Jak moc se kamarádíte s černým pivem? Myslím ale i jinak než v orosené sklenici…. 😎 Třeba na vaření a pečení? Následující řádky vás zavedou do gastronebe 😎 .Upekla jsem báječný domácí chlebík a zbylo mi od zadělávání těsta trochu anglického tmavého piva Porter. Byla by ho škoda nevyužít, ale pít už se nedalo (vlažné a bez bublinek). Navíc u mne se v domácnosti se vyhazuje minimum potravin a tak šel na zužitkování i tento zbytek pivka. A byla to jedna z nejlepších investic! 😎 .Můj děda říkával, že správná ryby má plavat i v kuchyni. Tak jsem využila darů severských moří – lososa a spolu s tmavým pivem Porter, čímž vznikl fantastický recept! Losos glazovaný černým pivem se zázvorem je novou hvězdou mého jídelníčku.
Následující rozpis je na 2 porce lososa a trošku omáčky navíc, která se dá vždycky zužitkovat buď jako sos na namáčení brambůrek nebo jako další glazování (třeba kuřecích křidélek nebo třeba na žebírka) 😉 . Tato glazura je velmi univerzální a je fajn ji využít i na jiné druhy masa.
Ingredience
- 2 filety z lososa
- 3 lžíce kvalitního olivového oleje
- 1/4 hrnku hodně tmavého (černého) piva (cca 60 ml); použila jsem pivo Porter – tmavé anglické pivo hodně karamelové chuti
- 2 lžíce sojové omáčky
- 2 oloupané stroužky česneku, nastrouhaného na jemno
- 1 lžíce olupaného nastrouhaného čerstvého zázvoru
- 1 lžíce hnědého cukru
- na ozdobu: 1 lžíce sezamových semínek a 3 lžíce posekané nati jarní cibulky
Postup
V nádobě, kam se vám tak akorát vejdou obě porce ryby si dobře smíchejte olivový olej, pivo, sojovku, česnek, zázvor a hnědý cukr. Do této směsi naložte osušené porce ryby a nechejte marinovat při pokojové teplotě cca 15 minut .
Předehřejte si gril v troubě na cca 140°C (vyšší teplota by vám rybu spálila). Rybu přendejte z marinády do malého pekáčku či zapékací nádoby a připravte si kousek alobalu, kterým zakryjete vršek pekáčku. Nyní ale ještě rybu budete potírat glazurou, tak zatím pekáček nezakrývejte na pevno.
Zbylou marinádu přelejte do menšího kastrůlku a dejte za častého míchání přiveďte k varu na sporáku. Stáhněte výkon sporáku na menší výkon a míchejte doopravdy dobře, aby se vám glazura, která začíná karamelizovat varem nepřichytila ke dnu kastrolu. Vařte cca 6-7 minut do zhoustnutí.
Vytvořenou glazurou štětcem či mašlovačkou potřete zvrchu porce ryby. Pak zakryjte pekáček s rybou alobalem a dejte pod gril na cca 3-4 minuty. Pekáček vyndejte z trouby, odkryjte a rybu znovu potřete glazurou. Opět zakryjte a dejte pod gril. Tento proces opakujte až do doby, dokud maso ryby nebude snadno oddělitelné vidličkou. Potírala jsem maso celkem 3x. Ale to hodně záleží na tloušťce filetu. U vyšších filetů bude možná třeba potřít vícekrát. Dejte na svou intuici, prosím 😉
Losos glazovaný černým pivem se zázvorem servírujte s posypem ze sezamových semínek a natí jarní cibulky. U nás doma se ryba podávala s česneko-parmezánovými pečenými brambůrky a další den zase s vařenou pšenicí (ano ano, bylo tak dobré, že jsem to uvařila 2x, což běžně fakticky nedělám). Klidně si umím představit i kuskus či bulgur jako přílohu. Tady záleží jen a jen čistě na vašich možnostech a představivosti.
Pokud vám zbyde glazura, tak jí servírujte jako omáčku k namáčení brambůrek. Je fakticky moc dobrá! Čím tmavší a karamelovější pivo použijete na výrobu glazury, tím lépe! Porter pivo se vaří i v Čechách, takže se dá běžně koupit v obchodech. Chuťově nejblíž k Porter pivu měl asi Guinness. Tady ve Švédsku se Porter využívá hodně k vaření a pečení. Výtečný je i do domácího kváskového chleba, mohu jen doporučit!
Losos glazovaný černým pivem se zázvorem je jedna zatím z nejchutnějších úprav lososa, co jsem doposud kdy uvařila! Tak snad vás to také naláká a losos glazovaný černým pivem se zázvorem se brzy objeví na i na vašem stole 8-). Pochlubte se a dejte mi vědět, jak vám chutnalo!
S láskou Madla.