavařování!

      S láskou Madla

  33. Jitka M.

    Dobrý den, včera jsem kolem 17.hodiny šla natrhat švestky k sousedce a konečně se rozhoupala “upéct” si povidla (kolegyně z práce je dělají již po několikáté). Premiéra dopadla skvěle, určitě chci zkusit i ty hrušky. Váš komentář jsem si sice přečetla až po provedené vlastní akci, ale to nevadí, případné dobré rady si jeden může uložit pro příští konání. Zdravím, hezké dny.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dobrý den Jitko, to jsem nesmírně ráda, že jste dostala odvahu jít do takového méně tradičního receptu, který je ověřen léty praxe mnohých z nás kuchařů! A pevně věřím, že výsledek Vás nadchne stejně tak, jako další čtenáře blogu :-). Hrušková povidla jsou výtečná, jen na můj vkus příliš sladká, neb hrušky samy o sobě jsou sladší. Takže já na příští rok uberu o třetinu cukru a možná k tomu přihodím zkušebně nějaké kyselejší jablíčko… Určitě “zaloborujte” s chutěmi i kombinacemi, je to radost tvořit!

      Velmi děkuji za reakci a budu se těšit na Vaše postřehy a dojmy z pečených povidel.

      S pozdravem Madla

  34. Barbora

    Super recept na luxusní mlsání! Je to brnkačka, postup popsaný do detajlu, kuchyň čistá jakoby se tam ani nevařilo a ta vůně…musím jedině pochválit a doporučit dál😉

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Báro!! To je skvělá zpráva!! Díky za ni :-). Tento recept je asi nesmrtelný, koluje mezi lidmi už léta letoucí…. Nejsem autorem, ale jen jsem si pohrála s pár detaily, které mne samotnou zajímaly, aby to nemusel být pokaždé takový “hokus pokus”. S radostí tohle pitvám a šířím dál s vírou, že i v kuchyni méně zdatní začátečníci recepty ode mne zvládnou.

      Přeji krásný letní den a díky moc! 🙂

      S láskou Madla

  35. Vanda

    Dobry den,
    dnes jsem vyzkousela tento recept a nemuzu si ho vynachvalit. Je uzasny! Bydlim v Italii a povidla mi tu moc chybi, takze nezbyva, nez si je udelat sama doma. Vas recept je nadherne popsan, takze ho pochopi i male dite. Pred par dny jsem delala fikovy dzem, skoda ze jsem neznala vas recept. Hned bych ho vyzkousela s fiky, urcite by to byla mana nebeska.
    Mejte se krasne a preji mnoho uspechu v kuchyni.
    Vanda

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím do Itálie, Vando! Děkuji, za krásnou zprávu, potěšilo mne to! Snažím se recepty psát tak srozumitelně, aby se s tím “popral” i třeba naprostý začátečník, neb těch stručně rychlých blogů pro zkušené kuchaře je poměrně dost…. Fíky ještě určitě ozkoušíte i v tomhle receptu, neb ještě budou (v Africe jsme je mívali na stromě 2 x do roka a nevěděli, co s nimi…teď už bych určitě věděla!). Výsledek bude vskutku božská mana ;-). Já se chystám na hruškovou verzi a pak jablka (ty ještě nemám zralá). Experimentovat v kuchyni se má pořád, ne? 😉

      Přeji krásné (nejen) letní dny do Itálie a ráda Vás tu zase potkám 🙂

      S láskou Madla

  36. Iva K.

    Kde jsem udělala chybu, jedu podle návodu, ale celá trouba zaprskaná, už jsem ubrala na 100, ach jo

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Ivo, těžko posoudit takhle na dálku, co děláte jinak…. Ale stát se může ledascos, každá trouba se chová malinko jinak. Záleží, zda to chcete nebo nechcete vzdát… Já jsem do toho šla s lehkými obavami (poprvé), ale s každou další várkou jsem si v hlavě předem “nastavila” program POVEDE SE TO. A ono to šlo…. Zkuste do toho nejít s obavami, ale spíš se zvědavostí a očekáváním pouze dobrých výsledků. Takhle tedy to praktikuji já (není to třeba univerzálnínvod pro každého) u nových zážitků /poznatků / zkušeností. Je to spíš životní filozofie a přístup než návod na vaření, ale nicméně na tu dálku vám nedokáži poradit lépe. Zatím jste první, komu se nezadařilo, ale nevzdávejte to, prosím… mrkněte zde do komentářů nebo i na googlu, určitě se nějaký podobný problém někde objevil… Řešení se vždy najde 🙂 S láskou Madla

  37. Martina

    Milá Madlo, tahle povidla děláme už několik let a všichni, co je kdy ochutnali, říkají, že jsou bezkonkurenčně nejlepší…Cukr napovrchu krásně zkaramelizuje a fakt je to úžasné…v klidu vydrží ve spíži do dalšího roku. Pokud je tedy nesníte dříve. Pod víčko dávám ještě trochu alkoholu ( rum nebo slivovici) . Nezkoušela jste i nejakou chutney variantu? Já se na ni letos chystám- jen u nás ještě nejsou zralé švestky- musím si počkat.
    Mějte se krásně a díky za úžasný blog s báječnými recepty. Martina ze severu (Čech) :o))

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím na sever Čech, Martino! Je to naprosto legendární recept a bez rumu jsem povidla snad ještě ani nevyráběla 🙂 vždy ho tu mám v zásobě pro případ zavařování či voňavého pečení. Chutney variantu jsem nezkoušela, neb letos je naprosto marná úroda snad všeho…včetně hub, švestek i borůvek, neb jsou děsná sucha. Letos mám jen jeden jediný košík švestek, co jsem zrovna dnes otrhala. Víc toho už prostě nebude… 🙁

      Martinko děkuji za Vám za báječnou reakci a přeji úspěšné vaření/pečení (třeba i z mých stránek inspirované) 🙂

      S pozdravem Madla

      1. Martina

        Madlo, je zajímavé, že u nás na zahradě je jablek, hrušek a švestek i ostružin hooooodně…jen to sluníčko chybí, uvidíme, zda to ještě stihne dopéci. Řekla bych přijeďte, ale máte to trochu více z ruky…Díky moc za vše, moc ráda sem zajdu…vaříte podle mého gusta. Mějte se fajn a užijte si zbytek léta…Martina

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Děkuji za báječnou nabídku! Pokud bych byla v Čechách, tak ji ráda využiji…..ale to se zatím jeví na pár měsíců v nedohlednu. Slunko se ještě ukáže,nebojte! Já včera svařila dvě dávky švestkových povidel a ještě budu muset dokoupit hrušky, neb na zimu těch pár skleniček fakt nestačí…ta povidla jsou děsně “žravá” 🙂

          Přeji krásná a slunné dny, Martino 🙂

          S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím ze Skandinávie a tiše závidím tu nádhernou vůni povidel a také ten báječný spokojený pocit, když se dílo prostě vydaří! Jen tak dál 🙂 Mám z Vás radost!!!

      Přeji úspěšný den.

      S pozdravem Madla

  38. Eva

    Milá Madlo,
    právě jsem dokončila asi šestou dávku švestkových povidel, pěkně podle vašeho receptu a stále mě ta jednoduchost s tak výborným výsledkem nepřestává udivovat. Fakt je to doslova a dopísmene famózní recept, za který Vám moc a moc děkuji. Váš blog si hned přidávám pěkně nahoru na lištu a hned jak budu mít chvíli,budu pročítat další Vaše recepty a postřehy. Přeji krásné dny a ještě jednou děkuji ! Eva 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Přeji hezký večer Evo 🙂 jsem ráda, že recept Vás nadchnul, protože je prostě geniální… Já sama jsem s jeho vyzkoušením dlouho otálela, představovala si připálené pekáče na vyhození a podobné katastrofy…. A ono ejhle! V jednoduchosti je krása! Není to můj vlastní recept, ale funguje fakt báječně a tak by bylo škoda se o něj nepodělit a neposlat dál. Jsem ráda, že se Vám na mých stránkách líbí a dopručím si projít i archiv, neb je tam pár velmi zajímavých perel k vyzkoušení 😉

      Užívejte zbytku léta a mějte pohodové dny. S úctou Madla

  39. Dagmar Chiara

    Dobre odpoledne, diky za skvely recept!
    Necetla jsem uplne vsechny prispevky, takze jestli tu uz nekdo pel chvalu na variantu tresnovou, tak ja jen potvrzuji, ze tresnova povidla jsou fantasticka. Ano, tresnova. Zkousela jsem povidla vubec poprve. Ubrala jsem cukr a pri pristim peceni jeste trochu uberu. Jsou docela dost sladka, ale nevadi to. Pridala jsem zminenou skorici a rebicek no a rum taky.
    Budu zkouset jeste hruskova. Stejnou metodou. Verim, ze budou stejne tak skvela.
    Povidlum Zdar! 🙂
    Dagmar

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím paní Dagmaro, děkuji za bezva reakci a otestování nové příchutě povidel! Třešně jsem nikdy nezkoušela a zrovna letos se urodily ve velkém! Tudíž Váš příspěvek bude k dobru mnohým ze čtenářů blogu, ale i pro mne samotnou. Patří Vám za to velký dík!!! 😀

      Hrušky fungují též naprosto báječně a řekla bych, že po švestkách jsou v mém osobním žebříčku další nejlepší. Výborně jim sedne koření (zejména badyán a skořice), ale určitě vy sama si vychytáte tu svou “nej” kombinaci 🙂

      Přeji hodně zdaru při pokusech a určitě se s námi podělte o další zkušenosti, neb nastává sezona zavařování na příští zimu.

      Užívejte léta a prázdnin.

      S pozdravem Madla 🙂

  40. Míla

    Tedy takto dělané povidla zvládne každý ,moc jste my pomohla měla jsem v mrazáku švestky a co s nima /hledat recept / našla a ještě jednou móc děkuji výtečné a vůbec ne pracné ještě jednou díky Míla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Mílo, to jsem ráda, ať slouží! V jednoduchosti je krása a tato povidla k nezaplacení… Fakt hit mého života! Přeji krásné víkend 🙂 Madla

  41. Veronika

    Dobrý den, Madlo. Potřebovala bych poradit. Ráda bych pečená povidla vyzkoušela, ale nemohu v nich použít žádný alkohol. Je nutný (např. z důvodu větší trvanlivosti) či je jen tak pro “lepší chuť”? Případně čím nahradit? Děkuji moc.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Veroniko, rum se do povidel dává z důvodu “ovonění”, nicméně alkohol jako takový se vypaří, zůstane jen typické aroma. Na povrch povidel v každé skleničky s povidly se dává jen pár kapek z důvodu větší trvanlivosti. Ale myslím, že když tento krok přeskočíš a budeš je skladovat v chladnu a temnu (spíž), tak se nic nestane. Navíc ocet přidávaný na začátku receptu je konzervant víc než dostačující. Až potud je to má vlastní zkušenost. Pokud se jedná o náhražku, stačila by rumová tresť ( ve Švédsku není k sehnání) či jen aroma. Ale to poslední jmenované nepužívám z důvodu vysokého obsahu prazvláštních chemických látek obsažených v lahvičce (viz. etiketa). Ale třeba se podaří sehnat nějakou BIO verzi a pak bych do toho asi šla. Zkusit se má všechno 🙂
      Přeji krásnou neděli, Madla.

  42. korenizivo Autor příspěvku

    No tak tomu tedy říkám experiment doopravdy vychytaný do detailu, wowww! Moc děkuji za takový vyčerpávající koment a s radostí sdílím dál i našim čtenářům webu, každý si v tom určitě najde to “své”!! Borovko smekám před takovým výkonem!!

    S láskou Madla

  43. Helena Vá

    Omyté a vypeckované švestky předem rozmixuji. Cukru dávám 1 kg na 5 kg rozmixované švestkové hmoty, tedy 20 dkg na kilo ovoce. Nepřidávám ocet – z toho prostého důvodu, že v původním receptu nebyl uvedený a nijak mi chuťově nechybí. Recept můžu vřele doporučit. 🙂
    Líbí se mi nápad s vyložením plechu pečícím papírem – vyzkouším. Díky…

  44. Marta

    Zdravím a chválím krásné stránky. Chci přispět svou troškou do mlýna, taky peču povidla ale před pečením je semelu na masovém strojku. Nemusí se pak moc manipulovat s horkou hmotou a rovnou plním do sklaniček. Dobrý nápad je přidat koření to jsem nedělala a musím vyzkoušet. Hezký večer. Marta

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Marto děkuji! Váše inovace je fajn nápad!! Děkuji! Ti co strojek mají, ho určitě mohou ozkoušet. Česká vynalézavost je pověstná 🙂 koření určitě vyzkoušejte. Pro mne se stalo dost zásadním atributem u tohoto receptu. Zkoušela jsem vynechat, ale je to o nečem trošku jiném. Koření je voňavé a chutné, vytváří krásnou pikantnost. Zkuste a dejte vědět! Madla

  45. Honza

    Zdravím vespolek:-)
    Tak mám hotové čtyři dávky a teď právě pracuji na dalších třech. Zkusil jsem jednu dávku i s peckama a ty jsem pak pasíroval přes síto na noky. Zdá se mi chuť malinko švestkovější:-), ale je s tím víc práce. O co se ale chci zde podělit je, že rum jsem nahradil vynikající domácí slivovicí. Vím, že mnozí by mohli namítnout, že jí je škoda, ale rozdíl je tam znát podle mě k lepšímu. S rumem jsou výborná, ale s tou slivovicí se mi zdají trochu lepší s velmi dobrou chutí. Zkusil jsem švestky (přepálené) k švestkám a chtěl jsem se tady s Vámi podělit o zkušenost.
    Přeji hezké dny.
    Honza

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ale to zní labužnicky a dobře! Miluji experimenty a Honzo děkuji za další poznatek, určitě je to obohacující zkušenost! Díky a experimentům zdar 🙂

  46. Zuzana

    Zdravím všechny kdo se taky nadchli pro pečená povidla. Já vyzkoušela jednu dávku podle receptu a další jsem si upravila, t.j. švestky jsem před pečením rozmixovala a super!!!! Díky za inspiraci. Zuzana

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zuzi to zní báječně! Vítejte v Klubu nadšenců pro pečená povidla 🙂 každá inovace vítána!!

  47. TÁŇA

    Zdravím všechny “vařilky” povidel
    právě jsem poprvé pekla povidla a povedla se-jsem notorický nedodržovač kuch. předpisů takže i v tomto případě jsem vařila intuitivně….ale píši hlavně proto že už vice jak 20 let používám na pečení teflonovou folii (Lidl cca 40 Kč bývá v akcích, k dostání myslím i v Teskomě ale podstatně dražší…) a tu jsem dala na hluboký plech-švestky se v žádném případě nepřipálí a co zbude na okrajích od prskání je jako karamel,po vychladnutí se dá sloupnout a je to mana nebeská (to samé je když peču jablečný štrúdl a praskne mi a šťávička zkaramelizuje- no mňamka veliká…)
    pekla jsem napřed na 250 cca 45 min pak jsem ztlumila na cca 230 a dala na horkovzduch cca taky na 45 min a povidla jsou tak hustá že vůbec nestékají
    a “tož tak” jak říkáme u nás na Moravě
    všechny případné čtenářka zdravím a přeji hezký den a ať se dílo daří
    Táňa al. TANAVA

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Táňo, děkuji za báječnou zprávu! Zdravím Vás a jsem též fandou a nadšeným uživatelem LIDL folie! A Vy jste měla ten geniální nápad to použít u povidel, woww! Výborně! Vyzkouším až příští rok, neb mi došlo ovoce (tedy konečně). Poslední várku povidel jsem také ještě ladila a zadařilo se až do tuhosti karamelu jen prostým zvětšením pekáče, ve kterém jsem povidla pekla. Člověk se stále učí a to je na životě to krásné 🙂 Mějte krásný den a pozdravujte na Moravě!

  48. Jarka

    Milá Madlo, dnes jsem dělala už druhou várku povidel podle vašeho receptu. Jsou fantastická. Použila jsem klasické modré trnky, ty nejsou tak vodnaté jako špendlíky, tak jsem měla obavu jestli se nebudou pálit, ale vůbec ne, z pečícího papíru jsem je pak krásně vyklopila do hrnce na mixování. Žádné připečené plechy, paráda. Ten cukr se krásně rozpustí, vůbec se mi nedělala krusta nahoře, no jsem nadšená. Z koření jsem dala jen skořici a špetku hřebíčku a úplně to stačí, jsou voňavá ažaž. Myslím, že to bude moje mlsání na zimu.. ani ty buchty k nim už nebudu potřebovat 🙂 Děkuji za inspiraci a krásné stránky.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Jarko tak to jsem ráda!! Vážně! Já jsem zrovna dnes recept ještě vyladila zvětšením velikosti pekáče..a výsledek byl famózní díky hutné konzistenci! Větší plocha pekáče má zásadně dobrý vliv na hustá výsledná povidla. Jsem nadšená..a mé zásoby švestek ale bohužel dnes dovyčerpány, strom otrhán do posledního kousku ovoce 🙂 Přeji mnoho dalších úspěchů, Jarko!

  49. Michaela

    Dobrý den, kdysi dávno jsem tenhle recept dělala, akorát na plotně a taky se nemíchal. Vaření ovšem trvalo více jak pět hodin, aby byla povidla hustá, tak jako mají být. Jak čas plynul, tak se recept vychytal a dělá se i v troubě, což mi připadá lepší z hlediska odpaření tekutiny na větší ploše. Letos jsem úplně bez povidel a tak nastal čas, že si je udělám. Náhodou jsem zabrouzdala na Vaše krásné stránky a nechala se inspirovat. Dnes budu peckovat a zítra uvařím. Jinak si myslím, že to na obrázku nemáte švestky, ale u nás se tomu říká špendlíky a bývají i žluté. Pocházím totiž z Moravy a u nás je trnek, neboli švesek na každé zahradě. Ale to není ve zlém, dobrota to určitě byla moc veliká. Tak děkuji za inspiraci.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Míšo jsem ráda dobrou inspirací a výhodou tohoto receptu je i jeho variabilita…dá se vyrobit třeba i z hrušek apodobně. Švédové tady tomu říkají švestky. Je to trochu menší než ty naše.. a ono je to vlastně jedno, neb to chutná báječně! Jestli upečete i z jiného druhu ovoce, dejte vědět, jak se zadařilo! Zítra mne čeká dalších 8 kilo a asi to začnu rozdávat i sousedům 🙂 Myslím, že jste trefila ten důvod pečení v troubě: velká plocha na odpaření tekutiny. Zaplať Pán Bůh, že už nemusíme stát u plotny tolika hodin u povidel! Přeji hodně úspěchů při “povidlování”!

  50. Marie

    Tento postup se mi zdá super. Jen otázka, pekáč je při pečení zakrytý ?
    Děkuji a přeji hezký den.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Marie! Kdepak, právě vůbec zakrytý není.. Taky mne to ze začátku zrazovalo, ale ukázalo se to jaksi geniální! Vyzkoušela jsem fakt 5 dávek a lehká připálenina navrchu ovoce vůbec nebyla na závadu. Už mám i zpětné vazby od Švédů, že jim to neskutečně chutná, neb je to pro ně nezvykle kořeněné a já osobně je podezřívám, že jim tam jede hlavně ten rum 🙂 Dejte vědět, jak to u vás dopadlo. Krásný věčer přeji. Madla

    2. Radka

      Dobrý den, děkuji za příjemně jednoduchý recept 😊. Chtela jsem se zeptat, jestli nevadí ty připálené / zkaramelizované slupky? Koukám, že na fotce je máte taky…chuťově nejsou hořké, ale prece jen jsou dost černé.
      Jinak chuťově jsou povidla výborná. Konzistence tak akorát. Radka

      1. korenizivo Autor příspěvku

        Radko zdravím vás, já právě ty tmavé kousíčky slupek v povidlech miluju 🙂 mění jak strukturu, tak barvu i konzistenci povidel. Nemám moc ráda jednotvárně uniformní hmotu…ale to to jsou jen mé chutě, které se mohou od vašich lišit a je to tak naprosto v pořádku.

        V každém případě následujte své vlastní instinkty a chutě: klidně slupky separujte, na nikoho se neohlížejte, neb chutnat to musí především vám. Je úplně jedno, jak to dělají ostatní, vážně.

        Ať se vám daří 🙂

        S láskou Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..