Trhací bylinkový chleba

Sousedé mne oslovili s prosbou, zda bych upekla nějaké pečivo na víkendové račí hody. Přišli s tím poměrně pozdě na to, abych stihla kváskové pečivo. Tak po zralém uvážení faktu, že při konzumaci raků je člověk zapatlaný až za ušima a vše se jí rukama, tak zvítězil oblíbený trhací chleba. Nic se nekrájí, nemusí to být extra estetické, ale za to lahodné…a tento chleba je prostoupený vydatnou vůní másla a rozpečeného sýru. i bylinek Takže jsem upekla 3 různé příchutě, aby si každý mohl vybrat. Příprava je jednoduchá, ikdyž se člověk trochu zapatlá. Ale výsledek stojí vážně za to!Trhací bylinkový chleba se peče ve formě jako na biskupský chlebíček, takže se nemusíte bát, zda se vám tvarově povede. Recepty na trhací chléb kolují internetem už dlouhý čas, původce receptu neznámý.. Já jsem si jednu z verzi upravila k obrazu svému a opět experimentuji s moukou. Což vy nemusíte, klidně to upečte z pšeničné hladké či jakékoliv jiné, co máte doma.

Ingredience

  • 180 ml vlažné vody
  • ¼ kostičky čerstvého droždí (cca 10g)
  • ½ čajové lžičky cukru do kvásku
  • 1 polévková lžíce olivového oleje
  • 1 čajová lžička jablečného octa (může být i jiný ocet, ale jablečný je chuťově jemný)
  • 1 čajová lžička sádla nebo másla, rozpuštěného
  • 200 g prosáté hladké mouky (mixla jsem napůl s celozrnnou pšeničnou)
  • 60 g žitné chlebové mouky (měla jsem jen hrubou nechlebovou a taky výborné)
  • 1 čajová lžička soli

Náplň:

  • 50 g másla (nebo 4 lžíce přepuštěného másla ghí -použijete rovnou, už ho nerozpouštíte)
  • 3 stroužky česneku, prolisovaného
  • čerstvou nebo i sušenou bylinku dle možnosti a chuti; na první bochník jsem použila tymián, na druhý, rozmarýn  a na třetí oregáno; sušené bylinky mají silnější aroma, ale čerstvé lépe vypadají
  • pár plátků slaniny pokrájené na malé kostičky, opečené na sucho na nepřilnavé pánvi
  • asi 100 g nastrouhaného tvrdého sýru (čedar, parmezán či jiný oblíbený tvrdý sýr)

    trhací bylinkový chleba ve 3 různých příchutích

    trhací bylinkový chleba ve 3 různých příchutích

Postup

Nejdříve si zadělejte těsto klasickým způsobem smícháním všech uvedených ingrediencí. Jen extra si rozmíchejte čerstvé droždí ve vlažné vodě s cukrem, aby v tom nebyly hrudky a teprve pak to vlijte ke zbytku surovin těsta. Uhněťte těsto buď ručně nebo to dejte na starost robotovi s hnětacím hákem na 2. rychlost. Bude to malinko lepit, ale žádnou paniku! Mísu vymažte kapkou oleje, do ní přesuňte uhnětené těsto a dejte kynout na teplé místo na cca 45min, než zdvojnásobí objem.Já mísu ještě balím do igelitky, aby se proces kynutí urychlil.

zleva s česnekem a rozmarýnem, s česnekem a tymiánem, s oregánem a slaninou; všechny řádně pomazané rozpuštěným máslem a prosypané sýrem čedar

zleva s česnekem a rozmarýnem, s česnekem a tymiánem, s oregánem a slaninou; všechny řádně pomazané rozpuštěným máslem a prosypané sýrem čedar

Rozpusťte si v rendlíčku máslo, do kterého prolisujete česnek. Kolik česnekových stroužků dáte, tak to nechám čistě na vaší chuti. Máslo hlídejte, ať ho nepřipálíte. Pokud máte už máslo rozpuštěné, tak do něj jen prolisujte česnek (nemusíte ho loupat, jen ho protlačte lisem na česnek). Dejte tuhle voňavou záležitost zatím stranou trochu vychladit.

Když je těsto vykynuté, vyklopíme ho z mísy na hodně pomoučený vál, rukama klidně ještě trochu mouky zapracujte; válečkem jej rozválíme na obdélník o velikosti asi 50 x 30cm. Neděste se, těsto se rádo lepí. Jen opatrně nadzvedněte a podsypte moukou, povrch těsta posypte klidně také. Vyválené těsto potřete rozpuštěným česnekovým máslem (trošku si necháme na závěrečné potření ve formě), poházejte nasekanými čerstvými bylinami, pokrájenou opraženou slaninou a posypejte najemno nastrouhaným sýrem. Pokud jste jako já Dorotka Máchalová zapoměli posypat sýrem, žadnou paniku! Tak ho opatrně prstama vpravíte mezi pláty těsta až ve formě 😉 na chuti či designu mu to rozhodně neubere!

těsto potřené máslem, zvolenou náplní a sýrem nakrájejte na 6 podélných pruhů z delší strany; pruhy naskládejte na sebe

těsto potřené máslem, zvolenou náplní a sýrem nakrájejte na 6 podélných pruhů z delší strany; pruhy naskládejte na sebe

Obdélníkové posypané těsto (z té delší strany) rádýlkem nakrájíte na šest přibližně stejně širokých pruhů , které poskládáte na sebe, nebude to žádná estetika, ale to je v téhle fázi úplně jedno 🙂 Na sebe naskládané pruhy ještě překrájíme po délce na šest (pokud možno) stejně velkých dílů, tak aby se rozměrově vešly do profilu formy na biskupský chlebíček.

pruhy naskládané na sebe pak ještě naporcujte na 6 přibližně stejných porcí

pruhy naskládané na sebe pak ještě naporcujte na 6 přibližně stejných porcí

Nakrájené dílky vložíme je do formy na biskupák na stojato, pěkně za sebou do řady, jako když řadíte papíry do kartotéky 🙂 Formu na biskupák je dobré mít vyloženou pečícím papírem, který tam sice ze začátku nebude chtít držet, ale on se umravní spolu s přibývajícím těstem.
Když máme všechny díly ve formě, potřeme je zbytkem česnekového másla, posypeme zbylým sýrem – nebo ho vtlačte mezi plátky těsta. Přikryjte formu s těstem utěrkou či zavažte do igelitky a nechte asi 30 minut kynout na teplejším místě.
Mezitím už ale roztopíte troubu na 180°C s horkovzduchem, včetně prázdné nádoby na zapaření na dně trouby (jako u chleba: takže starý plech či rendlík nebo víko litináče). Zapaření je dobré, neb bochník krásně vyskočí na výšku. Pokud tuhle možnost nemáte, tak to prostě přeskočte.

"plátky" budoucího chleba řazené pěkně za sebou, aby se následně daly krásně trhat

“plátky” budoucího chleba řazené pěkně za sebou, aby se následně daly krásně trhat

Vložte formu s chlebem na střední příčku v troubě. Vařící vodu na zapaření chrstněte rychle do spodního starého plechu a troubu zavřete i s chlebem uvnitř. Já měla formy celkem 3 a šly tam všechny najednou vedle sebe.
Pečte cca 30-40 minut. Pokud by vám během pečení povrch chleba hodně ztmavl, tak ho shora překryjte kouskem alobalu. Po vytažení z trouby opatrně trhací chleba vyklopte z formy. Nechte vystydnout na mřížce, aby se chléb nezapařil a zbytečně nezvlhnul. Tento trhací bylinkový chleba je totiž o křupání. Teď budete muset vydržet s ochutnáním…až doopravdy zchladne.

Hrubě mletá žitná tomu dala krásnou strukturu i barvu ve střídce. Ale největší lahoda je spojení česneku a másla! Ta vůně je naprosto nezaměnitelná s čímkoliv na světě! Bylinky a sýr to ještě doladí na maximum delikátnosti.. U Vikingů měl největší úspěch trhací chleba se slaninou a oregánem, ale zmizely všechny tři bochníčky rychlostí blesku ze slavnostního stolu..

trhací bylinkový chleba

trhací bylinkový chleba

Chleba nekrájejte, ale pěkně trhejte! Vždyť je to trhací chleba 😉  Nebojte se experimentovat s náplní! Co se týká bylinek či slaniny (tu vyměňte za pikantní chorizzo třeba..). Chleba se dá upéci i na sladko! Což si ukážeme někdy na podzim, až nebude člověk chtít držet štíhlou linii 😛

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

7 komentářů u „Trhací bylinkový chleba

  1. Ivana

    Dobrý den, myslíte si,že by se do náplně dala přidat i jarni cibulka? Nemáte někdo zkušenost?

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivano zdravím a potvrzuji, že jarní cibulka/naťová v tomto receptu funguje zcela báječně!
      Určitě se nebojte improvizace a jděte do toho! 🙂

      Krásný den přeje Madla

  2. Veronika

    Myslite, ze pujde i kvaskova varianta? Nezkousela jste treba pozdeji z kvasku? Jsem ted do kvaskovych vytvoru zblaznena, ale zase bych nerada vlastnim pokusem chlebik zkazila 😉

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Veroniko,

      děkuji za trpělivost s odpovědí, byla jsem pár týdnů mimo Evropu bez připojení k netu… Přijeměte mou omluvu.
      Určitě kvásková varianta půjde, zrovna včera jsem o ní přemýšlela jí udělat. O zkažení to přeci není. Valná část mých receptů je výsledkem pokusů, bez jakéhokoliv základu či znalosti předem… Já tomu říkám metoda pokus-omyl a maximálně s tím výtvorem potěším opeřence u nás v přístavu 😉 . Pokud se tomu člověk postaví tímto způsobem, tak nebude zklamán. Oprostit se od vysokých očekávání přináší daleko větší uspokojení… Takže pokud do toho jdete, budu držet palce!! Všechny, co mám včetně těch kočičích (8 tlapek cdelkem, to by šlo, ne?) 😀

      S láskou Madla

  3. Iva

    Jak se dívám na suroviny – ten, kterým jste se inspirovala, není bezejmenný, ale můj. Dělala jsem si ho přesně pro naše chutě, aby nebyl z mléka jako jiné a opravdu připomínal chleba, po kterém má jméno.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dobrý den, váš pocit chápu, nicméně v tomto případě je zcela irelevantní. Tento “chleba” jsem pekla prvně před rokem a půl (to jsem ještě neměla web) podle receptu na monkey bread právě bez mléka (neb z něj nepeču téměř vůbec ze zdravotních důvodů) a ještě použila nápady z dalších receptů, které ani zdaleka nejsou pul appart bread – z tohoto druhu chleba jsem jen použila ideu, jak těsto poskládat. Opět čerpáno ze zahraničních stránek. Na českých stránkách se trhací chléb jako takový objevil první u Maryny, nikoliv u Vás. Navíc těsto, které má na webu je echt lepivé a to ani zdaleka neodpovídá perfekcionismu receptů z Pekárnománie. Tvořila jsem ze zbytků různých druhů mouky, za což Vám opět nemohu přiznat žádné autorství. Pokud se podíváte na goole.com a zadáte do vyhledavače pul appart bread, tak se objeví 1 250 000 (0,23 s) odkazů.Internet slouží právě k šíření informací a je těžké dnes něco označit slovem “moje”. Peču pro radost a nikoliv pro peníze, což je jeden ze zásadních faktů…Nemám z webu ani korunu zisku. Přeji příjemný den.

  4. Jana

    To se takhle vezme recepis, necha se na panvi pomazlit tyrolsky spek se salotkou, da se tomu spravna cesnekova nota a doladi se to decentne bazalkou … a ejhle, je z toho Oda na chleba 🙂 Ozkouseno a za mne vrele doporuceni. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..