Loupáček – makovka

Další chutná vzpomínka na dětství, kdy si člověk při cestě do školy koupil za korunu loupáček – makovka! Nádherně do kaštanova vypečené, zahnuté rohlíčky, hojně posypané mákem… Vždy jsem je jedla stylem “oloupání” nebo namáčením do horkého kakaa. Tahle vzpomínka opravdu hřeje na srdci! Někdo jim říkal loupák, někdo makovka, ale pořád se jedná o to samé pečivo. Pokud máte chuť na kváskovou verzi makovky, tak klikněte ZDE.Tak si pojďme tuhle chuť připomenout následujícím receptem podle knihy Romana Vaňka, který udržuje tradiční české pokrmy stále v živoucí paměti ve formě knižních receptů. Za mne je velkou legendou! Mnohé dobré dělá stále pro českou gastronomii a že to není zrovna lehký úkol! 😉  Šmakulády stále vládnou světem českého inetrnetu, to si přiznejme…

Ingredience

  • 500 g prosáté hladké mouky (opět jsem 100 g nahradila hladkou špaldovou moukou)
  • 225 ml vlažného mléka
  • 80 – 100 g cukru krupice nebo medu
  • 50 g rozpuštěného sádla
  • 30 g čerstvého droždí
  • 6 g soli
  • 1 celé vejce do těsta
  • 1 vejce na potření si nechejte na závěr stranou
  • mák na posypání; nebo plátkové mandle, sezam atd…

Postup

V mističce si lžičkou rozmíchejte čerstvé droždí spolu s cukrem na kašičku. Do mísy robota přidejte všechny suroviny včetně té umíchané směsi cukru s droždím (vyjma vejce na potření) a nechejte robota tak 10 minut pracovat hnětacím hákem. Pokud nemáte robota, tak zapojte měchačku a svalstvo, dá se to v klidu zvládnout, není to nijak obtížné.

Pak si těsto vyklopte na lehce pomoučněný vál. V případě, že vlastníte silikonovou podložku, tak podsypávat není třeba. Těsto je lepivější, možná až poněkud vtipná lepivá placka. Ale nebojte se, to se brzo změní na samet… Teď těsto ještě pár minutek prohněťte pomoučněnýma rukama, zapojte svalstvo natěšené na pohyb. Hněťte tak dlouho, až těsto získá tvar jakžtakž bochánku a nebude utíkat po stole. Trvalo mi to zhruba 2-3 minuty.

Doporučím namísto klasiky hnětení spíš dlaní povytáhnout kousek těsta směrem ven, překlopit a lehce zatlačit zpátky do středu těsta palcovou hranou dlaně. Vytvořit takový “raneček”. Následně celý bochan těsta pootáčejte postupně dokola a opakujte tak dlouho, až těsto nepůjde povytáhnout a bude z něj pevnější bochánek. Stále bude lehce lepit, ale už bude držet tvar.

Těsto si zlehka poprašte moukou a přiklopte mísou (potravinovou folií, utěrkou…). Nechte kynout zhruba 40 minut. Těsto zhruba zdvojnásobí objem. Mě už se pod misku nechtělo vejít po půl hodině, ale vše záleží na okolní teplotě. My tu máme dnes teplo, neb v krbu hoří oheň, teplota uvnitř domu se vyšplhala na tropických 26°C 😎 . Určitě nedoporučuji nechávat těsto kynout v místnosti s průvanem.

rolování rohlíků

rolování rohlíků

Po vykynutí si bochan rozválejte na 0,5 centimetru silnou kruhovou placku. Pokud na to nemáte dostatek  místa, bochánek prostě rozdělte na dva podobné. Rádýlkem si rozdělte kruh na přiměřený počet dlouhých trojúhelníků. Ten hodně podlouhlý štíhlý tvar se velmi dobře roluje a ve finále zajistí tu správnou střídku, která jde doslova oloupat a proto se tomuto pečivu říká loupáček. Já měla 14 kousků rohlíčků z 1 velké placky, vy si jich udělejte klidně méně či více…

A pak zarolujte loupáček. Začněte směrem od sebe na nejkratší straně trojúhelníku a rolujte nahoru ke špičce. Vytvoří se krásný tvar jako croissanty. Dejte loupáček na plech (s podložkou na pečení ) “švem” nebo-li tím koncovým tenkým cípem dolů. Zahněte rohy do typického půlkulatého rohlíku a konce přimáčkněte k podložce. Loupáček nebude mít po nakynutí tendenci se rozbalovat.

Nechte pak loupáčky ještě kynout cca 45 minut na plechu, přikryté třeba čistým igelitem, aby neokoraly, ale stále měly prostor kynout. Rohlíčky ještě poporostou a proto je dobré nechat si rozestupy mezi jednotilivými kousky. Klidně si dávku rozdělte na dva plechy, zejména pokud jste udělali víc menších kousků. Těch mých 14 kusů loupáčků bylo tedy ťip ťop na těsno.

po vykynutí loupáčků přijde na řadu potření ušlehaným vajíčkem

po vykynutí loupáčků přijde na řadu potření ušlehaným vajíčkem

Rozehřejte si troubu na 180°C. Každý vykynutý loupáček potřete rozšlehaným vajíčkem ze všech světových stran, posypte hojně nemletým mákem (proto se jim také říká makovka). Pečte cca 18-20 minut. Každá trouba peče jinak. V mém případě jsem na poslední 3-4 minuty přidala horkovzduch, aby loupáčky chytily ten správný odstín kaštanové hnědi na povrchu. Je nutné ten závěr hlídat. Tahle trpělivost se vám odmění nadýchanou střídkou, kterou lze krásně olupovat zpod kůrky. Přitom kůrka zůstane lehce křupavá jako typický loupáček – makovka..

vypečená křupavá kůrka hojně posypaná mákem dělá z makovky to pravé potěšení

vypečená křupavá kůrka hojně posypaná mákem dělá z makovky to pravé potěšení

Dobrou chuť vám přeje Madla!

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

37 komentářů u „Loupáček – makovka

  1. Světlana

    Dobrý den, děkuji Vám z celého srdce za vynikající recept. Používám ho i na rohlíky. Dlouho jsem zkoušela různé recepty, ale tento předčil všechny ostatní o 200 %. Loupáčky i rohlíky jsou lepší než z obchodu. A vydrží hodně dlouho jako čerstvé. Přeji hezký adventní večer. Světla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Světlano děkuji za vaše slova. Je mi potěšením mít mezi svými čtenáři dalšího spokojeného pekaře se vším všudy 🙂

      Přeji vám i nadále mnoho úspěchů a spokojené strávníky 🙂

      S láskou Madla

      1. Světlana

        Krásný večer, paní Madlo, děkuji moc za přání. Dnes jsem z tohoto receptu udělala dvě vánočky a povedly se. Přeji příjemné prožití Vánočních svátků, pevné zdraví a šťastný nový rok. Světla

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Světlanko tak to zní velmi dobře, já bych to bývala tipovala na jednu větší vánočku a vy jste dala dvě :-). Je to dobře, že se vám daří v kuchyni, neb tam bývá naše duše často doopravdy zvídavá, spokojená, natěšená a z toho pak čerpáme v dalších částech života energii.

          Děkuji za přání a i vám přeji jen to dobré, ať vám do života vchází.

          S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Eliško to mne velmi těší, že vám chutnalo 🙂 Protože makovky jsou prostě tradice, které málo kdo odolá….

      Madla

  2. Věra

    Nene, když začnete v levém horním rohu a pojedete rádlem trošku šikmo dolů a pak zase hned trošku šikmo nahoru a tak pořád dál – tak taky vzniknou trojúhelníčky. Jen jeden bude mít špičku nahoře a druhý dole. A na krajích těsta zbydou půltrojúhelníčky.

  3. Vendy

    Loupáčky se povedly, díky za recept vám i panu Vaňkovi. Přidala jsem malinko kvásku, protože už lezl ze sklenice 😁 Rozhodně makovkám neublížil.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Vendy,

      pan Vaněk je pro mne nestor české gastronomie a měli bychom mu všichni být vděční za to, jak dochovává typické české pokrmy i pro další generace.
      Přidáním kvásku se určitě nedá nic zkazit, protože z toho vznikne tzv. “hybridní těsto”, což je velmi populární u zahraničních pekařů světového formátu (nejen u chleba). Takže k nápadu gratuluji, jste hvězda 🙂 evidentěn se vašemu kvásku daří výborně, když se z něj stal chronický útěkář 😀

      Přeji krásné jarní dny a hodně úspěchů nejen v kuchyni.

      S láskou Madla

  4. Lenka Szabó

    Dnes jsme upekla, těsto luxusní, ale loupačky mi v troubě popraskaly, nevíte, čím by to mohlo být? Pekla jsem na 180.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Leni zdravím, jediné, co mne napadá k popraskání loupáčků v troubě je nedokynutí. Neb jinak je toto těsto extréně “poslušné” a nijak nedělá problémy.

      Až zaděláte novou várku, tak zkuste nechat kynout o chvilku déle a můžete využít prstový test kynutí jako u chleba. Samozřejmě opatrně.

      S pozdravem Madla

  5. Veronika

    Dobrý den, recept je úžasný, opravdu jendoduchý a loupáčky se mi povedly napoprvé a určitě jsem je nedělala naposledy. Mám dotaz, hodilo by se toto těsto i na něco jako babku, ořechové šneky a podobně? Nerada mám mnoho podobných receptů na jedno a to samé, snažím se zjednodušovat, tak se chci jen ujistit. Díky!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Verunko děkuji za zajímavý dotaz…

      Mám k pečení obdobný postoj, zejména u sladkých těst, kterých peču minimum. Ale tuhle verzi jsem ještě nezkusila… Takže směle do toho, budete první! Není co ztratit! Na babku bych osobně volila sladký rozkvas s delším kynutím, neb babka by mohla v této verzi makovkového těsta být druhý den poněkud suchá a drobivá.

      Jinak určitě to těsto prubněte na další výtvory a pochlubte se úspěchy :-)!!

      Těším se! Madla 🙂

    2. Liběna Vyškovská

      Já si udělám těsto z 1,5 dávky. Z jedné udělám loupáčky a z půl dávky dělám skořicové šneky. Vyválím obdélník, potřu máslem ne úplně rozpuštěným, posypu skořici a cukrem. (třtinovým). Nakrájím na proužky, zamotám. potřu vejcem a spolu s loupáčky upeču. Po upečení potřu máslem. Chutnají a nemusím dělat dvě těsta.

      1. korenizivo Autor příspěvku

        Zdravím vás a děkuji i za ostatní čtenáře bloggu za váš kreativní nápad! 🙂 Toto konkrétní těsto pasuje na mnoho sladkého pečiva rozličných tvarů i výsledných chutí – sama toho často využívám. A to je na něm právě báječné. Jsme ráda, že i vy jste v tom našla zalíbení a tvoříte dle valstních nápadů.

        Ještě jednou díky a přeji tvořivé dny.

        S pozdravem Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím, máslo lze určitě použít. Jen výsledná konzistence a zejména vláčnost druhý den je trochu jiná. Sádlo se ze všech tuků osvědčilo v těchto parametrech nejlépe (tedy z mého pohledu). Ale vzhledem ke “žravosti” loupáčků nemám obavy, že budete řešit jejich trvanlivost druhý den (pokud tedy neuděláte rovnou dvojitou dávku) 😀

      Přeji hodně úspěchů, Madla 🙂

      1. Grenadine

        Děkuji za rychlou odpověd, žiji v severní Africe a sádlo si zde prostě nekoupím, ve všech receptech ho nahrazuji máslem. Na specifickou chut loupáčků si velice dobře pamatuji, dokonce jsem si jako studentka VŠ přivydělávala v pekárně o prázdninách na nočních směnách.
        Dnes jsem objevila váš blog se zajímavými recepty, jsem okouzlená vaším stylem, gratuluji, již dlouho jsem si tak hezky nepočetla. Máte nadání a určitě by jste měla začít psát o vašich zážitcích z cestování, ze života.
        Ještě mám dotaz na komentář od Ivy na jablkový koláč, v jaké rubrice ho mohu najít.
        Můj současný zdravotní stav mně nutí k ponocování, vyhlížím si recepty, určitě vyzkouším karlovarské rohlíky a další pečivo.
        Mám vyzkoušené pečení chleba bez hněteni přikryté poklicí, opět jste mi dodala chut do dalších experimentů.Ráda bych našla více receptů na sladké i slané z obyčejné hladké mouky, vzhledem k dostupnosti ostatních druhů mouky. Zkoušela jsem kupovat obilí a nechat umlít, ale výsledky nebyly uspokojivé.
        Milá Madlo, přeji vám krásný víkend a děkuji za dodání nového dechu k pečení a vaření.

        1. Grenadine

          Milâ Madlo, teprve se zorientovávám
          ve vašem blogu a našla recept na jablkový koláč, o kterém se zminuje IVa pod dezerty.
          Dávám se do čtení.

        2. korenizivo Autor příspěvku

          Zdravím do mé milované severní Afriky 🙂 . Jablečný koláč a fakt famozní je tento: http://www.korenizivota.com/svedsky-jablecny-kolac-appelkaka/.
          Děkuji za chválu a s tím nápadem psát o životě za mnou chodí čím dál vícero lidiček, dokonce i mne samotnou to často napadá….no nevím, jestli by to bylo tak poutavé 😉 . Osud mi ale dá vědět, čemu se mám věnovat 😉 Všechno přijde v ten správný čas.
          Chápu, že sádlo u vás není k sehnání, tady ve Švédsku taky ne :-). Takže si ho vozím z Čech nebo Německa.. Pokud se týká mouky u vás, tak vše se dá nahradit čistě pšenicí, nic na tom nezkazíte. Mých výstřelků s experimentálními moukami se nemusíte nechat znepokojovat ;-). Tady existuje pouze mouka hladká nebo hrubě mletá, která ale nemá nic společného s českou verzí polohrubé či hrubé mouky. Takže člověk peče zo toho, co má. A ono o jde!
          Karlovarské rohlíčky u těch pozor! Vzniká na nich závislost 😀 Ale pokud jste vypomáhala v pekárně, tak to asi už víte ;-). MNe zaujalo vaše domácí mletí mouky…to mne právě dost láká! Jenže mlýnky jsou tak neskutečně drahé! Pamatuji si ale na berberské ženy v Africe, jak mlely na kamených mlýncích…to musí fungovat, neb v jednoduchosti je krása..
          Pokud pečete chleba a chtěla by jste vícero receptů, rad a insipirací, tak bezesporu doporučím FB skupinu Pečem pecen. Je tam více než 27.000 nadšenců do pečení! A jsme rozeseti po celém světě :-). Navíc i tam vznikají krásná přátelství právě inspirovaná pečením…

          Jsem nesmírně ráda, že Vás můj blog pohladil na duši a inspiroval péci dál. Přesně proto jsem se rozhodla ho před rokem začít psát… Je to ta nejkrásnější motivace vůbec! Budu ráda, pokud se Vám u mne zalíbí a budete se sem vracet. Přeji pevné zdraví, ať se uzdravíte a bude zase lépe!

          Přeji krásné dny nejen s pečením 🙂

          S láskou Madla

  6. Katka eM

    Tak tieto lúpačky sú naozaj úžasné a majú presne tú chuť, ktorú si pamätám z detstva. Pečiem ich skoro každý týždeň, z dvojnásobnej dávky, cesto si miesim v domácej pekárni. Krásny blog, Madlenko, si mojou pravidelnou inšpiráciou 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Katko tak to zní fantasticky!! Mám z těch loupáčků úplně stejný pocit, že to jsou “ty pravé a poctivé” loupáčky z mého dětství. Recept je to navíc tak snadný! Jsem velmi potěšena, že můj blog je tvou inspirací k podpoření Tvé vášně kuchařské! 🙂 Přeji krásný a pohodový den! Madla

  7. Blanka

    Madli právě upečené a hned se zkouší….Výborný recept, přes noc bylo těsto v lednici, na silikonovém vále se nádherně dalo vypracovat ručně bez robotu. Jsou krásně nadýchané!!!! Paráda!!!!!!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Blani to ráda slyším, že máte voňavou a chutnou nedělní svačinku 🙂 Tak přeji dobrou chuť!!

  8. Iva

    Nejdřív jablečný koláč a teď tyhle makovky. Milá Madlo, máte novou fanynku a obávám se, že pokud najdu na Vašich stránkách nějakou další takovou pecku, tak získáte i zbrusu novou ctitelku 😀 Děkuji za Vaše recepty.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím, Ivo, to jsou krásné řádky a tak mne hřejí u srdce!! Děkuji za slova chvály, neb jsou mým “motorem” v dalším vaření a pečení nejen pro sebe sama, ale i pro ostatní fanoušky dobrot 🙂 Jsem opravdu vděčná za Vaše slova a přišly v ten správný čas, kdy zvažuji, co s blogem dál… Beru si vaše slova k srdci a ráda si je opět přečtu zas a znova. Musím se smát, neb tento mail čtu u svého pozdního oběda, který byl tak jednoduchý, ale nesmírně chutný, že si říkám “to je fakt pecka” 😀 S láskou Vás zdraví Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Já na to, že zkusit se má fakt všechno 😉 fermentace je prospěšná, zejména na chuti obohacující, tak s chutí do toho a ráda uslyším, jak to dopadlo! krásný večer Madla

          1. madla

            Upečeno…zadělávala jsem z půlky mlékem a z půlky podmáslím…pravda těsto nebylo lepivé, ale tuhé :-D….zhruba 15 hodin v lednicce…ale úspěch byl :-D…takže vedle trhacího chleba, další Váš recept zařazen do TOP 10 😉 M.

          2. korenizivo Autor příspěvku

            jéé tak to je super experiment! Jsem moc ráda, že se taková báječná klasika znovu objevila v hledáčku mlsalů, neb já na loupáčcích vyrůstala spolu s meltou… Děkuji a přeji pohodový víkend. M.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Určitě vyzkoušej co nejdelší hubené trojúhelníky. Čím delší, tím elegantnější “navinutí” rohlíčků budeš mít.

      1. Věra

        Napadá mě, že komu se nechce válet kruh (třeba jako mně, nemám moc místa), může krájet z obdélníku – trojúhělníčky budou cik-cak na střídačku a na krajích malý zbytek, ze kterého se dá umotat jakýkoliv tvar.

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Věro zdravím,

          určitě si těsto každý pekař může vyválet do oblíbeného tvaru po svém. Z obdélníků se ale těžko tvaruje rovnoramenný trojúhelník, ze kterého se právě tyto “croissantové” neboli rohlíkové tvary motají… Ale jak říkám, je to na každém pekaři, co zvolí za strategii.

          Přeji krásný den.

          Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..