Jsem milovník luštěnin a znám mnoho chutných způsobů, jak je připravit. S dávkou fantazie a koření či bylinek se s nimi dají vyrábět opravdová kouzla v kuchyni. Spoustu lidí ale odrazuje jejich zdlouhavá příprava či raději sáhnou po konzervované verzi luštěnin. Z mého úhlu pohledu se tento problém dá vcelku jednoduše vyřešit. Stačí vám jen suché luštěniny a místo v mrazáku.Z ekonomického hlediska je domácí předpříprava luštěnin do zásoby výhodná a časová výhoda je zcela bez diskuse. Nakupte si suché luštěniny podle libosti. Já používám nejčastěji cizrnu, černé a červené fazole, velké bílé máslové fazole. To je čistě na vašich preferencích a chutích.
Ingredience
- luštěniny dle vašeho výběru v suchém stavu
Postup
Připravte si větší hrnce, neb luštěniny po namočení nabobtnají a minimálně zdvojnásobí svůj objem. Tentokrát mi v zásobách došla cizrna a máslové fazole, takže si přípravu ukážeme na těchto dvou příkladech.
Luštěniny vypláchněte ve studené vodě, přeberte od případných nečistot a do každého hrnce zvlášť nasypte jednotlivý druhy luštěniny. Zalijte v dostatečném množství studenou vodou (klidně po okraj hrnce, voda se stejně vsákne do luštěnin). A odstavte minimálně na 8 hodin. Já jsem namočila cizrnu s fazolemi ráno, neb jsem věděla, že na celý den jedu pryč a večer mám čas je uvařit. Po 10 hodinách (nebo klidně 15 hodinách speciálně v případě cizrny, ta potřebuje delší čas, ale zato ztrojnásobí svůj objem) jsem původní vodu slila, vyměnila za novou studenou (zlepšuje to stravitelnost a omezuje nadýmání) a dala vařit. Nesolte, neb sůl prodlužuje významně dobu vaření. Hlídejte si jen moment bodu varu, kdy se začne tvořit bílá pěna na povrchu bublající vody. A tu je potřeba sebrat lžící nebo děrovanou naběračkou. Stáhněte výkon sporáku na minimum, aby voda ještě stále vařila i po sebrání pěny. Nechejte vařit cca 1,5 hodiny a pak začněte ochutnávat jednotlivé druhy luštěnin. Hodně záleží na jejich stáří (i jak byly dlouho uskladněné v obchodě) a proto nelze přesně určit časový horizont vaření. Malé druhy jako cizrna potřebují kratší dobu než velké bílé fazole, které potřebovaly o půl hodiny navíc. Takže rada zní: ochutnávejte. Pokud už je některá z luštěnin měkká na skus (ne rozvařená), tak slijte horkou vodu přes cedník a tam to nechte okapat a oschnout. Před zamražením doporučím nechat vše dobře oschnout, neb tím zabráníte shlukování fazolí do velkých neforemných kusů, které se pak déle rozmrazují.
Když jsou luštěniny uvařené, okapané a dobře osušené, tak si vezměte sáček vhodný k zamrazení (nebo plastový box) a naplňte ho dle libosti, uzavřete. Používám 3-litrové sáčky zipovací z Ikea či Lídlu, které jsou velmi praktické na zavírání a otvírání, ikdyž jsou potraviny uvnitř úplně zmrzlé. Zvolím vždy větší velikost sáčků, neb potraviny mohu zamrazit na plocho v menší vrstvě, která se pak snadněji rozmrazuje než velký kus zmrzlé hmoty. Sáček dejte do mrazáku a když budete mít potřebu luštěnin, jednoduše si odsypete potřebné množství, necháte povolit a můžete vařit.
S láskou Madla.
Děkuju za nápad. Mrazím kdeco, ale luštěniny mě nenapadly. Hned je jdu namočit a zítra uvařím.
Ať se daří! Eva
Evi jsem velmi ráda, že jste si na mém bloggu rozšířila obzory! Mražené luštěniny jsou velice praktická záležitost, neb mnoho lidí jejich konzumaci vzdává vzhledem k jejich zdlouhavé přípravě s namáčením…. Tudíž je fajn vše připravit v době, kdy na to má člověk čas a pak prostě již hotové luštěniny vytáhnout z mrazáku a připravit pokrm.
Nesmírně prima je při vaření luštěnin k nim přidat čerstvé bylinky. Já například miluji šalvěj…teď jí mám na zahrádce plno…Zkuste to také 🙂
Mějte krásné letní dny.
S pozdravem Madla
Diky moc za tip. Prosim vas, a jak dlouho takto vydrzi v mrazaku? Mam tam cizrnu a adzuki asi 10 mesicu..
Markétko, co se týká zmražených luštěnin, tak ty bych nechala maximálně 12 měsíců. I když v mém případě se toho věku v mrazáku nikdy nedožijí, konzumuji je průběžně i několikrát za týden….
Madla