Domácí kvásková granola

Zaznamenala jsem zvyšující se ceny potravin a osobně mne zaujala granola. Když jsem si přečetla složení na krabici, tak jsem usoudila, že to přeci nemůže být nic tak složitého vyrobit si granolu doma. Domácí kvásková granola je navíc bez nezdravých přidaných konzervačních látek, emulgátorů, ”éček” apod. Zvolíte si semínka, ořechy i sušené ovoce přesně tak, jak to máte rádi vy sami, nikoliv výrobce kdesi ve fabrice. Moc se mi zalíbila i myšlenka nechat tyhle dobroty zfermentovat za pomocí kvásku a semínka nastartovat namáčením ve vodě. Domácí kvásková granola obsahuje přebytečný kvásek nahromaděný při omlazování kvásku. Bonusem je, že při fermentaci s kváskem se vytvoří kyselina mléčná a ta napomáhá našemu tělu se vstřebáváním minerálů. Co víc si přát, že?

Domácí kvásková granola je báječná s jogurtem

Domácí kvásková granola je dobrá i v základní verzi bez sušeného ovoce a ořechů či koření, ale skořici si tam ponechte. V receptu uvádím hrníčkovou metodu, ale u některých surovin i přibližnou orientační váhu. Já sama v reálu odměřuju na hrníčky o objemu 250 ml.

Zejména u rozkvasu je přesná gramáž ošemetná záležitost, protože když budete mít rozkvas s vyšší hydratací (řidší) a hned to bude lehčí, ikdyž objem bude stejný.. Proto se přikláním k hrníčkovému způsobu odměřování v tomto receptu. Nicméně ve výsledku po upečení budete mít přibližně 3 zavařovací sklenice plné granoly.

Domácí kvásková granola

Ingredience

  • 1 hrnek aktivního rozkvasu (běžný nebo ”odpadní” při omlazování kvásku) cca 250 g
  • 1/2 hrnku rozpuštěného kokosového oleje cca 100 g nebo ořechového másla, viz níže
  • 1/2 hrnku tekutého medu (či dalších sladidel, viz článek) cca 220 g
  • 3 hrnky obilovinových vloček (žitné, špaldové, ovesné) cca 320 g

 

  • 1 hrnek dýňových semínek
  • 1 hrnek slunečnicových semínek
  • 2-3 hrnky vody pokojové teploty

 

  • 2 lžičky mleté skořice nebo mixu koření (viz níže)
  • 1 lžíce vanilkového extraktu
  • 2 lžičky himalájské jemné soli
  • 1 hrnek ořechů, sušeného ovoce atd (viz níže)
  • 1/4 hrnku rozpuštěného kokosového oleje; cca 50g
  • 1/4 -1/2 hrnku tekutého medu/sirupu (např. melasy či javorového sirupu); cca 100 g a více

základní suroviny: rozkvas, med, kokosový olej, špetka soli, vločky, semínka, sušené ovoce – různé kombinace

Postup

Záměrně jsem rozdělila ingredience do různých odstavců, protože recept má 2 části: první je fermentace a druhá je už ladění chutí a příměsí. Med a kokosový olej se objeví v postupu i surovinách celkem dvakrát. Sušené ovoce je možné přidat v jakékoliv fázi receptu (ozkoušeno).

Výběr kokosového oleje ze za mne TOP díky snadné práci s ním. Pokud ho použít nechcete/nemůžete, tak sáhněte po jakémkoliv másle z ořechů. Vyzkoušené mám arašídové máslo, které je běžně dostupné v obchodech. Jen je dobré ho předem nahřát třeba ve vodní lázni, neb je vcelku dost tuhé.

Domácí kvásková granola

V uzavíratelné větší nádobě smíchejte rozkvas s první várkou tekutého kokosového oleje (1/2 hrnku) a medu (1/2 hrnku). Nejlepší na míchání je asi kovová metlička, neb zpočátku to půjde malinko ztuha propojit (záleží na hustotě kvásku, řidší je lepší). Pak přisypte vločky. Já jsem smíchala hodně tvrdé žitné a špaldové spolu s klasickými ovesnými vločkami v přibližně stejném poměru od každého druhu (ale to je na vás, udělejte klidně jen jednodruhové). Už nyní lze vsypat nasekané sušené ovoce, funguje to velmi dobře, chuťově velmi srovnatelné s přidáním až po fermentaci.

Nejlépe vidličkou či měchačkou dobře spojte vločky s tekutinami v míse. Uzavřete nádobu a nechte v pokojové teplotě stát 6-8 hodin. S delším časovým rámcem se zvyšuje chuť fermentace. Já jsem zvolila zlatou střední cestu 7 hodin fermentace při 23° C.

Ve stejnou dobu si propláchněte dýňová a slunečnicová semínka ve studené vodě v cedníku. Pak je přendejte do sklenice s víčkem a zalijte semínka studenou čistou vodou tak, aby měla dostatek vody pro nasáknutí a namáčení. Na přesném množství nesejde, nakonec tu vodu stejně slijete. Nechte namočená semínka stát v pokojové teplotě stejně tak dlouho, jako fermentuje rozkvas s vločkami.

Pokud se rozhodnete fermentovat déle než 8 hodin, tak semínka po 8 hodinách propláchněte čistou vodou, slijte a uložte uzavřené do chladu.

Domácí kvásková granola má úžasnou strukturu

Tím máte za sebou první část receptu. A teď přijdou na řadu suroviny z posledního odstavce ingrediencí (koření, ovoce, ořechy, med, kokosový olej).

Po uplynutí doby fermentace zapněte troubu na 160° C, oboustranný ohřev. Připravte si velký hluboký plech, vyložený pečící folií (či pečícím papírem). Jestliže chcete použít horkovzduch, tak uberte teplotu o 10° C a zkraťte o pár minut i celkovou dobu pečení.

Domácí kvásková granola s nádhernou strukturou semínek a ořechů

Ještě si nasekejte sušené ovoce a ořechy, pokud je budete přidávat do granoly. Já jsem použila domácí křížaly z jablek (excelentní volba), sušené brusinky, vlašské ořechy, mandle nahrubo nasekané a pár i těch plátkových, konopné semínko, zlatý sezam, kokosové vločky apod. Ale nebojte se třeba sušených datlí, borůvek, višní, ananasu či meruněk. Všechny tyto suroviny lze přidat už v první fázi fermentace, mám ozkoušeno obojí se srovnatelným výsledkem.

promíchejte rozkvas s medem, kokosovým olejem a dalšími surovinami z receptu

Při použití ořechů do receptu vám poradím jeden trik, který vám dost usnadní přípravu: ořechy nasekejte na hrubo, opražte je pomalu na suché nepřilnavé pánvi a ještě horké je nasypte do tekutého medu (1/4 hrnku) a kokosového oleje (1/4 hrnku) – tedy ingrediencí ze 3.odstavce. Horké ořechy velmi usnadní promíchání medu s kokosovým olejem.

Následně namočená semínka propláchněte čistou vodou přes cedník a nechte je okapat. Pak je přidejte k rozkvasu s vločkami. Dobře to celé promíchejte! Půjde to ztuha, ale dřevěná měchačka si tou hmotou poradí. Pak smíchejte sušené ovoce s kořením a solí a přisypte k fermentované směsi vloček.

Volba koření: i čistě jen samotná skořice stačí, nicméně nebojte se experimentovat třeba s kardamonem, mletým zázvorem či hřebíčkem, určitě si najdete to pravé pro vás.Zajímavou chuťovou variantou je namočit křížaly či jiné sušené ovoce na pár hodin do rumu – za mne vřele doporučuji!

Domácí kvásková granola

Úplně nakonec přijde kokosový olej a med či nějaké dobré sirupy. Použila jsem med, melasu a zbytek javorového sirupu. Přesné množství sladidla si určete ale vy sami ochutnáváním.

Zásadním krokem je dobře všechny suroviny promíchat, aby se chutě mohly prolnout navzájem. Pak vše vyklopte do hlubšího plechu a rukama či stěrkou pokud možno rovnoměrně rozprostřete po pečící folii/papíru. Dejte péct do trouby na střední příčku trouby na cca 45-55 minut. Záleží jak moc křupavá vaše domácí kvásková granola má být.

Domácí kvásková granola po závěrečném zamíchání před pečením vypadá trochu nevzhledně 🙂

Během pečení každých 10 minut granolu prohrábněte měchačkou či vidličkou. Případné příliš velké slepené kusy oddělte od sebe, aby se také propekly. Důležité je granolu nespálit, byla by to totiž věčná škoda! Domácí kvásková granola v sobě skrývá tolik fantastických přísad!

Po vytažení z trouby bude granola stále ještě vlhká, proto ji nechte úplně a postupně vychladnout. Klidně přes celou noc může domácí kvásková granola stát na stole přikrytá utěrkou. Ten čas jí vskutku dopřejte.

Domácí kvásková granola po upečení

Domácí kvásková granola se skladuje ve vzduchotěsné nádobě, v chladnější místnosti (já jí mám na polici v garáži, kde jsou i zavařeniny, nakládané zelí či okurky). A jak  se domácí kvásková granola konzumuje? Přesně tak, jako ta, co si koupíte v obchodě.

Má milovaná kombinace je spolu se zakysanou smetanou a trochou sirupu (mám domácí rebarborový, smrkový, rýmovníkový atd.), navrch kousky čerstvého ovoce či ovocná dřeň. Fajnšmekři si přikrouhají pár hoblinek tmavé čokolády 😉 Mnohdy si beru granolu je tak, bez čehokoliv, jako zdravou verzi mlsání při práci na počítači či při sledování filmu.

Domácí kvásková granola

Z uvedeného množství surovin vznikly ve finále 3 plné zavařovací sklenice, takže moje dušička má na nějakou dobu vystaráno se zdravějším mlsáním. V zipovém sáčku dokonale uzavřená domácí kvásková granola se mnou cestovala i na dovolenou k moři. A jak se tam hodila, když už se mi zajedly všechny ty francouzské bagety a croissanty…! Domácí kvásková granola je dobrá volba, jak využít přebytečný kvásek z omlazování a ještě si navíc dopravdy pochutnat!

Domácí kvásková granola prostě jen tak… na mlsání….

Kdybyste nevěděli, jak na omlazení kvásku, mrkněte na tento článek ZDE, úplně dole v odstavci IDEA. Je tam přesný postup, jak na to…. Jinak z přebytečného kvásku můžete připravit i luxusní tenké palačinky, recept je TADY.

 

Přeji vám zdravé a chutné křupání!

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

46 komentářů u „Domácí kvásková granola

  1. Klára z Budějovic

    Moc děkuji za skvělý recept – měla jsem trochu obavy z možné chlebové chuti, ale proces fermentace vedl k ještě delikátnější chuti, než jsem kdy zkusila, navíc je mnohem zdravější než na sucho pečená. Jediným problémem tohoto receptu je, že kdo jednou zkusí, víckrát nechce jinak😊což je u takto kvalitního jídla v pořádku🤗

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Klárko, těší mne, že jste úspěšně překonala své obavy a výsledek vás mile překvapil 🙂 O to větší je má radost a ůsměv na tváři 🙂

      Díky a ať se i nadále daří 🙂

      S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Lenko, pokud napíši “1 hrnek ořechů, sušeného ovoce atd.”, tak to znamená 1 hrnek mixu všeho dohromady…popravdě nevím, jak jinak to srozumitelně napsat, moje čeština občas pokulhává…snad to bude stačit.

      Madla

  2. Andrea

    Dobrý večer p. Madla,
    rada by som sa opýtala na vločky. Ak by som ich predtým premyla vo vriacej vode a nechala odkvapkať, vadilo by to nejak pri tej 8hod fermentacii a pečení, ak by zostali také mokrejsie? Ďakujem za odpoveď
    S pozdravom Andrea

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Andreo, tuto možnost jsem ještě nezkoušela a tak budete zkoušet sama za sebe. Já si tipuji na prodloužení doby pečení (byť při nižší teplotě), aby vločky dobře uschnuly. Vlhkost je nežádoucí u finálního výrobku, granola by měla být dobře proschlá a křupavá. Navíc vlhká granola by mohla mít kratší kratší trvanlivost.

      Madla

  3. Olga

    Dobry den, poradite mi prosim? Delala jsem podle receptu, akorat bez sladidel (ty nepozivam). Chtela jsem dosladit bananovym pyre. Vim ze se doslazuje i jablecnym pyre/dzusem. Ve finale ale granola se nepropekla. Celkove i bez bananu byla hrozne mokra, jednolity slepeny kus. Pekla jsem ji tak dlouho, promichavala, az se spalila. Velmi skoda surovin. Co prosim delam spatne? Kdyz nepridamnani ten banan, myslite si ze se propece?

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Olgo s pyré jsem zatím granolu nepřipravovala. Buď můžete zkusit jinou alternativu slazení anebo uverte při pečení na teplotě, klidně ho přerušte, dibře rozmělněte slepence a opět pečte pomalu na nižší teplotu (klidně snižte i o 20C). Budet to hokus pokus, ale určitě to vychytáte. Navíc každá trouba peče fakt jinak… Rozmělńování slepených kusů je velmi podstatný krok při výrobě granoly.

      Madla

  4. Broňa Huňátová

    Dobrý den, chci se jen zeptat, jestli kvásek má být pšeničný nebo může být i žitný. Děkuji a přeji krásný den! Broňa

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dobrý den, použijte jakýkoliv kvas, co doma máte… Já pekla z celozrnného žita 🙂

      Madla

  5. Ola

    Dobrý den Madlo,
    pročítám komentáře pod různými příspevky, i vaše články, abych se dozvěděla , jak je to použitím toho “odpadního” kvásku.

    Sbírám ho třeba týden , každý den přibudou ve sklenici 2lžíce.

    Tzn. že na dně sklenice je kvásek starý 7dnů a nahoře třeba 1 den. Toto všechno můžu použít hned z lednice na granolu, nebo je nutné celý tento odpadní kvásek rozkvasit a jestli ano tak jak, když ho mám 150g tak tam přisypat 75g mouky a 75g vody, tzn, 1:1?
    Děkuji za vysvětlivku 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Oli, odpadní kvásek se už nerozkvašuje a použije se tak, jak ve sklenici je..Vůbec to ničemu nevadí, nemá to vliv na kvalitu výsledného výrobku.

      Madla

  6. Marika

    Dobrý den. Mohu místo kokosového oleje použít běžné máslo nebo olivový olej? A je možné zpomalit fermentaci v lednici? Děkuji.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Mariko zdravím, olivový olej je velmi aromatický (tedy pro mne) na tento druh sladkého pečení. Máslo by asi šlo, ale ozkoušené nemám…preferuji rostlinná másla. Postup mám ozkoušený tak, jak je na webu popsaný, jiný nemám. Pokud se týká pomalé fermentace v lednici, nevidím v tom žádný problém, tak zkuste. Nezbývá než se vydat vlastní cestou výzkumu… 🙂

      Držím všechny palce, ať se dílo podaří.

      Madla

      1. Lenka

        Dotaz Mariky je sice staršího data, ale třeba bude odpověď pro někoho, kdo se k receptu dostane později. Já olivový olej na pečené müsli používám spolu s máslem, v poměru 1:1. Taky bych dříve měla z olivového oleje strach, nehodí se mi ke sladké granole, ale jednou jsem müsli s olivovým olejem ochutnala a nebyl vůbec cítit. Takže ano, použít se dá. Jinam Madlo, granola podle Vašeho receptu je právě v troubě, jsem moc zvědavá, jak se na chuti projeví kvásek, müsli běžně peču, ale kváskové jsem ještě nezkoušela. Lenka

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Leni moc děkuji za sdílenou zkušenost, která určitě někomu dalšímu pomůže v rozhodování při výběru tuku do granoly. Doufám, že granola chutnala ve finále a byla jste spokojena 🙂

          Madla

  7. Olga Kulhanková

    dobrý den, našla jsem vás předevčírem a dnes jsme obědvali kváskové lívance, mimochodem parádní…
    ještě jsem stále začátečník a hodně pojmú mi není jasné, chtěla bych se zeptat jak udělám cituji – “aktivní rozkvas (běžný nebo ”odpadní” při omlazování kvásku) cca 250 g”, když v jiných receptech uvádíte jak udělat rozkvas – kolik mouky a vody na 1 lžičku mateřského kvásku – omlazovala jsem před třemi týdny
    určitě se ptám jako hotentot, ale tato granola mně zaujala a ráda bych ji zkusila
    už předem děkuji za odpověď a děkuji, že jste, za vaši práci a krásný blog

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Milá Olgo, žádný dotaz není hloupý a je správné se ptát, pokud nevím… Já jsem za dotaz ráda! 🙂

      Aktivní rozkvas je kvásek smíchaný s vodou a moukou, posléze ponechaný v pokojové teplotě, při které vznikne aktivita projevená bubláním a zvětšením obsahu v nádobě. Prostě bakterie a kvasinky dostaly najíst a začnou se množit a tím vznikne rozkvas. V základu běžných rcp je rozkvas vyroben stejným poměrem voda:mouka a k tomu trocha kvasu – tomu se říká 100% hydratace v pekařských procentech.
      Takže pokud je potřeba například 200g aktivního rozkvasu, tak si ho vyrobte ze 100 g mouky a 100 vody plus lžičky kvásku a nechte nabublat. Vyrobíte tak tak rozkvas se 100% hydratací, který se běžně používá u valné většiny běžných rcp, pokud není uvedeno jinak.

      U granoly tento podrobný postup neuvádím, neb tuto teorii mají čtenáři najetou primárně z pečení chlebů a granolu mají prostě jako další možnost využití kvásku (tedy dle mé zkušenosti).

      Ale věřím, že snad je to takto srozumitelné.

      S láskou Madla

      1. Olga Kulhanková

        žitno-pohankový chléb se semínky je vynikající a povedl se mi.. za odpověď moc děkuji, zase jsem se dověděla něco nového a jdu na granolu, snad se mi povede jak ten chlebík
        ještě se chystám na skandinávský semínkáč a vlastně chci zkusit všechny vaše recepty, moc vám za ně děkuji

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Je mi potěšením,Olgo, že mohu svým čtenářům rozšiřovat nejen obzory vědomostí, ale i ty chuťové! Když už zmáknete žitňák, tak to už je “vyššší dívčí” a všechny další kváskové recepty půjdou jako po másle! Moc držím palce, ať se daří!

          S láskou Madla

          1. Dáša

            Dobrý den Madlo,
            Olinka mi dala odkaz na Tvůj blog a taky peču..:)) a už jsem poslala dál svým známým.Díky za príma recepty a chystám se na granolu s kvásku..Olga mi dala ochutnat a je vynikající.
            Hezký den přeji
            Dáša

          2. korenizivo Autor příspěvku

            Dášo zdravím a vítám u mne na blogu.
            Je mi potěšením, že se tyhle dobroty tímhle krásným způsobem šíří dál a dál…Tak to má být! Granola je fantastická, fakt stojí za pokus! Zrovna teď mi tu jedne hluboký plech granoly chladne 🙂 a ta vůně!!

            Držím palce, ať se povede a chutná.

            Madla

  8. Hanka

    Prave se mi pece a zapomela isem tam dat skorici a uz ted pri kazdem promichani ujidam… Je vynikajici, tak priste musim nezapomenout na skorici

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Hani, bez skořice se vůbec nic neděje, granola bude prostě jen o kousek jinak chutnat 🙂 Třeba se najde mezi strávníky něj’kdo, kdo skořici zrovna nemusí a ten bude mít radost 😉

      Jsem moc ráda, že chutná!

      S láskou Madla

  9. Nika

    Milá Madlo 🙂 Díky, díky, díky a ještě jednou díky. Jednou zkusíš, podruhé musíš!!!! Na Granolu jede celá moje rodina i holky z práce. Božínku, ta je skvělá!!! Jelikož se staly kvásky součástí naší rodiny, nemusím se bát, že je neuplatním. Ahoj a díky!!! Veronika za Smrku

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Verunko ze Smrku to zní naprosto báááječně!! Díky za tahle slovíčka, protože vyloudila široký úsměv na mé tváři!! 😀 a toho není nikdy nikdy dost 😀
      Kvásek bude ve finále domácí mazlíček, milovaný, pečovaný…a hlavně všestranně použitelný i mimo klasický chleba! 😀 Granola je jedním z důkazů, že to jde, když se chce… a hlavně mne na ní baví ta volnost v kreativitě! Nasypu tam, co mám a když něco nemám, tak to prostě nahradím jinou delikatesou! Zkus třeba perníkové koření, nebo osladit melasou…prostě fakt to nemá meze!

      Verunko ještě jednou moc děkuju a budu se těšit na další zážitky s kváskem, jen tak dál 😉

      S láskou Madla

  10. Dita

    Supr recept na “zbytkový” kvásek! Moc děkuji. Granola je chuťově naprosto luxusní! Akorát způsobila vážný mentální rozpor mého manžela neb teď něví, zda chce ke snídaní spíš čerstvý chleba nebo výbornou granolu. 😀 Naposledy měl obojí. 😉
    Skvělé a ještě jednou díky za inspiraci!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dito musím tedy smeknout a sdělit vám, že chlapa dostat do tak ošemetné situace v rozhodování neumí jen tak ledajaká kuchařka 😀 hahaha ;-). Jsem velmi potěšena nejen pochvalnými slůvky, ale že i chutná i mužskému pokolení, neb to bych z podstaty věci příliš neočekávala.. Ale tohle je moc milé překvápko! 🙂

      Jen tak dál, ať se daří, Dito!

      S láskou Madla

  11. Kuku

    Aljik Šárko. Opět sklízíš mezinárodní úspěch v Belgii! Granolu jsem připravovala s tím, že část rozdám a zbytek si ponechám pro svoji konzumaci. Můj muž mě velmi překvapil, když si ji jednou týdně dá do jogurtu s ovocem. On totiž příliš semínek v jedné misce rád nemá. Ale granola je výjimka. Moc ti děkuji za inspiraci a zveřejnění receptu!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Jé katuš, tak to je super úspěch!! Chlapi všeobecně vzato mívají nechuť k semínkům a vůbec ke zdravým pokrmům..jenže když se to ji to správně naservíruje, tak měn dost často světonázor 😉 A z toho mám fakt radost!!

      Přeji mnoho dalších úspěchů tohoto typu a jako tip ode mne zkus doma upéct tyto semínkové křupací chleby a uvidíš tu reakci… (recept zde: http://www.korenizivota.com/krupave-seminkove-chleby-bez-mouky/)

      S láskou Madla

  12. Hana Kalandrová

    Dobrý den,
    chtela bych se zeptat, je možné nahradit něčím nahradit kokosový tuk?
    Předmět díky 🙂 Zdraví Hanka

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Haničko zdravím, já osobně doporučím kokosový olej! Zkuste za sebe cokoliv, co máte za tuk doma rádi… Já prubla vedle kokosáku jen rozpuštěné arašídové máslo a to bylo fakt super!

      Madla

      1. Katka

        Dobry den, já přidám svou zkušenost – včera jsem vyráběla granolu a použila ořechovy olej a spokojenost – je to moc dobre 🙂

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Katko ořechový olej je zcela geniální a děkuji za tuto zkušenost, bude se určitě hodit 🙂

          Přeji krásný den

          Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Musím se fakt smát, neb tuto zkušenost s “mizením” granoly ještě před pečením mi psalo už mnoho lidí 😀 Je to asi nějaká magická formulka či co 🙂 zažívání to určitě neuškodí, tak proč ne? 😉

      Madla

  13. Zuzana

    Dobrý den, chtěla by se zeotat, když chci omladot kvasek tak odeberu kašel a dám do sklenice a az bude 250 g tak už můžu používat? Nebo můžu nakrmit vic kvasku?Děkuji mockrát a hezký den Zuzana

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zuzko přiznám se, že budete muset přeformulovat svůj dotaz neb mám obavu, že vám asi nerozumím, co vlastně po mně chcete zodpovědět… Čtu váš dotaz opakovaně a fakt netuším,..
      ….nerozumíte omlazení kvásku nebo granole?? Pokud se jedná o omlazení, tak podrobně je rozepsáno zde úplně dole: http://www.korenizivota.com/kvaskove-krupaci-muffiny/
      ..pokud se týká granoly, můžete použít kvásek nejen “odpadní” z omlazování, ale i ten svůj běžný, co z něj pečete. Přesně tak, jak vám radily naše kolegyně na Pecnu v diskuzi pod granolou.
      Prostě si ho rozkvaste půl hrnku kvásku a nechte vykvasit na hrnek plný… Vůbec v tom nehledejte záludnosti a komplikace, granla je naprosto snadná…

      Jinak fakt netuším, jakjinak vám poradit, neb vašemu dotazu fakt nerozumím..

      Madla

      1. Zuzana

        Myslela jsem o Kranule.Super tak nechám vykvasit kvasek paráda.A můžu dar do kvssku cz zitnou?

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Zuzko, opět jsem na rozpacích, zda rozumím vašemu komentu.. Kranule- to asi myslíte granolu? Do rozkvasu dejte cokoliv: žito , pšenici, špaldu…či mix všeho , prostě co zrovna máte po ruce..

          Madla

  14. Yvona Pobořilová

    Milá Madlo,
    narazila jsem na tento recept při přemýšlení, co s kváskem, když teď peču chleba ze starého těsta. Určitě po tak dlouhém soužití jsem ho nechtěla jen tak vyhodit, palačinky se mi moc neosvědčily, trhaly se i když jsem přidala další vejce, krekry jsou super, ale zase se s nima nemůžu živit pořád, takže tento recept přišel jak na zavolanou.
    Napřed jsem přemýšlela, co všechno kromě kvásku a vloček tam dám, líbí se mi ty křížalky, ale doma mám jen jablka ze zahrádky, tak co, nakrájím a šupnu na topení, mezitím než pořádně proschnou, můžu oživovat kvásek, abych ho měla dost.
    V jednom supeermarketu jsem narazila na Granolu bezlepkovou v akci, koupila jsem ji, abych měla nějaké porovnání a musím říct, že vůbec není špatná, snad bude ta má stejně dobrá.
    Dnes ráno tedy nastal čas zamíchat kvásek s vločkami a směsí medu a kokosového oleje, zároveň jsem namočila semínka. Ani po osmi hodinách se mi kvásek s vločkami nezvedal tak jsem musela přidat další 4hodiny (mám doma max. 20°C, ale jedno vychytané místečko za lednicí, kde je občas i 23°C), pak už se zdálo, že má nějaké skulinky, semínka jsem zavčasu propláchla a držela v chladu. Kromě čerstvých křížalek jsem doma našla ještě kandovaný zázvor a Amalaki, to mi taky chutná, ještě by to možná chtělo něco kyselejšího, ale to momentálně nemám, tak musí stačit co jsem našla. Při promíchávání všech ingrediencí jsem nakonec zahodila vařechu a nasadila rukavici, růčo to šlo nejlépe. Musím říct, že už první ochutnání ještě neupečené hmoty mě nadchlo.
    Takže šup do trouby, zvolila jsem horkovzduch a 150°C, jestli to má pěkně křupat, tak ať tam ten vzduch proudí, když už ho mám. Po chvli se začla linout bytem nepopsatelná vůně, jablíčka, skořice
    trošku jako štrůdl, ale ještě umocněné medem a kokosem.
    Během pečení jsem si vytiskla pěkné štítky na sklenice, ať to má úroveň.
    Pekla jsem těch 45minut. Ještě to není křupavé, ale myslím, že do rána se to rozkřupe.
    Díky moc za príma recept, určitě si ho ještě zopakuju. Jó a s tou kupovanou se to nedá srovnat, rozhodně nevoní tak bájčně a chuťově taky nesrovnatelné, vím, že příště už jen domácí!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Wow!! Yvonko tohle je nejobsáhlejší “slintací” čtení, co se tu kdy objevilo!!! Naprosto velký aplaus!!! Ta fantazie a chutě se ve vašem případě rozjely na maximum a tak to má být!! Je rozhodně super, že se nic nevzdáváte a hledáte alternativy ke svým chutím a potřebám, smekám! 🙂 Je moc dobře, že jste zkusila ochutnat i kupovanou granolu a máte tedy relevantní srovnání! I ta neupečená granola je nesmírně jedlá a taky jsem uzobávala poctivě… 😉

      Za mne velký dík za obsáhlý report vývoje a pevnou vůli v kváskování!

      S láskou díky Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Jituš to jsem moc ráda, žes to našla 😉 A ať chutná! Já pevně věřím, že zrovna ty granolu vytuníš na maximum!! Už teď se těším na tvé poznatky a vylepšováky 😉

      Nech si křupat!

      Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..