Po návratu ze zimní dovolené v Karibiku mne přepadla chuť na něco typicky českého! Hádejte co? Klasika české kuchyně utopenci to vyhráli na plné čáře! Po 2 týdnech pestře kořeněné i pikantní gastronomie a tunách baget, prostě utopenci přijdou k chuti. Navíc octový nálev dokonale vydesinfikuje zažívání, kdybych si náhodou dovezla nějakou tu potvůrku navíc. Vyřešila jsem i nemožnost koupit zde ve Švédsku české buřty a našla příjemnou náhradu. Naložené utopence už tedy mám a teď nezbývá než čekat…to jsou nervy!
Klasika české kuchyně utopenci jsou tak snadný a chutný pokrm! Zvládne to úplně každý a bezva je i možnost, co si do utopenců vedle buřtů a cibule můžete přidat. Tipy na obměnu ke klasickým utopencům najdete dole pod článkem. Základem utopenců je chuťově vyvážený nálev a kvalitní uzenina – na té bych doopravdy bazírovala. Dejte si záležet na výběru, neb připravujete vskutku delikatesu.
Ingredience
Nálev:
- 500 ml vody
- 250 ml octa
- 1/2 čajové lžičky soli
- 1 lžíce cukru
- 3 bobkové listy
- 1 necelá lžička nového koření
- 1 necelá lžička celého pepře
- špetka chili
- 1 větvička libečku nebo kopru (pokud máte)
Náplň:
- 8 buřtů, oloupaných, rozčtvrcených
- 2 cibule oloupané, na půlkolečka pokrájené (červená, žlutá či šalotka)
- 1 červená nebo žlutá paprika, na tenko pokrájet
- 1 zelená paprika, na tenko pokrájená
- 1 hrst tence pokrájeného zelí (bez košťálu)
- 3 stroužky česneku
- 1 chili paprička či feferonka
Postup
Suroviny na nálev dejte do hrnce a přiveďte k varu. Nechte celé mírně probublávat zhruba 5 minut. Pak nálev odstavte a nechte vychladnout. Před použitím ho slijte přes sítko, aby jste odstranili koření. Bobkový list si ale ponechte, ještě ho použijete.
Vymyjte si 1-2 vhodné skleněné láhve (nádoby) s těsnícím víčkem. Doporučím sklenice vypařit horkou vodou s kapkou jaru a octa, dobře je vypláchněte. Velikost sklenic si zvolte sami, prostě, co máte doma po ruce.
Suroviny na utopence si pokrájejte dle libosti, papriky na tenké proužky, cibuli na slabá půl/kolečka, jak máte rádi. Všechnu zeleninu dejte do širší misky a rukama promíchejte, načechrejte, aby se všedchny druhy a pestré barvy hezky promísily. Výběr ingrediencí je čistě na vás. Kdo nemá rád chili či česnek, tak prostě vynechá apod. Klidně vynechejte vyjma cibule všechnu zeleninu… Já miluju navíc křupavé, tence pokrájené zelí (bílé či červené), feferonky, nakládané beraní rohy či tenké plátky karotky.
Bohužel tady na severu nemáme klasické buřty v českém slova smyslu. Takže jako náhražku používám ”fallukorv” (cca 550 g), což je v podstatě obdoba točeného salámu. Je komplet libový a obsahuje minimálně 82% podílu masa. Ač nejsem zrovna milovník masných výrobků, tak zrovna tahle verze ”točeňáku” á la utopenci mi doopravdy chutná. Oloupu ho, pokrájím na půlkolečka cca 1 cm silná a naložím je jako buřty na utopence. Buřty nezapomeňte taky oloupat.
Na dno sklenice dejte vrstvu zeleniny, na to vyskládejte kousky buřtů, položte 1 bobkový list z nálevu. Rukou pěkně vrstvu upěchujte a zopakujte znovu celý postup až na vrch sklenice. Zhruba 1 cm od hrdla sklenice přestaňte pěchovat. Zalijte vychladlým nálevem utopence tak, aby vše bylo ponořené pod hladinou. Kdo má rád ”jistotu”, tak zařízněte 2 špejle a umístěte je křížem přes utopence, těsně pod hrdlem sklenice. Zajistíte tím, že utopenci zůstanou doopravdy potopení v láku. Dobře uzavřete sklenici těsnícím víčkem. Babička pod víčko dávala i kousek celofánu, aby to vše dobře těsnilo..
Takto postupujte u všech sklenic, dokud vám nedojdou buřty a zelenina. Utopenci nyní přijdou do lednice, kde si pobydou cca 2 týdny, než je ochutnáte. Tedy pokud to vydržíte s nervama, samopochopitelně ;-). Můžete ochutnat i dříve, jen to není úplně ono… Vždy do sklenice sahejte pro porci utopenců čistým příborem (pinzetou, gastro kleštičkama atd.).
Klasika české kuchyně utopenci mají pro mne jako Češku žijící mimo rodnou hroudu velký význam. Prostě je miluju! Zejména pak jako mls k chlazenému pivku, domácímu chlebu… Již při pouhé myšlence na utopence se mi sbíhají sliny, regulérní Pavlovův reflex! Nevím, zda ostatní národnosti tuto delikatesu ocení tak, jako my..? Těžko říct.. Viking tohle odmítá vůbec pozřít! Ale soused to ochutnal a ohodnotil utopence za výtečné. Pili jsme české černé pivo, zakusovali ještě vlahý domácí kváskový chleba. Což možná mělo zásadní vliv na výsledný gastronomický efekt 🙂
Nálev je jemný, není přehnaně kyselý či pálivý. Pokud máte rádi hodně kyselé, tak lehce zvyšte koncentraci octa, ale za mne je poměr 1:2 ideální (ocet : voda). Pokud jsou mezi konzumenty děti, tak vynechejte při nakládání vše pálivé (nebo jim naložte extra sklenici bez pikantních surovin). Běžně se používá do láku černý pepř. Já ho ale s oblibou mixuji s dalšími druhy pepře, přidávám i hořčičné a koriandrové semínko. Na vrch utopenců dávám i snítku kopru.
Tipy
Dělávám i jiné varianty utopenců. Například rozpůlené (ale nedokrojené, aby se daly otevřít a zase zavřít jako kniha). V případě švédského točeného salámu krájím vše na kolečka. Každou řeznou plochu potřu dijonskou nebo krémžskou hořčicí (pikantní), proložím tenkými půlkolečky cibule, plátky česneku, feferonky. Nakonec lehce zasypu špetkou pálivé papriky. Občas to změním a přihodím pokrájené kysané zelí (namísto cibule a čili papričky). Vše pak sepnu párátkem a dám opět do stejného nálevu se zeleninou. Obsah sklenice lze ještě dovyplnit pokrájenou cibulí i kysaným zelím.
Jestliže si rádi pochutnáte na křupavé zelenině v nálevu, tak se zkuste podívat třeba na tento recept s křupavou karotkou TADY nebo tyto picklies ZDE. Klasika české kuchyně utopenci jsou totiž v mém světě v podstatě takové “picklies” z české kotliny 😉 .
Nechte si tedy chutnat, přátelé!
S láskou Madla.