Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

Letní dny jsou plné barev, vůní, chutí….prostě nezapomenutelné! Čerpám z těchto živých vzpomínek celou dlouhou severskou zimu. Jedním z nezapomenutelných dojmů ve mně určitě zanechají křupavé fofr picklies okurky bez zavařování. Proč? Tak snadná příprava, variabilita obsahu, pestrost barvy zeleniny a koření se prostě nezapomínají! 😉 . Až dočtete na konec téhle stránky, pár skleniček křupavé fofr picklies okurky bez zavařování určitě vyzkoušíte a snad mi i dáte za pravdu… Okurky nakládačky mají v tomto receptu bezvadné využití a zůstanou extra křupavé!Není třeba žádného speciálního vybavení! Stačí jen těsnící sklenice s víčkem, nůž a zdravá zelenina. Za pár minut máte hotovo a ochutnávat můžete už za 3 dny! co víc si přát, ne? Ušetřený čas se dá strávit třeba čtením oblíbené knihy nebo čistě lenošivým nicneděláním 😎 . Volba je na vás…

Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

Ingredience

  • okurky nakládačky (pevné) nebo malé okurky hadovky
  • cibule, nejlépe červená ať vynikne barevně
  • několik vyloupaných stroužků česneku
  • oloupaná mrkev
  • kytice čerstvého kopru i s květy a stonky
  • celý pepř (nejlépe barevný)
  • další zelenina a koření dle chuti (křen, bobkový list, chili papričky, atd…)

na 1 litr nálevu:

  • 2 hrnky / 240 ml převařené vychladlé vody
  • 2 hrnky / 240 ml jablečného octa
  • 2 zarovnané lžíce kamenné soli (bez jódu, aby zelenina neztratila barvu)
  • 5 zarovnaných lžic cukru

suroviny

Postup

Připravte si sklenice s těsnícím šroubovacím uzávěrem, vypláchnuté vroucí vodou s kapkou jaru a octa, osušené. Nezapomeňte stejně tak ošetřit i víčka sklenic. Budete potřebovat zhruba 3 sklenice o objemu 0,7 litru nebo několik menších.

Okurky nakládačky kartáčkem dobře očistěte od hlíny a nečistot, namočte na pár hodin do studené vody v lavoru. Množství záměrně neuvádím, neb vše je závislé od jejich velikosti a taky kolik další zeleniny do sklenic dáte. Já měla necelý 1 kg krásně pevných malinkatých nakládaček. Okurky slijte, ještě propláchněte pod tekoucí studenou vodou a nechte okapat. Všechny měkké, pomačkané či nahnilé kusy odeberte, zkazily by se velmi rychle i s celým obsahem sklenice. Každou okurku pokrájejte na 0,5 cm silná kolečka. Tenčí nekrájím, neb pak už nekřupají po delším pobytu v nálevu.

pokrájenou zeleninu s kořením nandejte do sklenice, nijak nepěchujte, aby se okurky neotlačily

Mrkev oškrábejte, ořízněte od konců a pokrájejte na cca 3 mm kolečka – silnější jsou pak poněkud tvrdší na skus. Stejně tak nakrájejte i očištěnou cibuli. Česnekové stroužky vyloupejte a buď podrťte plochou stranou nože nebo pokrájejte na tenké plátky. Kytici kopru opláchněte od nečistot a broučků, dobře nechte okapat. Pokud budete přidávat vinné listy či listy z černého rybízu (dělávala moje babička), tak je též opláchněte a nechte dobře okapat. Křen stačí jen oloupat a pokrájet na tenká kolečka. Fantazii se ale meze nekladou, naložte klidně i další zeleninu….

Připravte si nálev smícháním všech surovin a zamíchejte až do rozpuštení cukru a soli. Není ani potřeba zahřívat. Důležité je zvolit kamennou sůl! Je bez přidaného jódu a minimalizuje změnu barvy u nakládané zeleniny. Můžete udělat i nálev zcela bez cukru, chutná to báječně! Tady ve Švédsku se často tento druh picklies dělá s nálevem právě bez cukru a je to sice moc dobrý nápad. Chutná to jinak než naše české sladko-kyselé okurky a já to prostě miluju! Pamatuji si, že i moji prarodiče dělali takové kvašáky do octovo-slaného nálevu bez zavařování. Takže návrat k tradici…

Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování jdou do finále! Vložte zeleninu do sklenic hezky na volno, prokládejte kusy kopru, nezapomeňte na celý pepř, klidně i hořčičná semínka apod. Nalijte nálev na zeleninu tak, aby byla všechny ponořená a maximálně tak 1 cm pod okraj láhve. Zavíčkujte, dobře víčko utáhněte a na chvíli překlopte celou sklenici vzhůru nohama. Ověříte si tím především těsnost sklenice a tím si předejdete zkažení jejího obsahu. Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování totiž nemají tak dlouhou trvanlivost jako klasické zavařovačky, ale o to víc jsou křupavější a barevnější – což lahodí oku každého mlsala 😉

volně naskládaná zelenina a koření ve sklenicích připravená k zalití nálevem

Skladujte křupavé fofr picklies okurky bez zavařování v chladu a temnu vaší lednice. Konzumaci zahajte nejdříve 3. den a při každém sáhnutí do sklenice pro její lahodný obsah použijte čistou vidličku, aby se nálev se zbytkem obsahu nezkazil. Nejdelší trvanlivost mám prozatím ověřenou 3 týdny, protože déle doma nevydrží – snědí se prostě beze zbytku 😀 . Když začnou tmavnout okraje okurek na řezu, je čas je urychleně sníst, aby nezkvasily.

Musím říct, že jsem milovník všemožné zeleniny nakládané na kyselo. A proto zkouším a testuji nové způsoby nakládání a fermentace, aby to nebyla chuťová nuda 😎 . Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování jsou báječná a fofrná metoda, která určitě nezklame! K domácímu chlebu s klobásou si prostě nedokážu představit lepší přílohu než právě tyto okurčičky, co křupou jedna báseň! Pokud hledáte další způsob zpracování okurek, ale s delší trvanlivostí, tak určitě zkuste tuto pikantní čalamádu (recept naleznete TADY).

Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

Včera jsme měli k obědu kuřecí křidélka na grilu, křupavé fofr picklies okurky bez zavařování, domácí kváskový chleba a zelný salát coleslaw (recept naleznete ZDE). Naprosto fantastická kombinace pro letní odpoledne spolu s dobře vychlazeným bílým vínem, co vám budu povídat… 😛 Život je třeba si užívat plnými doušky…

Idea

Máte nějaké oblíbené (třeba kupované) nakládané okurky? Tak po jejich zkonzumovaní lák / nálev vůbec nevylévejte (pokud tedy není již zakalený). Prostě do něj nakrájejte další okurky a zeleninu (postupujte jako v mém repceptu), zavíčkujte, dejte do chladu a začněte po 3 dnech konzumovat. Budete mile překvapeni a už nikdy lahodný nálev nebudete vylévat! To vám garantuji 😉

Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

Přeji dobré křupání a krásné letní dny plné barev, chutí a vůní, na které budete dlouho vzpomínat!

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

8 komentářů u „Křupavé fofr picklies okurky bez zavařování

  1. Valeria

    Dobry den pani Madla. Objavila som Vasu stranku a je fantasticka na jednoduche, zdrave varenie, pecenie ci zavaranie. Kedze kvaskujem chlieb a viacmenej len zo zitneho kvasku a z celozrnnej zitnej muky s malym pridavkom spaldovej muky, skusim urcite Vase spaldove buchty.
    Zaujalo ma picles, ale chcela by som sa spytat ci nahodou nemate recept na kvasene uhorky, ci inu zeleninu, tak, aby sa urobili v lete a jedli cez zimu? Je to vlastne prirodne probiotikum a teraz cez zimu sa to urcite hodi.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Valerie, děkuji za komentář a musím hned pochválit použití žitného rozkvasu do buchet-dělám to taky tak…vůbec se není čeho obávat!
      Co se týká přírodní fermentace zeleniny, tak takových receptů mám více než dost.. Jen je prostě nestíhám publikovat.. Neb mezi procesem vyroby od začátku do konce uběhne poměrně dost času a já pak zapomíná fotit 🙂 Dělám kysané zelí či velmi pikantní asijské kimchi (to je těžkotonážní chřipkobijec). Naše garáž je velkou základnou pro přírodní kvašeení, skleničky s různými obsahy mám na mnoha místech, což přivádí mého muže k šílenství(zejména z té aromatické stránky provázející tento proces dosti typickým zápachem) 😀
      Zkusím se tedy polepšit! Ale v mezičase vám dám tip na TOP stránky ohledně přírodní fermentace v podstatě čehokoliv: http://www.zkvaseno.cz. Geniální stránky obsahující fantastická moudra, zkušenosti, tipy recepty… Fakt web dělaní s vášní pro fermentaci… Zkuste k nim juknout, určitě objevíte něco pro sebe, co vás osloví..

      S láskou Madla

  2. Marie Štychová

    Tak v pátek jsem dozavařila padesátou sklenici cibulovo-okurkové čalamády,,,jdu sem jen tak nakouknout co je nového a on další recept na okurky. Ach jo 🙂 a protože je okurek zatím dost,,tak mi nezbývá nic jiného než tento recept vyzkoušet. Do konce léta už sem raději nakukovat nebudu 😀

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Marie, tedy musím se smát 😀 fakt přestanete nakukovat? Tomu se snad ani nechce věřit! 🙂 Hahaha a tak tedy mám přestat psát o dobrotách? 😉
      Zrovna tady laboruju doma s pár kily okurek nakládaček a dělám maminčiny “křupáčky” (rodinný recept po několik generací ověřovaný mlsnými jazýčky, aneb není co a proč na tom něco měnit..). A taky testuji své úplně první rychlokvašky (už se fakt nemůžu dočkat výsledku, to čekání na zkvašení je úmornéééé! 🙂
      Mějte krásné letní dny s bohatou úrodou a experimentujte s recepty, co to dá! 🙂

      S láskou Madla

  3. Hanka

    Madlenka,robila som…. sú uložené v chladničke 😂 ďakujeeeem krásne za recept….Hanka

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Haničko, děkuji za krásná slova chvály a pevně věřím, že budou stejně báječně chutnat, neb tyhle okurčičky se zeleninou vypadají tak nádherně!! U mne už zmizela první várka 3 sklenic a zítra budou připravovat další. Mmj. jsem do láku od svých oblíbených křupavých okurčiček z Lidlu naložila várku na kolečka pokrájených nakládaček s cibulí, tak se na to moc těším, až to ochutnám 🙂

      Přeji krásné a rozmarné léto.

      S láskou Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..