Mám jednu (z mnoha…) celoživotních neřestí: nesnáším odjakživa mrkev! Rozvařené, červené, rozplizlé cosi plovoucí na povrchu mastné polévky je moje celoživotní gastronomické trauma (maminka a babičky by mohly vyprávět, když už my ho vytvořily a taky si ho i užily v plné polní…) 😉 . Ale jak stárnu, tak se vědomě snažím tyhle bloky schované uvnitř mé hlavy nějakým způsobem zpracovat a vyčistit. Křupavá kvašená karotka s česnekem je moje osobní výzva, do které jsem šla s vědomím, že když miluju vše kvašené, tak karotka by mohla v mém mozku snad ”projít” cenzurou. A stalo se!
Okamžitě po prvních křupavých zakousnutích mi došlo, že je to fantastická delikatesa a zalitovala jsem, že naloženou sklenici mám jen jednu jedinou a šla pořídit další mladou křehkou mrkvičku k farmářovi 🙂 . Konečně má pažravost zvítězila nad mým vzdorovitým mozkem! Hurá!
Následující rozpis je na jednu klasickou zavařovací sklenici o obsahu 1/2 litru, ale rozhodně si jich udělejte víc, pokud máte mrkve dostatek. Křupavá kvašená karotka s česnekem je báječná delikatesa i jen tak sama o sobě, když vás dohoní mlsná či jako malé občertstvení při posezení s přáteli u sklenky vína. Vůbec se není třeba obávat česnekového aroma, neb to díky fermentaci (kvašení) velmi zjemní. Takže společensky přípustná mlsota… 😉
Ingredience
- 1 svazek čerstvé mladé karotky se zelenou natí
- 2-3 stroužky česneku, oloupané a rozmáčknuté
- 2 lžíce posekané natě kopru
- 1 zarovnaná lžíce mořské nebo kamennné soli bez jodu
- 1 zavařovací sklenice s těsnícím víčkem
- převařená voda
- jako bonus pár kuliček růžového pepře
Postup
Dejte si záležet na čerstvosti křupavé mrkvičky. Karotce uřízněte zelenou nať a silný (dřevnatější) vršek pod ní. Čerstvou mladou karotku nemusíte vůbec nijak loupat, stačí ji pořádně opláchnout a drsnou stranou čisté houbičky na nádobí odrbat případné nečistoty. Podle velikosti sklenice upravte délku karotky případným přeříznutím napůl a u silných kusů i podélně. Malé křupavé karotky nechte vcelku (ty jsou nejlepší).
Převařte si vodu na nálev a také spařte sklenici s víčkem, ve které křupavá kvašená karotka s česnekem bude kvasit. Sklenice by neměla mít moc úzké hrdlo, neb se tam pak karotka špatně vkládá a ještě hůř pak doluje ven…
Stroužky česneku lehce rozmáčkněte plochou stranou nože, půjdou krásně oloupat a navíc tímto způsobem z česneku dostanete maximum aroma. Očistěte i kopr, pokrájejte ho na jemno. Pokud přidáte kuličky růžového pepře, nechte ho vcelku. Pokud máte rádi křen, tak ho tam kousek také přidejte.
Nyní už jen stačí karotky naskládat na stojato do připravené čisté sklenice, přihodit stroužky česneku a kopr (případně růžový pepř). Vše zalijte vodou tak, aby zelenina byla pod hladinou a přitom zbyl nahoře alespoň 1 cm okraj volného prostoru pod okrajem sklenice. Křupavá kvašená karotka s česnekem bude potřebovat svůj prostor na kvašení a bublání, takže to doopravdy nelijte až úplně plné, aby vám to nebouchlo.
Uzavřete pevně těsnící víčko. Celou sklenici několikrát pěkně protřepejte, aby se sůl rozpustila a nechte ji v pokojové teplotě stát 4-7 dnů. Křupavá kvašená karotka s česnekem si bude pěkně kvasit bez vašeho zásahu a to je na tom to krásné! Matka příroda si poradí i bez našeho zásahu (ostatně jako téměř vždycky..).
Zhruba po 4 dnech opatrně otevřete sklenici s karotkou. Ujde z toho trochu plynu a nálev bude lehce zakalený. Ochutnejte, zda křupavá kvašená karotka s česnekem je dostatečně kyselá pro vaše chuťové buňky, je to individuální záležitost. U silných (starších kusů) karotky nemusí ještě dojí k úplnému prokvašení a mohou být tuhé (proto je rozřezávám podélně a napůl). Pokud se vám chuť ještě nezdá dostatečná, nechte karotku ještě dál kvasit v pokojové teplotě (až 7 dnů celkem).
Pokud je chuťově vše dle vašeho gusta, tak křupavá kvašená karotka s česnekem teď přijde uskladnit do chladu, kde vydrží celé měsíce. V mém prvním pokusu se mi křupavou karotku nepodařilo uchovat déle než několik dnů, neb jsem jí regulérně prostě s prominutím sežrala téměř na posezení celou sklenici úplně sama. Tak dlouho jsem chodila uzobávat a uzobávat, až nezbyla jediná mrkvička 🙂
Křupavá kvašená karotka s česnekem je pricipielně v podstatě to to samé, jako když připravujete okurky rychlokvašky. Nálev by se měl osolit cca 3% – 3,5% soli z celkového objemu tekutiny v nádobě (pojistka toho, že vám tam nezačne kvasit nežádoucí organismus), Pár dnů kvasit v teple za nepřístupnosti vzduchu a pak šup do chladu na dlouhé měsíce připravené ke konzumaci. Vychází mi 1 zarovnané polévková lžíce soli (15 ml) na 500 ml vody. To je celé kouzlo, přátelé, nic víc v tom není. To fakt zvládne každý.
Důležitý faktor je druh soli. Využívá se kamenná, himáljská či mořská sůl bez přidaného jodu. Díky ní kvašená zelenina postupem času úplně nevybledne (pestré barvy zeleniny vypadají lákavěji pro oko gurmána, co si budeme namlouvat, že?).
Za sebe vám mohu doporučit jediné: připravte si víc než jedinou sklenici téhle fantastické zdravé dobroty! Křupavá kvašená karotka s česnekem má velice dobré účinky na lidský organismus, protože díky kvašení (fermentaci) si doma vyrobíte přírodní zdroj vitamínů a laktobacilů a další nespočet zdraví prospěšných látek (jako kysané zelí). Za tohle vám bude vaše tělo doopravdy vděčné!
Já jsem si dovolila zaexperimentovat. Do další várky jsem použila naťovou cibulku a hráškové lusky přidané ke karotce s česnekem. A pár sušených semínek chili papriček, jak jinak u mne, že? 😉 . Určitě bych se nebála použít i malinkaté křehké růžičky syrového květáku či malé mladé kukuřičky. Zkusit se má ledasco, ne?
Křupavá kvašená karotka s česnekem chutná naprosto fantasticky a to prosím čtete řádky celoživotního odpůrce mrkve!! 😀 Je to hluboké osobní přiznání! Česnek velmi zjemní a jeho aroma se prolne celým obsahem sklenice velmi nenápadným způsobem. Váš dech po požití fermentovaného česneku nebude společensky nepřijatelný 😉
Jestliže hledáte další způsoby zpracování letní úrody zeleniny, tak zkuste tyhle báječné maminčiny křupavé okurčičky dle našeho rodinného receptu (klikněte ZDE). Existuje mnoho způsobů konzervace a tady máte typy z mého blogu, včetně pečených povidel a dalších delikates. Seznam najdete TADY.
Přeji vám báječné letní křupání, přátelé!
S láskou Madla.
Dobrý deň pani Madla,
milujem fermentovanie, no táto kombinácia mi doposiaľ nenapadla. Ďakujem za úžasný tip. Píšete ľudsky a pútavo. Máte moje like a share, s tým sa jednoducho musím podeliť s ostatnými 😀
Krásny jesenný deň želám!
So srdečným pozdravom
Bernadeta Imrich (Berka)
Bernadetko děkuji moc za povzbuzující slova a jsem velmi poctěna, pokud to šíříte a sdílíte dále…. Dělte se, sdílejte, radujte se…radost se násobí, pokud je nás víc 🙂
Přeji mnoho úspěchů 🙂
Madla