Miluji těstoviny v mnoha podobách a úpravách. Mám mnoho vyzkoušených receptů, většinou s rajčatovou omáčkou. Jenže dnes jsem dostala chuť na něco extra jemného se smetanou. Těstoviny Alfredo s pečeným česnekem je jeden z tradičních receptů italské kuchyně. Základem je máslo, smetana a kvalitní parmezán. Jenže znáte mne….ráda experimentuji ve vaření a občas přidám neobvyklou surovinu. Dnes mám v lednici pár upečených paliček česneku a tak si pojďme uvařit těstoviny právě s touto ingrediencí.
Pečený česnek je velmi delikátní záležitost, není ani zdaleka tak aromatický jako čerstvý (mnoho lidí má problém s jeho trávením), dokonce bych řekla že má lehce nasládkou vůni. Pečený česnek se dá se využít v mnoha dalších receptech. Podívejte se SEM. Je velmi jednoduché ho připravit a dá se uchovat i v lednici pro pozdější využití, třeba na salát s čočkou (recept je TADY). Pokud si česnek upečete dopředu, tak těstoviny Alfredo s pečeným česnekem máte hotové za 20 minut.
Ingredience
- 1 celá palička česneku, oloupané jen svrchní slupky (peču jich víc i pro další využití)
- olivový olej
- cca 50g másla
- 1 hrníček smetany, nejlépe tučné
- 2 hrníčky jemně nastrouhaného parmezánu či jiného kvalitního zralého sýru
- 400 g těstovin fettuccine, použila jsem čerstvé
- čerstvě namletý pepř
- hrst čerstvé plocholisté petrželky, nahrubo posekané
Postup
Pro přípravu pečeného česneku si troubu si předehřejte na 220°C. Odrolte jemně vnější slupku z paličky česneku a horní čtvrtinu uřízněte ostrým nožem (i s kousky stroužků). Paličku dejte na kus alobalu, zakapejte olivovým olejem zvrchu a zabalte pěkně do balíčku z alobalu. Dejte péct do trouby na 220°C na 30-40 minut. Po upečení vyndejte z trouby a opatrně rozbalte. Až česnek trochu vychladne, že se na něj bude moci sáhnout, tak ho prstama vytlačte z jednotlivých stroužků do mističky, půjde to velmi snadno. Vidličkou česnek rozmačkejte, jak nejvíc to půjde. Pokud nechcete kvůli jednomu česneku rozpalovat troubu, tak se podívejte pod článek do sekce “Idea”.
V mezičase si uvařte těstoviny ve vroucí osolené vodě podle návodu. Až je budete slévat, tak si odlite stranou tak půl hrníčku vody, ve které se vařily. Ta vám poslouží jako základ krémové omáčky, neb je plná škrobů a přesně ty se za chvilinku budou hodit!
Na řadu přijde nyní krémová smetanová omáčka. Během vaření těstovin si na pánvi na středním plameni rozpusťte máslo, přidejte rozmačkaný česnek a restujte tak minutu. Přilijte smetanu, přiveďte ji k varu. Vmíchejte hrníček na jemno strouhaného parmezánu a metličkou prošlehejte do úplného rozpuštění sýru. Pak namelte čerstvý pepř, nasekejte petržel (špetku si dejte stranou na servírování) a přisypte zbytek sýru. Za stálého míchání metličkou nechte rozpustit a spojit všechny ingredience.
Do omáčky přemístěte uvařené těstoviny – nemusíte je vůbec slívat, přendejte je z hrnce rovnou i skapající vodou (ta se bude hodit). Pokud se vám omáčka bude zdát příliš hutná, tak použijte právě tuto vodu z vařených těstovin na naředění. Tekutinu vlévejte po troškách a míchejte. Až se vám bude konzistence líbit, máte hotovo! Není třeba použít všechnu vodu z těstovin. Ochutnejte a až na závěr dosolte v případě potřeby. S dosolováním v tomto případě opatrně, neb voda z těstovin je také slaná!
Podávejte s hoblinkami parmezánu a pár kousky čerstvě posekaných bylinek, které jste použili v receptu.
Idea
Pokud se vám nechce roztápět troubu kvůli jedné paličce česneku, tak si česnek jednoduše upečte v době, kdy už stejně pečete něco jiného. Já jsem balíčky s česnekem přidala do trouby k chlebu o dva dny před tím, česnek po vychladnutí putoval do lednice i s alobalem.. Peču vždy více paliček, každou zabalenou extra, neb využitelnost v receptech je hodně široká. Dávám ho kupříkladu do kváskového chleba i s rozmarýnem či do tomatové polévky.
Nechte si chutnat!
S láskou Madla.