Nezvyklá tropická vedra nás tady ve Skandinávii střídavě provází už od počátku května. Člověk hledá čím dál častěji možnosti, jak připravit kvalitní jídlo s minimem vaření, či nejlépe žádným… Letní studená polévka gazpacho z čerstvé zeleniny je přesně taková: stačí pouhý mixer, lednice a kopa čerstvé zeleniny, kousek staršího chleba a je hotovo za pár minut! Gazapacho je prostě volba pro letní horké dny! Studenou zeleninovou polévku můžete připravit i v předstihu předem.
Vím, v Česku zrovna tyto studené polévky nemají svou tradici, ale je to škoda a tady je možnost změnit tento postoj a rozšířit si obzory. Z polévky se totiž ne vždycky musí kouřit, jak je vařící 😉 . Již jsem zde na blogu postovala osvěžující okurkovo-jogurtovou studenou polévku a tuším, že zrovna teď vám přijde také k duhu, mrkněte ZDE.
U gazpacho polévky vyberte kvalitní suroviny, hodně zralá slaďoučká rajčátka, za studena lisovaný olivový olej a nejlépe domácí chleba. Věřte, že nebudete tohoto výběru kvality litovat. Dobře vychlazené gazpacho vás zasytí a hlavně v letním vedru báječně osvěží. V článku máte schované překvapení ve formě bonusového pokrmu, který se dá snadno připravit spolu s gazpacho polévkou… 😉
Studená polévka gazpacho je varibilní i z hlediska času. Lze ji připravit 1-2 dny dopředu. Nechejte polévku v uzavřené nádobě v lednici, bude kdykoliv připravena ke konzumaci. Jen ji řádně protřepejte a zamíchejte, aby se vše znovu dobře promísilo.
Není vůbec žádný problém gazpacho i zamrazit– k tomu používám zipové sáčky. Takto zamrazené polévka je super i na transport, kdy postupně bude rozmrzat a stále bude chladná-tedy vhodná ke konzumaci, třeba na piknik či výlet.
Ingredience
- 10 středně velkých velmi uzrálých rajčat
- 2 barevné papriky (nejlépe červené), zbavené semeníku
- 1 okurka salátovka
- 1 oloupaná cibule (červená, žlutá či pár šalotek)
- 1 velký stroužek česneku
- 1 lžíce agáve sirupu či medu
- cca 100 m olivového oleje (extra virgin)
- 2 lžíce červeného vinného/ sherry octa/ume octa
- sůl a čerstvě mletý pepř
případně trochu ledově studené vody na naředění
na ozdobu a přílohu
- hrst zeleniny (rajče, okurka)
- čerstvé zelené bylinky (petržel, bazalka, tymián, máta, citronový tymián, šalvěj apod.)
- opečený starší chléb potřený česnekem
- na sucho opražená semínka sezamu, dýně či slunečnice (klidně mix všeho)
- olivový olej extra virgin
- na zahuštění pár plátků chleba bez kůrky, chvíli namočeného ve vodě s pár kapkami červeného octa (pak dobře vyždímaného a natrhaného na kousky)
Postup
Pokud nemáte dostatek doopravdy dobře uzrálých rajčat, lze je nahradit loupanými rajčaty z konzervy, ale pečlivě vybírejte doopravdy kvalitní značku, tentokrát se neošiďte. Gazpacho je ze svého principu studéné polévky doopravdy o zralé a kvalitní zelenině a bylinkách. To samé platí o kvalitě použitého extra panenského olivového oleje a v gazpacho s ním vůbec nešetřete. Rajčat by v polévce gazpacho měla být doopravdy převaha, poznáte to na výsledné chuti i barvě. Gazpacho se vždy podává řádně vychlazené!
Všechnu zeleninu pečlivě očistěte a pokrájejte na kostičky. Okurku netřeba loupat, ale jen lžící vydlabat z podélně rozříznuté zeleniny její semínka s dužninou. Stroužek česneku zmáčkněte plochou stranou nože, oloupejte a pokrájejte na malinké kousíčky. Čerstvé bylinky dle vašeho výběru jen nahrubo posekejte.
Pokrájenou zeleninu s bylinkami dejte do dostatečně velké mísy a zakápněte agáve sirupem (medem), olivovým olejem (extra virgin), octem, osolte a opepřete. Zakryté nechte alespoň 30 minut odstát (klidně i 1-2 hodiny), aby se chutě s vůněmi prolnuly a zelenina pustila šťávu.
Je zde jedna zajímavá varianta pro ty z vás, co nebudou umixovanou polévku pasírovat přes sítko a chtějí polévku opravdu vydatnější/hustější. Použijte pár plátků staršího chleba, nejlépe kváskového. Natrhejte/nakrájejte ho na kousíčky a přidejte k zelenině, aby se do něj natáhly všechno to fantastické aroma.
Ve stolním mixeru umixujte (cca na dvě porce, to podle objemu mixovací nádoby) na padrť všechnu zeleninu. Ještě dle libosti dolijte olivový olej a dochuťte vše dle svých představ (záleží, jak uzrálá rajčata byla…) solí či octem.
Nyní máte dvě možnosti, jak gazpacho zpracovat dál:
První možnost je nechat umixovanou zeleninu tak, jak je a dát ji velmi dobře vychladit. Pak už stačí ji jen vyšperkovat opečeným chlebem, bylinkami a trochou posekaných bylinek (pažitka, petrželka či koriandr). Báječné je rozdrobit i kousek sýru feta na každou porci. Milovníci ostřejších pokrmů mohou své gazapacho vyšperkovat např.tabascem.
Nezapomeňte ještě zakápnout každou porci poctivou dávkou olivového oleje (extra virgin). Jestliže by letní studená polévka gazpacho z čerstvé zeleniny byla na váš vkus příliš hustá, nařeďte jí trochou ledově studené vody či přidejte 2-3 kostky ledu, který se rozpustí. Já se tého možnosti ale většinou vyhýbám, neb mne baví ta nenaředěná, koncentrovaná chuť zeleniny.
Nebo druhá varianta je (a to já mám nejraději) přecedit gazpacho přes hustý cedník a lžící si pomoci při protlačování zeleninové směsi přes oka sítka (i odspoda). Zbylou hustou zeleninou drť použijte na rychlou a chutnou domácí salsu. Stačí už jen přidat trochu passaty (drcených rajčat), limetkové šťávy, případně chili a zelený koriandr. No a máte hotový i bonusový pokrm k tortillám na večerní posezení s vašimi přáteli.
Výsledná polévka bude krásně barevná, ale ne tak hustá. Pokud letní studená polévka gazpacho z čerstvé zeleniny vám bude připadat poněkud řidší než je vám milé, tak to snadno napravíte, neb možností jak zahustit polévku máte hned několik.
První volbou je hustota sítka, přes který gazpacho protlačovat. Čím hustější sítko/cedník, tím jemnější textura a řidší polévka z toho bude.
Buď si namočte do vody s trochou vinného / sherry octa kousek chleba (bez kůrky) a pak ho vyždímaný rozmixujete spolu se zeleninou. Či můžete na sucho opražit hrst japonské strouhanky panko, či přidat sušené obilné klíčky, chia semínka atd. Zkuste na ozdobu přihodit přímo do polévky hrst semínek dle vašeho výběru (já zvolila konopné semínko) a část jich pak servírovat k jednotlivým porcím gazpacho. Každý si nabere a zahustí sám dle libosti.
Letní studená polévka gazpacho z čerstvé zeleniny miluje zdobení! Opražená semínka, na drobné kousky pokrájená rajčátka, okurka, papriky a samořejmě bylinky. Výběr je čistě na vás! Na stůl připravte sůl, pepř, olej, ocet a vše na ozdobu/ přílohu. Někdo si rád gazpacho ochutí i pár kapkami balsamico octa… Zkuste to také 😉
Podmínkou úspěchu je řádné vychlazená polévka gazpacho, servírovaná za horkých letních dnů jako vítané osvěžení, které i dobře zasytí hladové a žíznivé strávníky. Gazpacho je barevná, pestrá a voňavá letní polévka, snadná na přípravu a transport. Já sama jí vozívám s sebou gazpacho na výlety v dobře vychlazené termosce, přílohu v krabičce.
Během oslavy mých narozenin se letní studená polévka gazpacho z čerstvé zeleniny servírovala jako předkrm ve skleničkách, prostě jako velký ”panák” alkoholu. Moji hosté gazpacho neznali a velmi si tu osvěžující chuť v tropickém večeru pochvalovali. Podávala jsem polévku s krutony z jeden den starých baget potřených stroužkem česneku.
Bonus
Obrovský úspěch ale překvapivě sklidila i salsa připravená z tuhého ”odpadu” z přípravy polévky gazpacho. Byla to spíš taková nouzovka, kdy jsem dost nestíhala a pak mi přichází na mysl takovéhla skvělé nápady! Potutelně jsem se usmívala, jak jsem celou situaci promptně vyřešila a vymyslela… Ale pokud hledáte recept na pravou salsu, tak ZDE máte hned 2 možnosti!
Jinak další polévky všemožných chutí naleznete u mne na blogu v sekci polévky, přímo TADY. Nechte se inspirovat a pak tvořte podle svého…. 😀
Mějte se báječně letně, přátelé a ať vám chutná!
S láskou Madla.
Milá Madlo, prvně moc zdravím z moravského slovácka. Jsem ráda , že jsem natrefila na tvůj portál při hledání receptu na kečup. Rajčat mnoho. I naše kuřata a kachny si dají do zobáčků. Prosím co se týče toho pečného kečupu není tam toho cukru moc, je to kvůli konzervaci,Jink určitě Tvuj blog navštívím častěji, nejen kvúli vaření. Je to moc hezk騞e se dělíš s ostatními o své zkušenosti.
S PŘÁNÍM VŠEHO DOBRÉHO Jarka
Jarmilo, děkuji za váš komentář. A mohu jen potvrdit fakt, že cukr je v tomto receptu opravdu konzervant, který není radno podceňovat. Stejně tak to platí u povidel apod.
Je mi potěšením, že můj způsob sdílení radosti z tvoření v kuchyni má dalšího vášnivého čtenáře 🙂
Přeji krásné tvůrčí podzimní dny.
S láskou Madla
Milá Madlo, od loňska, kdy jsem si recept na těchto Vašich úžasných stránkách přečetla, servíruju gazpacho s velkým úspěchem na všemožných oslavách, zejména v teplejším počasí. Pravidelně ho dělám i ve dnech všedních, využívám toho, že v tomto stavu snědí zeleninu všechny tři mé děti:) Díky za všechny recepty, z nichž mnoho u nás zdomácnělo, krásné fotky, milé povídání a pozitivní energii, která z Vašich příspěvků vyzařuje. Ať se Vám dále daří!
Zdravím Kateřino, nesmírně moc vám děkuji za hřejivá a pozitivní slova! Je to pro mne velkou motivací i zadostiučiněním dávat do toho bloggu maximum ze sebe samé…
Ohromnou radost mám i z faktu, že díky tomuto úžasnému pokrmu konzumují kvanta zeleniny nejen vaš přátelé, ale zejména děti! 🙂 to je moc dobrá zpráva! Jen tak dál….dobrých zpráv není nikdy dost 🙂
Ještě jednou děkuji za vaše řádky hřejivé a mějte nádherný zbytek léta.
S láskou Madla