Je to až k neuvěření, kolika borůvkami skandinávské lesy ještě oplývají! Je září a borůvkové keře se tváří jako že ještě není sezoně konec. A proč ne? Nasbírat pár litrů se dá vcelku snadno a pak už jen stačí vymyslet recept, kam s nimi… Tentokrát jsem dostala chuť na sladkou snídani. Venku na terase pražilo slunko už od rána a tak jsem si dopřála pár klidnějších okamžiků. Společnost mi dělaly lívance s jogurtem a borůvkovou omáčkou. Tohle jsou přesně ty okamžiky, na které si člověk rád vzpomene během tuhé skandinávské zimy. Je potřeba si takové vzpomínky prostě uchovat…
Recept není opět nijak komplikovaný, klidně můžete vařit i s dětmi a zapojit je do procesů v kuchyni. Skvrny od borůvek pouští vcelku obstojně, když je zakapete čerstvou citronovou šťávou 😉 . Následující rozpis je pro 4 osoby. Vy si množství upravte dle vašich požadavků. Těsto se dá připravit i večer před snídaní a uložit v uzavřené nádobě do ledničky.
Ingredience
- 2 hrníčky prosáté mouky (dejte obyč hladkou nebo mixujte celozrnou pšeničnou se špaldovou jako já); cca 220 g
- 2 čajové lžičky prášku do pečiva
- 1 čajová lžička jedlé sody
- 1 čajová lžička soli
- 2 hrníčky bílého jogurtu, použila jsem řecký, neb je hodně hustý; cca 450 g
- 1 vejce nejlépe pokojové teploty
- 1 hrníček mléka; cca 210 ml (zkoušela jsem kefír a nebylo to chuťově ono, těsto bylo dost kyselé)
- 1 hrníček borůvek opláchnutých a okapaných
- alternativně hrst či dvě ovesných vloček, pokud by těsto bylo řídké
- máslo či olej na smažení
na borůvkovou omáčku potřebujete
- 1/2 hrníčku studené vody; cca 100 ml
- 1 polévková lžíce kukřičného škrobu
- 1/4 hrníčku prosátého cukru moučka – zde neuvádím váhu záměrně, sladkost omáčky doladíte každý sám za sebe
- 2 hrníčky čerstvých borůvek ; cca 180 – 200 g
- kdo má rád, dá půl lžičky mleté skořice či kardamonu
- nebo přikápněte trochu vanilkového extraktu
Postup
Ve větší míse si smíchejte prosátou mouku, prášek do pečiva, sodu a sůl. V další o něco menší misce dobře ušlehejte metličkou vejce, jogurt a mléko. Tuto mokrou směs vlijte do suché směsi a důkladně promíchejte, aby tam nebyly žmolky. Opatrně vmíchejte hrníček borůvek tak, aby se obalily těstem. Pokud se vám směs zdá řidší (záleží jak saje vaše mouka vlhkost a jak hustý byl jogurt), tak se nebojte přisypat hrst či dvě ovesných vloček. Po promíchání nechte těsto chvilinku odstát, aby se mouka spojila s tekutinami, než si připravíte borůvkovou omáčku.
S borůvkovou omáčkou si moc hlavu lámat nemusíte, dá se vyrobit klidně i den dopředu. Je to snadné! Do kastrůlku dejte studenou vodu, kukuřičný škrob a prosijte cukr moučka (plus případné koření). Metličkou velmi dobře prošlehejte, aby se vše dobře rozpustilo. Teprve pak vmíchejte borůvky a za příležitostného míchání přiveďte suroviny na omáčku k varu. Vařte cca 2 minuty, až když borůvky začnou krásně praskat a pouštět šťávu, tak sporák vypněte. Ochutnejte a případně dolaďte cukrem (či citronovou šťávou, pokud jste přesladili..).
Rozpalte si nepřilnavou pánev a dejte lžičku tuku, na kterém budete smažit (já používám kokosový olej, neb se tolik nepřipaluje). Trošku ztlumte výkon sporáku o 1/4 a naběračkou lijte lívanečky ve velikosti dle vašeho gusta. Až se vytvoří pevnější okraje a uprostřed těsto nabublinkuje (cca 2 minuty), je čas lívance otočit a dopéct 1-2 minuty. Přendejte na talíř s papírovými utěrkami, aby se lívance zbavily přebytečného tuku.
Hotové lívance s jogurtem podávejte polité teplou borůvkovou omáčkou a celou porci ještě řádně pocukrujte moučkovým cukrem přes sítko. Já je miluju navrstvené na sebe, proložené čerstvými borůvkami v jednotlivých vrstvách a pořádný šplouch lahodné borůvkové omáčky! Podávejte ihned. Je to naprostá lahůdka! Ikdyž jsou v receptu (na můj běžný vkus) kvanta cukru, tak si vaše svědomí může oddechnout, neb se na těsto dá použít zdravější verze mouky, případně ovesné vločky. Celkově ve výsledku lívance s jogurtem nepůsobí vůbec nijak sladce a to díky šťavnatým borůvkám se svou typickou nakyslejší chutí. Tím, že borůvky jsou jak v těstě, tak v omáčce, tak tím pádem si chutě a vůně léta užijete dostatek! Zbylá omáčka se dá použít i na další dezerty, takže ji jednoduše přendejte do uzavíratelné nádoby a odložte do chladničky. Stačí jí pak mírně přihřát a je už zase připravena vykouzlit úsměv na vaší spokojené tváři.
Přeji dobrou chuť a příjemný start do nového dne! A nezapomínejte se usmívat 🙂
S láskou Madla.