Skandinávské jaro už se doopravdy viditelně probouzí, mám z toho radost! Zejména s přibývajícím světlem, kdy začínáme v délce světla nenápadně každým dnem předbíhat střední Evropu. Bude tomu tak až do Midsommaru (Slunovratu), kdy slunce nezapadá vůbec. Nějak se ve mne probouzí i chuť zkoušet nové recepty nebo ty klasické prostě trochu osvěžit. Výsledkem jsou kváskové loupáky-makovky, jaké většina z nás pamatujeme z doby minulého režimu. Pokud si netroufáte na kváskové, zkuste ty z droždí dle receptu TADY.
Navíc jsem se odhodlala i ke sladkému pšeničnému rozkvasu. Pokud máte jen žitný kvas, nezoufejte, poradím vám, jak ho předělat na pšeničný sladký rozkvas snadno! Takže vzhůru do pekařské laboratoře u Madly 😎 . Rozpis je včetně MD na zhruba 1200 g heboučkého těsta, takže si na závěrečné kynutí připravte 2 plechy.
Ingredience
- cca 200 g aktivního (nabublaného) sladkého rozkvasu;
- 150 ml mléka
- 50-70 ml vody (dle savosti mouky)
- 70 g rozpuštěného sádla
- 100-120 g cukru (pro děti trochu víc přislaďte) nebo medu
- 1 vejce do těsta a 1 žloutek na závěrečné potření
- špetka soli
- 200 g hladké špaldové mouky (lze použít v celém objemu 500 g jen špaldu)
- 300 g obyčejné hladké mouky
- kdo má, přidá i zralé MD (mother dough / mateřské těsto); já jsem dala cca 100 g; recept je ZDE
- mák na posypání nebo sezam, plátkové mandle, ořechy…
Postup
Sladký rozkvas
V průhledné mističce si smíchejte 1 lžíce pšeničného nebo žitného kvásku (asi 25 g) s 50 g pšeničné mouky a 12 g cukru. Zamíchejte a dolijte ± 20 g vlažné vody. Celé to velmi dobře rozmíchejte vidličkou, i ode dna, žádná suchá místečka. Je to tužší hmota, klidně ji vytvarujte do kuličky a zvrchu lehce nařízněte do kříže. Zakryjte rozkvas proti osychání a nechte v teple vzejít. Pokud chcete, použijte celozrnou mouku a třtinový cukr, to už je na vás. Cukr lze s úspěchem nahradit medem.
Doporučuji použít na rozkvas vždy průhlednou nádobu, abyste viděli, zda a jak kvas pracuje.
Po zdvojnásobení objemu rozkvasu přidejte 60 g pšeničné mouky, 17 g cukru/medu a 30 g vody. Znovu nechte rozkvasit v pokojové teplotě na dvojnásobek. Ve výsledku budete mít ± 215 g aktivního sladkého pšeničného rozkvasu, který celý použijete do receptu. Toto druhé rozkvašení už bývá rychlejší než to první, tedy pokud máte kvásek v dobré kondici.
Těsto
Ve vodě s mlékem rozpusťte mícháním aktivní rozkvas. Jestliže budete přidávat MD, natrhejte ho na kousky a metličkou rozmíchejte ve vzniklé tekutině do úplného rozpuštění. Pak přidejte rozklepnuté vejce, rozpuštěné (ale ne horké!!) sádlo, cukr, špetku soli a mouku. V robotu hnětejte cca 8 minut na nízkou rychlost (1) a ještě 2 minuty na 2. vyšší rychlost. Měla by se vám utvořit kolem háku kompaktnější sametově hebká koule těsta, co se bude odlepovat od stěny mísy. Dobu hnětení uzpůsobte vašemu těstu, každá mouka se chová trochu jinak. Dejte do toho prostě intuici 😉 .
Uhnětené těsto nechejte přikryté v pokojové teplotě nakynout na dvojnásobek. Může to trvat 2-2,5 hodiny. Vznikne krásně sametové a pružné těsto, se kterým se vám bude dobře pracovat.
Tvarování loupáčků
Nyní si připravte po ruce 2 plechy s pečícím papírem (folií) na kynutí. Jste ve fázi závěrečného tvarování. Nyní máte 2 možnosti: pokud mají vaše kváskové loupáky-makovky vypadat krásně zamotané jako pravé francouzské croissanty, tak si klikněte na fotopostup ZDE, neboť nebudete tvořit jednotlivé malé bochánky, ale naopak jednu velkou placku, rozválenou rovnoměrně do tenka a rozdělenou na jednotlivé trojúhelníky. Smotávat je budete od té základny (krátké strany) trojúhelníku směrem ke špičce. Uložte je na plech spojem dolů.
Nebo budete mít klasické tlusťoučké kváskové loupáky-makovky, co známe z obchodů už od doby minulého režimu. Ten já tedy preferuji. Výborný fotopostup tvarování naleznete i TADY.
Vykynuté těsto vyklopte na lehounce pomoučněnou pracovní plochu a rozdělte na přibližně stejné kousky (použijte váhu, doporučuji). Já jsem si vyrobila 12 bochánků s váhou lehce přes 100 g (vy si je udělejte dle svých potřeb neb i miniatury jsou k sežrání jako stvořené 😉 ).
Každý kousek těsta si vytvarujte do bochánků tím, že kousek těsta prstama levé ruky povytáhněte ven (ouško) a zase vraťte ke středu těsta zatlačením palcovou hranou pravé ruky s lehkým pootočením celého kousku těsta. A pořád dokola, cca minutu. To celé opakujte až do doby, kdy bochánek bude držet kompaktně při sobě a bude mít krásné povrchové napětí. Tyto kouličky těsta odložte na pomoučněnou plochu a přikryjte utěrkou proti osychání. Nechte těsto cca 10-15 minut odpočívat.
Vezměte první kuličku a rozválejte válečkem na tenký podlouhlý ovál. V této fázi můžete dál i lžíčku náplně (za mne to byla povidla) a od té strany začít rolovat “rohlík”. Opatrně to utahujte při stáčení pohybem směrem ven do stran. Vytvarované kváskové loupáky-makovky uložte na plech švem dolů a hezky je zahněte do podkovy. Rozmístěte loupáky-makovky na plech s dostatečným rozestupem, neb ještě nakynou (aby se vám neslily v jednolitou hmotu, byla by to škoda).
Závěrečné kynutí a pečení
Plechy dejte do čisté igelitky každý zvlášť. Nechte v pokojové teplotě nakynout o 2/3 velikosti a pak dejte do lednice na dokynutí. V lednicovém kynutí jsem si udělala následující pokus: při 7°C jsem 1 plech nechala 12 hodin a pak upekla. Ten druhý plech jsem v těch samých podmínkách nechala o dalších 24 hodin déle a výsledek byl doopravdy výrazně chutnější! Celková textura byla ještě víc sametovější, vláčnější, prostě o třídu lepší! Chlad jde kynutí kváskového těsta prostě k duhu. A zásluhu na tomto faktu má i v mém případě použití MD.
Samozřejmě pokud tento čas nemáte, tak loupáčky nechte nakynout na dvojnásobek na plechu v pokojové teplotě. Nezapomeňte si včas rozpálit troubu na 220°C. Před vložením do trouby kváskové loupáky-makovky potřete 1 žloutkem (rozmíchaným vidličkou) mašlovačkou a hojně posypejte celým mákem.
Kváskové loupáky-makovky pečte v rozehřáté troubě na 220°C prvních 10 minut a pak stáhněte na 200°C a dopékejte podle barvy, ale loupáky-makovky by měly být až do kaštanově hnědé barvy vypečené. Celkem jsem pekla cca 18 minut, ale každá trouba se chová malinko jinak, takže si celkový čas dolaďte dle svých potřeb.
Pokud nemáte odvahu (nebo kvásek) na kváskové loupáky-makovky, tak klidně sáhněte i po verzi z droždí, která má svou nespornou výhodu v kratším čase přípravy. Je to opět klasika, kterou mnozí z nás pamatujeme z dětství a recept na loupáky-makovky z droždí naleznete TADY. Tímto původním receptem jsem se zároveň inspirovala k vytvoření nové kváskové verze loupáčků.
Kváskový loupák je doopravdy o poznání nadýchanější, déle si zachová vláčnost (trvanlivost) a sladký rozkvas jsem si v tomto receptu vyzkoušela poprvé. Určitě doporučím použít pšeničný kvásek, aby jste se vyhnuli chuťově výraznějšímu (kyselejšímu) “ocásku” žitného kvásku. Pokud vám sladký rozkvas zbyde, tak ho použijte třeba do kváskových palačinek (recept je TADY).
TIP!
Po letech praxe v pečení vám mohu doporučit 2-stupňový rozkvas. Zejména u přikrmování žitného kvasu pšenicí/špaldou se tento postup osvědčil, aby víc potlačil chuť žita v těstě (zejména u sladkého pečiva).
Aplikujte 2-stupňový rozkvas na sladko, nebo i na klasický na chleba. Tzn. že základní postup dokrmení ještě jednou zopakujte v pokojové teplotě: do již hotového rozkvasu dle klasického rozpisu přidejte opět to samé množství mouky, vody a cukru a znovu nechte vzejít.
Množství cukru ve sladkém pšeničném rozkvasu lze s úspěchem snížit na pouhých 6%, takže u tohoto konkrétního receptu na makovky do rozkvasu můžete přidat jen 3 g cukru namísto 12 g. Funguje a chutná to stále báječně!
Takže dobrou chuť a příjemný návrat do dětských let 😛 . Vychutnejte si kváskové loupáky-makovky s hrnkem melty, bílé kávy či kakaa a nedejte se ničím (nikým) rušit 😉
Krásné jarní dny vám všem přeje s láskou Madla.
Dobrý den, Madlo, chtěla bych Vám jeste jednou moc podekovat za tento uzasny a povedeny recept. Už jsem Vám sem sice psala, ale nedá mi to a musim napsat znovu. Zkousela jsem podle Vaseho receptu na kvasove loupaky udelat jak mazanec, tak i vanocku. Musim rict, že se mi nikdy nepovedly je udelat v te spravne konzistenci a chuti z celozrnné spaldy a panely, jako s tímto receptem. Už jsem ani nedoufala, že bych toho nekdy docilila a cca po dvou letech se mi to konecne povedlo a to diky Vasemu receptu a plus jeste kvuli drobnym upravam pri peceni, ktere jsem ziskala praxi se svou troubou. Ale nejvetsi diky patri prave Vasemu receptu. Bez neho by se to proste nestalo a jsem neskutecne stastná z výsledku, který se nam objevil na talíri. I Vase rady co jsem xkrat procítala na Vasem webu, jsou proste k nezaplaceni a moc dekuji, že na komentare a dotazy reagujete, odpovidate a radite. Je videt, že se o svuj blog skvele starate. Klobou dolu pred Vasi prací. Dekuji, že tomu venujete ten cas a dáváte si s tim praci.
Přeji krásné dny a jen tak dal.
S pozdravem,
Lucie
Lucie vaše řádky jsou balzámem na duši… To nadšení, pokrok, motivace….to jsou dnes poměrně vzácné atributy šťastného bytí! Jen tak dál, nesmírně vám fandím, protože do svého snažení dáváte tolik srdce a lásky!
Děkuji a přeji nekonečný zdroj tvořivé inspirace do vašeho života 🙂
S láskou Madla
Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli bych mohla pouzit na tento cely recept jen celozrnnou spaldovou mouku?
Dekuji za pripadnou odpoved.
Hezky vecer.
Lucie
Zdravím Lucie, takovou verzi loupáků /tedy špáldové celozrnno ozkoušené sama nemám, takže je to na vás být prvním pionýrem a prubnout to ;-).
Dejte nám pak prostřednictvím komentů prosím vědět, jak se vám zadařilo či co je potřeba poupravit.
Držím vám všechny palečky!
Zdraví Madla
Dobrý večer, vyzkoušela jsem loupaky jen z celozrnné špaldy a musim rict, že z toho vznikly naprosto uzasné loupacky, lepsi se mi nikdy nepovedly. I druhý den byly, jak čerstvé. Dala sem místo mleka jen vodu a v receptu, jak máte napsano vodu – dle savosti mouky, tak tu už jsem vůbec nepridávala. Základ bylo hnětení v ruce cca 35 minut (robota nemáme). Upravila sem postup na pečení. Takže jsem rozjela neprve spaldový kvasek (ze žitného) na dvakrat a po třetí už jsem rozjela na ostro podle Vašeho receptu, nechala dvanact hodin kvasit a pak jsem zadelala testo (v pet odpoledne) a prendala do vymazané nadoby a prikryla a v cca 22:OO hod. jsem ho jen prendala do lednice do druhého dne až do 22:OO (byla jsem v praci a takto to delam, když nemam cas a je to lepsí na tzv. prodlouzenou fermentaci, je to spíse ku prospechu 🙂 ). Na kvaskovém pečení se mi líbí, že si to můžete přizpůsobit podle svěho casu a ne jako u drozdní :). A tedy ve 22:OO jsem vytvarovala loupaky a nechala kynout do rana v pokojové teplote (máme doma kolem 20.ti stupnu), ráno na nas cekaly uplne nadherne vykynouté – NErozplaclé loupaky. A pak – cca v 8 ráno jsem jen zapnula troubu a pekla na horkovzduch pri cca 16O stupnich, cca 15 minut. Nebyly vůbec vysusené, naopak. Peču jen z celozrnné spaldy a volim vzdy takovéto prodlouzené kynutí – fermentaci, protože to má velké benefity, pro nase tělo a o to mi jde. Když necháme takto mouku dele prokvasit, tak problémové antiziviny – jako je lepek, fytáty a škroby, zredukujeme na minimum. Hodně o tom ví pani Stenzlova (mikrobiolozka), která mě hodně inspirovala. Proto pořád zkousím pect jen z celozrnné spaldy, neni to uplne jednoduché vse vychytat, ale s timhle receptem se mi to poprvé povedlo, tak, že by vazne chutnaly vsem i druhy den. Což se u mého celozrnného pecení moc nestava. Druhy den už jsou trosku tužší a je tam vyraznějsí kyselost a sladkost se trosku ztrací. A špaldová celozrnná mouka víc saje tekutinu. Ale veřím, že je vse o praxi a zkousení. Kazdopadně Obrovské díky patří Vasemu receptu. Je proste dokonaly. Takže mohu jen doporucit a přemyšlím, že bych z tohoto receptu vyzkousela i mazanec. Velikonoce se blizi a rikam si, že by mohl být skvelý.
Lucie děkuji za tak úžasný komentář, který naplněn naprostou vášní k tomu, co tvoříte! To je unikátní přístup a velice inspirativní! Kéž by takových nadšenců vašeho kalibru bylo čím dál tím více. Zvídavě zkoumáte, metodou pokusů se sama dopracováváte k jedinečné osobní zkušenosti. To se dnas opravdu tak často nevidí. To nadšení, sdílení, radostnost z vás prostě jen sálají…. A to je ta pravá cesta ke spokojenosti v mnoha úrovních života. A vy jste ji objevila! Gratuluji!
Vykouzlila jste mi spokojený úsměv nejen na tváři, ale zejména na duše tvůrčí bytosti. Za to vám patří můj velký dík a doufám, že si váš nádherný komentář přečte vícero čtenářů…
Mějte nádherné jarní dny a pokračujte ve své nádherně tvořivé cestě životem.
S láskou Madla
Dobrý den, moc jste mi padla do noty, kváskový chleba peču od září, zkouším, vymýšlím…neskutečné možnosti. Jíme doma, obdarovávám sousedy a známé! Do včerejška jsem si myslela, že tato úroveň mi stačí..ale po zběžném prolistování a pročtení vašich stránek jsem zjistila, že …nestačí. Loupáky peču už leta z droždí a jsou vždy ihned pryč. Na ty vaše jsem už teď natěšena. Dnes chci ale vyzkoušet vaše křupavé muffiny. Musela jsem vám napsat, vypovídat se, přeji krásný den, Ivana Pěnkavová
Ivano nesmírně děkuji za tuto reakci, ohromně mne potěšila! Jste můj člověk, pokud se stále chcete zlepšovat a rozšiřovat si obzory! To z nás dělá mnohem spokojenější lidičky 🙂
Takže za mne: pište, vypovídejte se a hlavně buďte plná nadšení jako doposud! 🙂 Tady na to je úžasný prostor!
S láskou Madla
Dobry den zkousim vas receptik vse funguje jak ma jen mam dotaz troubu mate na horkovzduch nebo bez? Dekuji
Markéto zdravím a na upečení těchto vláčných makovek používám úplně obyčejnou troubu bez horkovzduchu, vyhřívání odshora a odspodu.
Přeji krásné tvoření 🙂
S pozdravem Madla
Dobrý den Madlo, zeptám se, to prodloužené lednicové kynutí, nestane se pak, že po 24h v lednici jsou loupaky nakyslé? V lednici přece jenom ty kvasinky pracují, a když se peče první várka po 12h a další až po 24, tak ty druhé jsou u mně už nakyslé. Měla bych tedy pracovat s teplotou v lednici a na to delší kynutí ji snížit až k těm 3 stupňům, aby přestaly pracovat? Děkuji za vysvětlení.
Olgo, lednicové kynutí není o zastavení činnosti kvasinek, ale zpomalení jejich práce. Protože jinak vám těsto nenakyne a to nechcete mít placaté pečivo bez nadýchané střídy.. Zkuste ubrat rozkvasu. Zkoušejte, laborujte…
Madla
Výborné, Dekuji za recept. Měly takový úspěch, ze přemýšlím, zda by loupaky – těsto šlo zamrazit. Nemáte prosím zkušenost? Dekuji
Pavli, zkušenost sice nemám, ale pevně věřím, že zmrazit se dá (četla jsem o tom v zahraniční pekařské skupině). Ale přesný postup neznám, nicméně nebude těžké to z vaší strany prostě vyzkoušet a udělat si poznámky co a jak…
Madla
Sú krásne. Ja som teraz robila podľa iného receptu ale nie je to mre mňa ono. Chot dobrá ale..
Tak idem vyskúšať tie vaše. Len sa chcem opýtať ako dlho trvá ten proces dvojitého kysnutia rozkvasu. Ja budem používať ako vstupný špaldovy rozkvas a meniť ho na pšeničny…
Ďakujem. 😊
Moniko jse zvědavá na výslednou chuť dle tohoto rcp. Co se týká dvoj-stupňového rozkvasu, je to velmi specifická záležitost: od pokojové teploty, druhu mouky až po kondici kvasu. To druhé rozkvašení obyčejně trvá o třetinu méně času než klasický 1.rozkvas, neb je celý přírodní proces hezky rozjetý v teple. Klidně zůstaňte u špaldového kvasu bez nutnosti ho překrmovat na pšenici, nebojte se toho. Chuť bude vynikající i tak 🙂
Hodně štěstí!
Madla
Pani Madla,
tak musím povedať že tieto sa neskutočne podarili. Su ozaj waw. Aj keď je pravda dopriala som im aj kvasku nadmieru času. 😊
Ďakujem za skvelý recept.
Kvások som robila čisto špaldovy. A do cesta som miešala ako ste písala v recepte.
Moniko to jste trefila zcela přesně: sladké kváskové opravdu potřebuje čas, aby jste z něj dostala maximum chutí a vláčnosti. A to se vám podařilo excelentně vystihnout, takže naprosto rozumím vaší spokojenosti 🙂 špaldový kvásek je zrovna zde báječnou volbou, nedělala bych to jinak. Gratuluji k úspěchu a budu se těšit na další vaše zpětné “mlsné” vazby.
S láskou Madla
Dobrý den Madlo, děkuji opět za recept, jste moje nejoblíbenější pekařská (nejenom) blogerka. Mám hrozně ráda, když je mi vysvětleno, proč tohle jo a tohle ne a co se tane, když tohleto.. 🙂 Pokaždé pročítám i komentáře, tam je často dovysvětleno co jo a co ne.
Proto bych ráda napsala pár svých zkušeností, může pomoct dalším pekařům.
Sladký rozkvas jsem dělala s lžíce žitného kvásku. Do těsta jsem přidala o panák mlíka navíc – bylo moc hutné. Pak u krbu nechtělo kynout, po 5h tedy šlo do lednice a já spát. Ráno mě už čekal v míse balón! Pak jsem ztuhlé těsto rozválela, zamotala, za 3h byly loupáčky nádherně nakynuté, akorát mě pak zradila trouba, po 10min na 220 byly hodně tmavé a dalšich 200 7 min už zespoda na uhel. Ale i takhle vypečené byly jako mech – lehoučké a chutě vyvážené. Tenhle recept si zapíšu navždy do své pekařské knížky! Moc děkuju
Olinko, velice vám děkuji za tuto reakci! Moc si jí cením a další čtenáři blogu mohou teď čerpat i z vašich právě získaných zkušeností. A to je báječná věc! Jen tak dál, bravo!
Přeji krásné jarní dny a hodně štěstí!
S láskou Madla
Mila Madla dakujem velmi pekne za recept. Urobila som bez MD( do toho sa coskoro pustim) a tieto makovky su bozske. Najlepsie ake sme v zivote jedli 😆
Jani tato slova mne zahřála u srdíčka, neb makovky jsou doopravdy srdcovka doslova a do písmene :-). Moc děkuji!
Je to báječný recept, tak zcela unikátní pro českou tradiční kuchyni. Minule tu čtenářka psala, že z těsta upletla vánočku a byla naprosto nadšená! Za mne je to geniální nápad před blížícími se Velikonocemi, kdy pekař může sáhnout po ověřeném receptu a doplnit ho třeba o hrozinky či mandličky.
MD tomu sametovému těstu dá opravdy další chuťový rozměr, který se velmi těžko popisuje slovy… To si jednou sama vyzkoušíte, na to si klidně vsadím 🙂
Mějte krásné jarní dny a opatrujte se.
S láskou Madla
Děkuji za úžasný recept a návod k němu. Pekla jsem již 2x a pokaždé úplný luxus!
Ireno moc vám děkuji za zpětnou vazbu a je mi potěšením, že se vám těsto povedlo a chutnalo. Nedávno jedna čtenářka vyzkoušela toto těsto smotat do tvaru vánočky a mělo to ohromný úspěch (to byl jen tip, co s těstem lze dělat a s blížícími se Velikonoci bych zkusila klidně i mazance)-
Madla
Milá Madlo!
Srdečně Vás zdravím a děkuji za úpřímná slova vyznání z posledních nelehkých měsíců při rekonstrukci vašeho domku. Přeji Vám a všem Vám blízkým hodně zdraví a štěstí v tomto kouzelném roce 2020. A nám všem, sledujícím váš blog, přeji další inspiraci. A proto chci také poděkovat, protože Madlo, nechala jsem se vést Vaším receptem na kváskové loupáky a vytvořila jsem dnes úchvatnou lehoučkou kváskovou vánočku. Sama jsem překvapená, jak je chuťově dokonalá. Před Vánoci jsem už jednu upekla, ale s touto se nedá srovnat. Takže ještě jednou díky! Iva
Ivo, nesmírně vám děkuji za slova podpory a chvály. Vážně, díky moc! Vy sama jste odvedla ohromný kus práce, když jste nenechala svázat zažitou představou, že makovky/loupáky musí mít ten onen konkrétní tvar. Smotat to těsto do vánočky byl zcela geniální nápad, to se vám fakt musí nechat! Ta nadýchanost a chuť musely být společně zcela dokonalé! Já sama tradiční vánočku nemám ráda (ani konzistenci těsta a v podstatě ani chuť, ruší mne tam zejména rozinky) a tak mi váš nápad přijde naprosto geniální 🙂 Díky za něj !! Tuším, že to brzy prubnu na našich řemeslnících, neb makovky jsem jim ještě nepekla…
Přeji Vám, Ivo rok plný inspirace a pozitivního náhledu na život. Protože na tom stojí mnohé…i naše zdraví a pocity štěstí.
S láskou Madla.
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa nedá urobiť rozkvas hned naraz ? Musí sa robiť na dvakrát??
Eleno tento druh sladkého rozkvasu považuji já osobně za dokonalý. Je sepsán na základě mnoha zkušeností nejen mých osobních, ale i dalších velmi zkušených pekařek. Proto ho tak i publikuji a stojím si za kvalitou.
Ale samozřejmě si to každý připraví po svém.
Kafe si taky můžete připravit z instantní granulí během pár vteřin. Nebo si kávu ručně namlít, spařit,atd… Vše je otázkou preferencí chutí, kvality apod.
Takže za mne ano, připravte si rozkvas klidně jednodušeji 🙂 Je to na vás…
Madla
Chcela by som sa vás opýtať, mohla by som urobiť aj sladký kvások z lm?
Dominiko z principu věci odpovím ano, ač to ozkoušené sama nemám. LM je v podstatě tuhý kvas, takže nevidím důvod, aby to nefungovalo.
Madla
Dobrý deň, chystám sa upiecť tieto makovky,ale mám obavy zo sladkého rozkvasu. Čo sa stane ak urobím rozkvas z pšeničnej celozrnnej múky s vodou. A cukor pridám až po 12 hod do hotového rozkvasu? Kvások mám ražný. Už som piekla viac receptov od Vás a veľmi Vám fandím. Super návody. S pozdravom
Anetko, úplně nerozumím, proč si dáváte rovnou v předstihu strach do tvorby sladkého rozkvasu…? Ale samozřejmě nemusím rozumět všemu, to je v pořádku… K vašemu návrhu mohu říct jediné: jděte do toho a zkoušejte. Tento postup za sebe vyzkoušený tedy nemám, ale zkusit se má všechno 🙂
Držím vám palce 🙂
Madla
Dobry den, vcera jsem pekla podle vaseho receptu a musim rict, ze i kdyz jsem v peceni antitalent, tak to dopadlo nad moje ocekavani!!! Vyborne napsany recept, postupovala jsem dle casoveho harmonogramu a ono to opravdu funguje!!! 24h lednicove kynuti ma neco do sebe.
Dekuji moc, moji kluci si pochutnavali jedna radost 🙂
Stanko jsem moc ráda, že se vám recept líbil a povedl!
Lednicové kynutí má mnoho výhod nejen chuťových, ale zejména i těch praktických ohledně plánování pečení dopředu. Já na něj nedám dopustit!! 🙂
Přeji dobrou chuť a zdravím vás 🙂
Madla
Robím tento recept už pár mesiacov, stále dokola. Pridávam aj celozrnnú múku a používam pritom špaldu. Množstvá nemením.
Robím z neho makovky, buchty, dokonca ,vianočky 😍. Pre mňa je toto cesto univerzálne na čokoľvek sladké kysnuté, mňam. Najlepšie. Ďakujem za recept.
Andrejko, to mne velmi těší, že docházíme k obdobnému závěru v otázce univerzálnosti tohoto těsta-výsledný výtvor už je jen a jen na fantazii samotného tvůrce-pekaře. Hlavní se toho nebát a jít do výměny mouky kousek po kousku.. vždy z toho něco vyleze a já si jednotlivé pokusy i zaznamenávám na lísteček. Když se povede, přepíšu do sešitu s rcp 🙂
Mějte krásné tvůrčí dny, Andrejko 🙂
Madla
Dobrý den, už podruhé zkouším loupáky podle Všeho receptu a bojuji se sladkým rozkvasem, kvásek mám myslím v dobré kondici, ale jak do něj přidám cukr, tak konec. Sice při rozkvašení zvětší objem, ale téměř bez bublin, vůbec se to nedá srovnat s tím, co máme na fotce. Zkoušela jsem i čekat delší dobu než uvádíte v receptu a nic. Pak když se na to už vykašlu a zadělám na těsto, tak to bohužel nakyne jen napůl, ať čekám jak dlouho chci. Máte nějaký tip jak na ten sladký rozkvas? Postupovala jsem přesně podle návodu zde a nedovedlo se… Děkuji předem za odpověď
Barunko, takto na dálku se to dá jentěžko identifikovat, ale začala bych kvalitou kvásku…. Omladit, vést ho mimo lednic. Pokud přeci jen musí být v lednici, tak 24h před rozkvašováním vyndat, 2x dokrmit v teple. Sladký rozkvas potřebuje o dost delší dobu na rozjezd a zjistila jsem, že se mu lépe daří mimo celozrno…
Madla
Vynikajúce. Sú neskutočne nadýchané a chutné. Veľká vďaka za recept
Vladimíro děkuji za pochvalu, bez vašich šikovných rukou by to ale nešlo 😉 ! Jsem ráda, že chutnají!
Madla
Ahoj ja som si komentare k druhu kvasku precitala az teraz ked som uz zalozila 1.rozkvas pouzitim razneho kvasku tak som teda zvedava ako budu lupaky xhutit 🙂 nabuduce uz viem sko si pripravit ten psenicny…
Držím palce ať vše dopadne na výbornou.
Madla
Dobrý deň, poprosím vás o radu ako si spravím sladký pšeničný kvások. Zatiaľ mám ražny kvások, neviem ci ho môžem omladit s pšenično múkou alebo založiť nový – pšeničný?
Zdravím Karin,
vezměte lžičku vašeho žitného kvásku a dvakrát ho dokrmte pšeničnou moukou. Pak postupujte jako je napsáno v receptu na kváskové makovky. Funguje to velmi dobře. Já vedu jen jeden druh kvásku a vždy si ho v případě potřeby převedu na jiný druh mouky. Zdravý kvas to bez problému zchroupe 🙂
Ať se dílo podaří! 🙂
Madla
Ďakujem pekne 😍
Karin, není zač, hlavně ať se dílo podaří ke spokojenosti 🙂
Madla 🙂
dobrý prosím vás má to byť pšeničná chlebova? či hladká s ktorou sa má dokrmiť ten ražný kvasok?
Zdravím, ano použijte pšeničnou chlebou nebo celozrnnou. Je to na vás, co máte doma při ruce 😉
Madla
moc děkuji za vynikající popis….loupáčky jsou luxusní 🙂
Leonko rádo se stalo!! Hlavní je, že chutnají, neb jsou s láskou pečené 🙂
Přeji krásné letní dny plné pohody a báječných chutí 🙂
Madla