Pizza! Taky milujete pizzu? Já tedy ano! A ještě lépe tu domácí, na kterou si dám svou nejoblíbenější náplň z křupavých brambůrek, červené cibule a gorgonzoly. To je naprosto omamná kombinace pro mé chuťové buňky! Dlouho jsem (nevím proč) odolávala nápadu udělat pizzu z kvásku, který jinak používám na pečení chleba. Kvásková pizza s brambůrky a plísňovým sýrem byla hotová raz dva, není třeba ji nechávat zdlouhavě kynout.
Z následujícího rozpisu uděláte 2 pizzy pro 2 dospělé strávníky.
Ingredience
na těsto:
- 2 hrnky (cca 200 g) rozkvašeného pšeničného kvasu (100g vody a 100 g pšeničné chlebové mouky rozmíchat pár hodin předem se lžící kvásku); viz níže v postupu
- 6 lžic olivového oleje
- 2 lžičky mořské soli
- 2 hrnky špaldové a celozrnné pšeničné mouky
- případně trochu vody, pokud bude mouka hodně sát tekutinu
na náplň použijte:
- několik menších brambůrek se slupkou (cca 300 – 400 g), řádně omytých, nakrájené na cca na 2-3 mm plátky, mandolína je v tomto případě výborný pomocník
- sýr s modrou plísní (cca 150 -170 g), zvolila jsem gorgonzolu dolce, prstama nadrobená
- několik listů čerstvého špenátu, které je lépe spařit bez stonků a vyždímat, ale na to jsem neměla dost času, dala jsem je tam syrové
- 2 stroužky česneku, rozdrceného
- olivový olej
- 2 červené cibule olupané a nakrájené na větší kousky
- čerstvé bylinky typu tymián či rozmarýn; pokud nemáte, použijte sušené, ale mají větší intenzitu
Postup
Nejprve si vyrobte rozkvas. Cca 6-8 hodin předem si rozkvašte lžíci vašeho mateřského kvasu z lednice (klidně i žitný) se 100 g prosáté pšeničné chlebové mouky a 100 ml vody. Řádně rozmíchejte s kvasem do průhledné nádoby, zakryjte a nechte kvasit na teplém místě. Rozkvas by měl nabýt dvojnásobku původního objemu. Otestujte, zda je zralý kvásek k pečení (nabublaný) odebráním malé lžičky rozkvasu do vlažné vody. Pokud kvásek plave, můžete zadělat. Pokud jde rozkvas ke dnu, dejte mu ještě chvíli na kvašení. Popřípadě použijte zbylý rozkvas, pokud jste ho udělali přepříliš na pečení chleba.
Rozehřejte troubu na 250°C spolu s pečícím kamenem (či plechem) na vyšší příčce.
Všechny uvedené suroviny na těsto (včetně rozkvasu) spojte dohromady a uhněťte lehce lepivé těsto. Pokud by lepilo moc, přisypte opatrně trošku mouky. Nechte pouze cca 30 minut odpočívat v teple přikryté potravinářskou folií. Není třeba čekat, až těsto vykyne a zvojnásobí objem (jako to tak obvykle bývá), ale jen nechte těsto jen dozrát do stádia, kdy se bude lépe válet či tvarovat. Tím, že je kvásek nabublaný, tak tento proces jde velmi rychle v teple. Na mírně pomoučněném povrchu rozválejte či rukama vytvarujte těsto na 2 menší pizzy nebo 1 větší a přendejte rovnou na plech s pečícím papírem či folií. Tloušťku a velikost pizzy si rozhodněte vy sami, jak vám to nejlépe vyhovuje.
Pizza těsto před vložením na rozpálený kámen (či plech) propíchejte na pár místech vidličkou (okraje ale vynechte), jinak se vám těsto bude vzdouvat jako vzducholoď během pečení a spálíte ji o horní topná tělíska jako já 8-). V této fázi pečte bez náplně po dobu cca 3-4 minuty, hlídejte to pečlivě, těsto by mělo jen zezlátnout.
Olivový olej si rozmíchejte s prolisovaným česnekem (ten fakticky do lisu ani nemusíte loupat) a tím si vytvoříte voňavý základ na potření pizzy před navrstvením náplně.
Po vytažení z truby pizzu potřete olivovým olejem s rozdrceným česnekem. Teprve teď přijde na řadu náplň pizzy. Vyrobte si jakoukoliv vlastní. Jen si vzpomínám z jedné své rozpravy s pekařem pizzy, tak říkal, že ve výsledku vynikající pizza je také závislá na tom, v jakém pořadí jednotlivé suroviny na pizzu dáte. Prý první na pizzu patří rajčatová polpa (drcená rajčata s troškou soli, cukru a bylinek), pak rozdrobená okapaná mozzarella či vámi zvolený sýr, uzenina, zelenina a nakonec bylinky.
Pokud budete chtít vyrobit stejnou náplň na pizzu jako já, tak čtěte níže, jak si křupavé brambůrky a cibulový základ připravit.
Rozprostřete na těsto pomazané česnekovým olejem rovnoměrně rozdrobený sýr, šunku, bramborové plátky, cibulový základ, případně špenátové listy a nakonec bylinky. Vraťte pizzu zpět do trouby na kámen a pečte dalších cca 7 minut (záleží na troubě apod, hlídejte si to vizuelně spíš než podle stopek).
Po vyndání z trouby ozdobte čerstvými bylinkami a nechte trochu vychladnout na mřížce, aby si pizza těsto zachovalo svou křupavost. Pokud nemáte pečící kámen, můžete se vší opatrností použít obrácenou litinovou pánev a její obrácené dno použít namísto kamene (dáte jí do trouby vyhřát namísto kamene). Je ale potřeba pracovat s ochranných chňapkách a předejít tak popáleninám, kdy vám mozek podvědomě říká: “chyť tu pánev za rukojeť”. Je to velmi automatický a podvědomý pohyb, aniž si to uvědomíte… Jenže pánev i s rukojetí je vyhřátá z trouby a pálí jako čert! Vím, o čem mluvím, skončila jsem s těžkými popáleninami od pánve před rokem na pohotovosti…
Jak vyrobit brambůrkovou náplň s cibulovým základem?
Řádně očištěné a pokrájené menší brambory propláchněte studenou vodou od škrobu, nechte okapat a osušte čistou utěrkou. Pak je promíchejte s olivovým olejem, osolte, opepřete a přidejte bylinky podle vašeho gusta. Řádně promíchejte, ať se olej a koření dostanou úplně všude. Dejte péct na plech s pečícím papírem (folií) do trouby rozpálené na 200 °C cca na 15 minutek a dohlídněte na ně, ať se nepřipálí. Nechte trošku vychladnout po vyndání z trouby. V tomto případě jsem využila teplo z roztápění trouby na pečení pizzy, není třeba jí zapínat na dvakrát. Křupavé brambůrky potřebují doopravdy jen krátkou chvilku na přípravu. A udělejte si jich rovnou asi víc, neb je budete ujídat než je dáte na pizzu 🙂 .
Cibuli si pokrájejte na hrubo a dejte do pánve s troškou oleje, solí, pepřem a jednou bylinkou (zvolila jsem tymián jako na zbytek pizzy). Opékejte na středním výkonu za občasného míchání sporáku cca 8-10 minut, než cibulka zesklovatí. Nechte to pak vychladnout na pokojovou teplotu, aby se vám s tím dobře pracovalo prstama a nepopálili jste se. Cibulový základ si můžete vyrobit klidně hodnou chvíli předem, než se vůbec pustíte do přípravy pizzy.
Kvásková pizza s brambůrky a plísňovým sýrem mne mile překvapila křupavostí a tím, že jsem jí vyválela dopravdy na tenko, tak byl nádherně křupavá! Přesně taková, jako mám ráda. Samozřejmě by byla ještě chutnější, pokud by jste použili klasickou bílou mouku nebo manitobu namísto celozrnky, ale já se doopravdy snažím upravit svůj jídelníček k lepšímu a zdravějšímu. Byť malými a dílčími úpravami jako je náhrada bílé mouky za celozrnku či zdravější špaldu. Je to nás samotných, z jaké mouky těsto zaděláte, nebo jakou náplň zvolíte.
Brambůrky byly nádherně křupavé, cibulový základ lehce zkaramelizovaný a nádherně barevně kontrastoval ke zbytku pizzy. Miluju gorgonzolu v mnoha jejích podobách! Dopřeju si jí pouze občas a pak si jí doopravdy hodlám vychutnat. Gorgonzola spolu s bylinkami, cibulkou a křupavými brambůrkami je moje soukromé “gastro nebe” 😎 . Je to snadné a tak delikátní!
Pokud vás odrazuje “zdlouhavá” příprava s kváskem, tak vězte, že to ani omylem není komplikované! Naopak! V dopoledne si dejte rozkvasit kvas a k večeři je pizza na stole. Na kvásku je krásné, jak se vše dá časově naplánovat dopředu a pak už všechno frčí. Navíc toto těsto kyne doopravdy jen půl hodiny (v závislosti, jak moc teplo doma máte), takže je to krásně svižné pečení.
Kvásková pizza s brambůrky a plísňovým sýrem je do hodiny hotová, pokud máte po ruce rozkvas (třeba vám zbyl z přípravy chleba nebo z omlazování kvásku).
Budu se těšit na vaše dojmy z pečení domácí pizzy a popusťte uzdu vaší fantazii při vymýšlení “co já si asi tak dám na tu pizzu?”. Nebojte se toho, je to vážně snadné!
S láskou Madla.
Dobrý večer, prosím, mám pouze žitný kvásek, jak v tomto případě postupovat s kvasem? Bude to ono?
Lucie zdravím, toto těsto zvládne i žitný kvas. Mám to ozkoušeno. Ikdyž chuťově to bude malinko jinde, textura se bude též malinko lišit. Ale vůbec se toho nebojte. Nebo teď než půjdete spát dokrmte kvas pšenicí a je to vyřešené 🙂
Ať se daří! 🙂
S láskou Madla
Milá Madlo,
moc se mi líbí Vaše stránky, dovedete krásně psát nejen o jídle 🙂 Kváskovou pizzu jsem dnes dělala podruhé a je ještě lepší než ta první. Použila jsem celozrnnou pšeničnou mouku, suroviny přidávám od oka – spíš podle konzistence těsta, než na gramy. Kváskové těsto, obzvlášť v kombinaci s celozrnnou moukou, má úžasnou chuť i samo o sobě. Díky za hezké články a lahodné recepty 😉
Zdravím Zuzko a moc děkuji! 🙂 Tato slova vždy potěší!
Pizza je fantastické jídlo na mnoho způsobů!! Zcela bezkonkurenční 🙂 Celozrnku mám moc ráda a jsem potěšena, že i další pekaři se směřují k této verzi mouky. Důležité je se toho nebát… Když upečete samotné těsto potřete oliváčem s utřeným česnekem…to je něco! Stačí pak posypat rozmarýnem a máte luxusní mlsání k vínku 😉
Přeji krásné a tvořivé dny!
S pozdravem Madla
Dala jsem 2x po 200g mouky …a musela jsem přidat vodu, už jsem tušila, že je to špatně !!!
Patří jen 200g ?
Ale i tak je těsto pružné, ráno zkusím upéct pizzu.
Marie zdravím vás!
Do receptu patří doopravdy jen 200 g celkem: “2 hrnky (cca 200 g) rozkvašeného pšeničného kvasu (100g vody a 100 g pšeničné chlebové mouky rozmíchat pár hodin předem se lžící kvásku)”
Nicméně větším množstvím kvásku vůbec nic nezkazíte, max těsto bude mít malinko kyselejší “chuťový ocásek”, což by zrovna u pizzy nemělo vůbec vadit, neb na í přijde spousta dobrot a tak se to ve vůních a chutích prostě ztratí 🙂
Já tipuji, že všechno dobře dopadne!! Budu držet palce!!
Madla
Další kváskové “nebe v hubě”. 🙂 Jen jsem asi úplně nepobrala dávkování, moje 2 hrnky se naplní rozhodně větším množstvím mouky (potažmo kvásku) než 200 g, takže jsem za jednotku vzala těch 200 g Nicméně těsto bylo doslova hedvábné, skvěle se s ním pracovalo, a přestože jsme dva poměrně slušní strávníci, nedokázali jsme ji na posezení sníst – rozválela jsem těsto na velikost velkého plechu a ještě kousek zbyl, takže jsem udělala jednu minipizzu. Trochu jsem podcenila brambůrky, příště rozhodně dvojitou dávku. 🙂 Aby to nebylo tak strašně zdravé, naházela jsem pod brambory kousek paprikové klobásy. Místo špenátu jsem použila medvědí česnek a přidala jsem nakrájenou červenou papriku. A jak už jsem předeslala – bylo to opravdu nebe v hubě. 🙂 Takže velmi děkuji za recept, rozhodně ho budu opakovat. Jen si zdvořile dovolím nesouhlasit s myšlenkou, že pizza by byla lepší při použití bílé mouky. Já používám různé druhy mouky (hlavně celozrnné) proto, že mají – na rozdíl od klasické bílé pšeničné mouky – chuť, takže jakékoli pečivo povznesou na jinou úroveň. Ještě jednou děkuji a přeji krásné dny!
Evi, to je krásný “gastroelaborát”, radost to číst! Moc se mi líbí tento přístup, fantazie s ingrediencemi se rozjede na plné pecky…. Smekám, výborně nakombinováno! Těsto na pizzu si udělejte klidně z jakékoliv mouky, co máte ráda. Já mixuji velmi často jen ze zbytečků, kdy je potřeba dovysypat sáčky s různými druhy mouky. Jsem teď na cestě do Švédska a značnou část nákladového prostoru mám zaplněnou českou moukou ze mlýna. A ta celozrnka tam má převahu 🙂 takže s vámi souhlasím!
Madla
Teda, tak tohle musím vyzkoušet, určitě dám vědět a DÍKY!! Martina ze severu
Zdravím MArtino ze severu 🙂 Určitě to za ozkoušení stojí a brambůrek je lépe udělat vícero, neb se dobře a rychle mlsají, ještě než se dostanou na pizzu 😉 Madla
Kvásková je super, ja roztiahnuté cesto dávam na noc kysnúť do chladničky a pečiem na druhý deň na obed. Mala som presne prepočítaný recept na 150 g múky na jednu pizzu, ale momentálne ho musím trochu upraviť, už mi tvarovanie pizze ide lepšie ako na začiatku a tak je tenšia a zaberá väčšiu plochu … a zle sa tak dáva na kameň. Zase raz krásny článok 🙂
Ďakujem Maria, máš už veľa zkúseností a tak dúfam, že sa zadarí aj tento recept odo mňa :-). Nech sa darí! Madla