Tu a tam se člověku přihodí, že má nabitý den událostmi, co hlava ani diář nebere… Je jen chvilka času se pozastavit a něco rychlého zhltnout. A ke slovu mohou přijít i polotovary typu bramborové gnocchi. To se mi teď přihodilo a musím konstatovat, že to nebyla vůbec špatná volba! Samozřejmě nejedla jsem je samotné! Smlsla jsem si na nich v kombinaci s křupavou slaninou, lehce zkaramelizovanou cibulí a kořením. Nakonec jsem udělala recepty dva, neb celé balení gnocchi bylo pro mne velké, tak z toho byly dvě večeře. Všemu vévodila šalvějová sůl, která mne už ohromila svou intenzitou na sendviči s avokádem a gorgonzolou den předtím. Opékané gnocchi se slaninou vás překvapí v každém soustu!
Tradičně se bramborové gnocci podávají s italskou omáčkou se sýrem a v podobném duchu. Jenže já jsem se rozhodla vytvořit něco méně tradičního: gnocchi prostě opéct ve výpeku ze slaniny a cibule. V druhé variantě jsem ještě přihodila pár žampionů a trochu jiné koření. Rozpis je na jednu porci. Bramborové noky (gnocchi) se běžně prodávají v marketech v půl kilovém balení a bývají umístěné v chladících pultech.
Ingredience
- 250 g bramborové gnocchi (z chladícího pultu běžných obchodů)
- 1 střední cibule, oloupaná a nakrájená na klínky
- 140 g plátkové slaniny, pokrájené na kostičky
- 1/2 lžičky mletého nového koření (kuličky jsem brutal rozdrtila v hmoždíři)
- 1 hrst mraženého hrášku
- cca 1 lžíce másla
- šalvějová sůl a čerstvě namletý pepř
- listy petrželky na závěrečné zdobení
Postup
Uvařte gnocci dle návodu na obalu (ty mé trvaly pouhé 3 minuty od bodu varu a doporučuji nepřekračovat doporučenou dobu vaření, neb ty rozvařené noky se budou špatně opékat). Oloupanou a na klínky pokrájenou cibuli si opečte spolu s pokrájenou slaninou i mletým novým kořením na lžíci másla (klidně s kapkou oleje). Trvá to zhruba 5 minut do zlatova, pak to děrovanou naběračkou vyndejte z pánve stranou na talíř. Do výpeku v pánvi přidejte okapané gnocchi a opékejte do křupava zhruba 5 minut. Pak je osolte a do pánve vraťte již opečenou cibuli se slaninou, přidejte mražený hrášek a ještě dorestujte několik minut (cca 3-4 minutky). Servírujte posypané petrželkou.
Druhý den jsem si připravila zbytek z půl kilového balení noků a tentokrát s čerstvými bylinkami a žampiony.
Ingredience na druhou (houbovou) variantu
- 250 g gnocchi (připravených dle návodu)
- 1 střední cibule oloupaná a nakrájená na klínky
- 140 g plátkové slaniny, pokrájené na kostičky
- 4-5 očištěných hlaviček menších žampionů či čerstvých hub
- 1 lžíce másla a lžíce oleje
- namísto nového koření jsem použila čerstvý rozmarýn, lístečky pokrájené na drobno
- 1 lžičku sušeného česneku
- šalvějová sůl a čerstvě namletý pepř
- petrželka na servírování
Postup
Postupujte shodně jako v prvním receptu až do bodu, kdy dáte opékat do výpeku gnocchi (vynecháte nové koření). Tehdy přidejte ještě lžíci oleje a na plátky pokrájené žampiony. Posypte pokrájenými lístečky rozmarýnu a lžičkou sušeného česneku. Osolte a opepřete. Opečte do zlatova a pak opět přidejte do křupava opraženou slaninu s cibulí. Ještě společně prohřejte a servírujte s petrželkou.
Je to rychlé, vydatné jídlo s nekonečnou řadou možných kombinací chutí či surovin. Já to mám jako typ na jídlo z kategorie CDD (Co Dům Dá). Umím si v tom představit pórek či proužky grilované papriky nebo plátky česneku… či pikantní salám typu chorizzo anebo klobásku. Ale to už je na vaší fantazii i možnostech a chutích. Časově a na umění nenáročný recept i pro naprosté začátečníky, které se dá zvládnout uvařit i v parádním kvapíku! Moc jsem si pochutnala! Do křupava opečené gnocchi se slaninou, slaďoučká cibule to celé krásně doplnila nejen chutí, ale i jemnou texturou. V druhém receptu zase zavoněly zlatavé houby s rozmarýnem a sušeným česnekem. Myslím, že každý si vybere to “své”.
Idea
Šalvějová sůl mne výrazně překvapila. Pokud jí doma nemáte, tak smíchejte sušenou šalvěj s hrubší solí a v ruce jemně promněte mezi prsty. Uchovávejte v uzavřené nádobce pro další použití, třeba na sendvič s avokádem.
Tak si nechte chutnat, přátelé!
S láskou Madla.