Má duše touží po slunci a teple, neb Paní Zima se dostavila do Skandinávie v plné síle a slunka je vskutku málo, teplo jedině u krbu :-). Tudiž je potřeba uspokojit potřeby duše alespoň opravdu dobrým jídlem (mimo jiné..). Voňavé těstoviny s karamelizovaným zelím jsou velmi voňavé, lehce pikantní, ale hlavně časově, technicky a finančně nenáročné jídlo! Zejména pokud jste na štíru s časem, tak tento recept oceníte! Nevypadá to “na oko” sice nic moc extra jídlo, ale za to ten pravý poklad naleznete uvnitř…
Následující rozpis je na 2 porce, nebojte se objem v klidu navýšit, neb je to extra “žravé” ;-). Pod článkem je pár informací ohledně použité strouhanky PANKO, která umí být extra křupavá bez nutnosti nasát od sebe tuk při smažení. Pokud doma panko strouhanku nemáte, s klidem ji nahraďte běžnou strouhankou.
Ingredience
- 2 lžíce másla
- 4 stroužky česneku, podrcené plochou stranou nože a nahrubo nasekané
- 4-5 filátek ančoviček pokrájených na drobno
- 1 velká hrst strouhanky, ideálně panko; viz sekce “Idea” pod článkem
- 1 vrchovatá lžíce zelených na jemno posekaných bylinek; já použila šalvěj
- cca 3 hrsti na jemno nakrouhaného zelí (necelých 200 g)
- cca 4 lžíce olivového oleje
- 3 hrsti sušených těstovin, např. penne
- 2 hrsti nastrouhaného parmezánu (lze vynechat)
- špetka sušených chili papriček (pokud máte rádi pikantnost)
- sůl a čerstvě namletý pepř
Postup
Je dobré mít všechny suroviny dopředu nachystané, než začnete vůbec vařit, neb to pak jde rychle. Znáte to…fofr v kuchyni znamená více času na relax poté 😉
V menší nepřilnavé pánvičce rozehřejte 2 lžíce olivového oleje a pak tam vsypte strouhanku. Opékejte ji do zlatova za častého míchání na vyšším středním výkonu sporáku. Pozor, jde to rychle, maximálně 2 – 3 minuty a neodcházejte od toho. Ihned po dosažení požadovaného opečení pánvičku odstavte ze zdroje tepla.
Dejte si vařit osolenou vodu v dostatečně objemném hrnci na těstoviny. Než voda přijde k varu, můžete pokračovat s přípravou zbytku receptu. Až začne voda vřít, vhoďte těstoviny, dobře promíchejte a uvařte dle návodu na obalu al dente (na skus).
Do větší pánve s nepřilnavým povrchem ještě za studena vlijte 2 lžíce olivového oleje, navíc k němu přidejte máslo, rozmáčknuté stroužky česneku, filátka ančoviček, popřípadě chili papričky a nechte vše postupně zahřát na středním výkonu sporáku. Nezapomeňte to promíchávat, aby se nic nepřipálilo, ale nechvátejte, tenhle proces vám pár minut zabere (cca 5 a více minut).
Vím, je to nezvyklé to opékat takto pomalu, ale věřte mi, že aromatický výsledek za to stojí. Česnek se krásně rozvoní, ančovičky se rozpustí a vše dohromady geniálně ochutí tuk v pánvi.
Pak přisypte nakrouhané zelí, občas promíchejte a nechte zkaramelizovat – začnou se na zelí dělat křupavé okraje (zhruba 10 a více minut). Můžete lehce zvýšit výkon sporáku (z 9 stupňů na 7). Ještě přidejte čerstvé bylinky, aby se vše opravdu rozvonělo na maximum.
V tu dobu už by měly těstoviny být uvařené. Děrovanou naběračkou je přesuňte do pánve k zelné směsi, promíchejte. Kdyby jídlo bylo až moc suché, neváhejte do pánve přilít trošku vody z vařených těstovin-je to učiněný poklad plný škrobu, který vám pomůže dovytvořit dokonalé italské jídlo.
Voňavé těstoviny s karamelizovaným zelím jsou hotové! Ihned odstavte pánev s jídlem ze zdroje tepla a servírujte voňavé těstoviny s karamelizovaným zelím ještě horké. Posypte opraženou křupavou strouhankou a klidně přihoďte i zbytek bylinek, pokud vám zbyly. Kdo touží po Parmesánu, nakonec si posype svou porci tímto strouhaným sýrem. Já to často vynechávám, neb opečená strouhanka je prostě dokonalá!
Jako opravdový gurmán vám za sebe doporučuji voňavé těstoviny s karamelizovaným zelím servírovat se sklenkou řádně vychlazeného růžového nebo (lehce kořeněného) bílého vínka. Nemá to chybu! Nebuďte na sebe přísní a prostě si tuhle kombinaci dopřejte! Zasloužíte si to po takové dřině v kuchyni 😉
Voňavé těstoviny s karamelizovaným zelím je přesně jedno z těch finančně a technicky nenáročných jídel, které sice nevypadají po designové stránce zrovna bůh ví jak výstavně, ale o to lépe chutnají…. Karamelizované křupavé zelí spolu s česnekem, šalvějí a zlatavou panko strouhankou tvoří harmonické souznění chutí a další, co bude následovat je siesta (vřele doporučuji!!) 😎 .
Co se týká výběru bylinek, tak u mne padla volba na šalvěj, kterou v naší kuchyni dost často neoprávněně opomíjíme. A je to škoda! Tahle léčivka si vaší pozornost zaslouží. Třeba jen tak s kousky másla zasunutá pod kůži kuřátka a šup s tím do trouby.. Ale to už je zase jiný příběh a odkaz na recept naleznete ZDE KLIK.
Pokud máte obavy o silnou příchuť ančoviček, tak zůstaňte v klidu. Aromatické ančovičky se naprosto rozplynou s proudem vůní a chutí tohoto báječného pokrmu. Pokud máte rádi lehce pikantní nádech v jídle, tak určitě vyzkoušejte přisypat pár vloček chili papriček, nebudete litovat a chlazené víno vás po takové božské maně osvěží 😎
Mějte se báječně a své zimní splíny nechte odplynout spolu s návalem úžasných chutí uvařených těstovin! Věřte, že dobré jídlo je báječným prostředkem, jak si zlepšit náladu! Mám to na sobě velmi dobře otestováno 😀
Idea
Víte, co je panko strouhanka? Je to speciální japonská obalovací směs. Je to velmi hrubá strouhanka, která při obalování pokrmů na nich drží a nenasává při smažení tolik tuku (ba jej přímo odpuzuje). V panko není použitá kůrka chleba, ale přitom je velmi křupavá, dodává jídlu lehkost. Je použitelná všude, kde obalujete, smažíte maso, mořské plody či zeleninu. Dá se použít i do koláčů pod vlhké náplně. Říká se jí “parmezán chudých” a určitě stojí za ozkoušení. V mnoha italských receptech opraženou strouhanku naleznete jako křupavou náhražku sýru Parmesán.
S láskou Madla.
Milá Madlo, moc dekuji za odpověď. Kouknu hned do netu, jak to vypadá. Dnes jsem si to zkusila a dala jsem normalni strouhanku, priste az budu mit Panko udělám zas znova.Jinak jidlo je luxusní, parádní a chuťově výborný, děkuji za rdceprecept a zas budu zkoušet Vaše recepty na vaření 😍😍😍😍😍.
Ráda by Vás ukazala fotku ale nevím kam vložit. Mějte se krásně a hezky den Zuzka
Zuzko to mne těší, že zkoušíte a ochutnáváte nové recepty, vaše rodina je pak určitě velmi spokojena 🙂
Přeji krásné dny, Madla.
Dobrý den Madlo, tak koukám na Váš recept a chci se zeptat ,když tady neprodávají strouhanku Panko, můžu dat normální strouhanku?Děkuji Zuzka
Zdravím vás Zuzko,
Panko strouhanka je v podstatě nenahraditelná v takovém druhu receptu, kde se něco smaží/peče. Důvod je jediný: panko strouhanka nenasaje žádný tuk, dokonce ho odpouzuje (tak jak píši na konci článku v kategorii TIP). Což s běžnou strouhankou z evropského pečiva nedocílíte (ta spíš tuk nasaje).
Vím, že v Čechách se prodává v pár řetězcích Tesco, Hypernova/Albert, Kaufland a samozřejmě speciálky na asijskou kuchyni i přes internet. Je sice dražší, ale má velmi dlouhou trvanlivost a v mé domácnosti se využívá hojně (takže se nikdy nestane, že bychom ji vyhodili..).
Zadejte do Googlu výraz strouhanka Panko koupit a uvidíte, jak dostupná panko je.
S pozdravem Madla.